Witam.

Mam zapewne dziecinny problem. Otóż chcę wyświetlić sobie na stronce JSP zawartość bazy danych, a konkretniej - dwóch połączonych ze sobą tabelek. W przykładach, którymi do tej pory się posługiwałem schemat wyglądał mniej więcej tak:

1) wykonywanie zapytania
1a) tworzenie obiektu
1b) "wyciąganie" wartości z zapytania i wpisywanie ich za pomocą metod setXxx() do utworzonego obiektu
1c) dodanie obiektu do listy
2) zwrócenie listy tak utworzonych obiektów i stworzenie za jej pomocą mapy
3) zwrócenie do widoku JSP tak utworzonej mapy

Wszystko pięknie i ładnie gdy chcę wyświetlić wszystkie (lub część) pól danego obiektu. Ale w moim przypadku dwie tabelki są połączone, więc nie mogę tworzyć obiektu tej klasy (albo raczej - mogę, tylko chciałbym do obiektu zapisać dodatkową informację pochodzącą z drugiej tabelki). Strasznie to zagmatwałem, więc poniżej zamieszczę mały "rysunek":

Tabelka DOKUMENT:

  • ID
  • nazwa
  • ...
  • ID_typu_dokumentu

Tabelka TYP_DOKUMENTU:

  • ID
  • nazwa_typu_dokumentu

Tak więc gdy w obsłudze zapytania tworzę obiekty klasy DOKUMENT to chcę dodatkowo mieć od razu dla każdego obiektu zapisaną informację o "nazwie_typu_dokumentu". Czaicie? :P W każdym razie, moje wypociny można streścić w końcowym pytaniu:

Jak mogę zwrócić do widoku (strony JSP) informacje pochodzące z kilku połączonych tabelek?

P.S. Sprobowałem stworzyć zamiast obiektu DOKUMENT obiekt typu HashMap i w nim przekazywać elementy nazwa_pola=wartość pochodzące z zapytania, ale podczas wyświetlania tego na stronie wysypuje mi się błąd, że niewłaściwie użyłem dyrektywy języka EL. Mógłbym to drążyć, ale mam przeczucie, że idę w złym kierunku, więc wolę się upewnić zanim mnie krew zaleje ;-)


"A wise man questions contains half an answer"