polskie znaki w NetBeans 6

0

hej, orientuje się ktoś co należy zrobić, aby w NB wyświetlały się polskie znaki?

0

To dziwne, u mnie wszystko wyświetla się poprawnie. Nie mam żadnego problemu z polskimi znakami. Jakiej wersji używasz M9 czy M10, pod jakim systemem?

0

NetBeans IDE Dev (Build 200707031200)
Ściągnięta w tym tygodniu

0

ok, już działa. teraz mam kolejny, ponieważ napisałem krótki programik który zapisuje dane do bazy MySQL, jednak zamiast polskich znaków zastępuje je ?, wie ktoś jak rozwiązać ten problem?

0

Sprawdź kodowanie w bazie, czy na pewno jest to utf8. Sprawdź też kodowanie projektu czy jest ustawione na uf8

0

jest ustawione na utf8, ale dzieje się tylko tak jeżeli zapisuję te dane z javy, jak wpiszę je do bazy np. z linii poleceń to wszystko jest ok.

0

Hm... a takiego podejścia się nie spodziewałem. To jest trochę bardziej skomplikowany problem ponieważ Java "natywnie" posługuje się utf16. Jeżeli masz zatem plik w utf8, to po kompilacji zamieni się on na utf16. Wpisując dane z konsoli są one traktowane jako strumień i zamieniane na utf8, a co za tym idzie prawidłowo trafiają do bazy. Jeżeli jednak chcesz zapisać dane, które są w kodzie java to zostaną one zapisane w utf16 i tym samym otrzymasz krzaki.

Rozwiązania problemu są dwa. Pierwsze to wpisywanie wszystkich zapytań z konsoli. Drugie to przygotowanie szablonów zapytań w pliku properties:
Properties - pliki tekstowe

tyle że tu będziesz musiał znowu używać latin1.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1