JSP a struktura strony - co z połączeniem z bazą?

0

Witam,

tworzę projekt w JSP. Staram się, by jego struktura była przyzwoita. Zastanawiam się jak ugryźć problem połączenia z bazą danych. Mam wiele serwletów, które przekazują atrybuty do JSP. Jestem początkujący w kwestii JSP i ciągle nie do końca ogarniam MVC. Mam następujące pytanie: jak najlepiej załatwić sprawę połączenia z bazą danych? Chcę oczywiście, by łączyło tylko jeden raz. Połączenia używają zarówno same servlety jak i modele. Dziękuję z góry za wszystkie podpowiedzi.

0

OK coś sam wymyśliłem. Zrobiłem klasę działającą na zasadzie singleton, która łączy się tylko wtedy, kiedy stała nie jest ustawiona i za każdym razem zwraca nowy Statement. Działa jak należy, ciekaw jestem jednak czy można to zrobić lepiej.

0

Mozna, sposobow jest wiele. Np. wiele osob mowi ze singletony sa zle, poszukaj np. w necie "singletons are evil". Mozesz zrobic normalna klase, bez zadnych staticow, i zrobic z niej singletona za pomoca jakiegos frameworka DI, np google guice i dodatku warp-servlet. Albo samemu, wlozyc instancje klasy do ServletContext w evencie containerInitialized. Samo zarzadzanie pula polaczen moze byc realizowane np za pomoca puli polaczen, mozliwosci jest wiele: dbcp, c3p0, jakies wlasne rozwiazanie ktore uzywa PooledConnections (jednak lepiej wez cos sprawdzonego). Ponadto, tomcat pozwala konfigurowac w swoim JNDI takie fabryki polaczen, w containerInitialized moglbys robic lookupa i wrzucac do ServletContext, guice tez daje rade z JNDI.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1