[java] komunikacja klient-klient w czacie

0

Witam!

W jaki sposób zrealizować można komunikację w aplikacji typu czat? O ile w sytuacji gdy mamy klient- serwer komunikacja jest bezproblemowa to czy klient- klient może się opierać na takim modelu klient1-serwer-klient2. Czy też może jest coś prostszego?

0

hmmm....no a jak inaczej byś to chciał zrealizować? Tylko w ten sposób.

0

wolałem się zapytać bo jak ma się rozwiązanie widzisz tylko je i nie widzisz innych rozwiązań(często prostszych)

0

Oczywiście, że nie tylko. Można zastosować architektury znane z rozproszonych P2P. Możliwe że w Skype jest coś takiego zaimplementowane. Tyle, że to jest trudniejsze niż centralny serwer rozsyłający.

0

a to przy okazji zapytam jeszcze o to: jeśli mamy aplikację modelu klient- serwer i na serwerze znajduję się plik .txt. Klient chce pobrać zawartość tego pliku. W jaki sposób zrealizować mobilność serwera tzn. niezależnie od komputera na którym będzie on uruchamiany z serwera klienci zawsze będą mogli pobrać zawartość pliku .txt

0

Klient tak czy siak musi znać adres serwera, żeby się z nim połączyć. A jak już się połączy to pobranie pliku to nie problem.

0

nie no adres serwera zna ale jak serwer ma przechowywać ten plik(bo przecież nie mogę podać scieżki na dysku gdzie znajduje się dany dokument w przypadku gdy zmienia się komuter na którym serwer startuje- nie wiem czy dobrze wytłumaczyłem)

0

Możesz zastosować ścieżkę względną, albo coś w stylu LDAPa.

0

ok a jeszcze tworząc .jar jest on tworzony tylko z plików .java(czy mogą być .txt spakowane bo wtedy niejako możliwa byłaby przenośność serwera)

0

jar to zip i nie ma w nim żadnego pliku .java

0

Eee tam, w JARze może być wszystko (domyślnie przy pakowaniu rzeczy do JARa pliki .java są pomijane). Żeby dostać się do czegoś co jest w JARze trzeba użyć Class.getResourceAsStream(String).

0

i teoretycznie mamy serwer z plikiem razem bez żadnych ścieżek

0

A po co ten plik w JARze? I tak będzie tylko do odczytu.

0

@donkey7

Architektura p2p jak kolo pyta czy i co można włożyc do jara...czasami lepiej jest po prostu napisac "tylko" i nie siać zamętu.

0

Napisałeś nieprawdę i musiałem to sprostować :)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1