Proste aplikacje okienkowe

0

Czasami potrzebuję stworzyć sobie jakąś prostą aplikację do testowania jakiegoś mechanizmu/pomysłu, a to w pracy, a to w domu. W każdym razie zazwyczaj robiłem to w C# w Windows Forms (chyba dobrze to nazwałem), ale jakoś zawsze dla mnie było męczące to całe środowisko, a dodatkowo moja starsza maszyna się niesamowicie dusi z Visual Studio, a teraz w domu to nawet nie wiem czy mi pójdzie na Linuksie.

Znacie jakieś fajne stacki do prostych aplikacji GUI, takie żebym mógł sobie przetestować port szeregowy z jakimś urządzeniem podpiętym pod port szeregowy, albo wysłać i odebrać jakiś telegram TCP. Chcę po prostu nakreślić, że nie ma to być zbytnio skomplikowane, a raczej takie "handy"? Patrzyłem na TkInter albo pisanie pod electronem, co o tym sądzicie? :)

0

Na Windows proponuję SharpDevelop, co prawda nie jest już rozwijane, ale w większości przypadków nadaje się do prostych rzeczy i nie jest tak ociężały jak VS. Na Linux, jak chcesz C#, to MonoDevelop działa dobrze, masz GTK# lub konsolę. Jeżeli chcesz C++, to Qt i QtCreator.

Do prostych eksperymentów w niektórych przypadkach lepiej użyć konsoli zamiast okienek ze względu na łatwość wyświetlania tekstu w czasie rzeczywistym.

Co do Pythona i innych języków, to nie wiem.

0

Jeszcze słowo o wspomnianym Qt. Pierwotnie pisane w C++, ale jest też API w Pythonie. QtCreator pozwala na łatwe i graficzne projektowanie okienek a potem zapisanie tego w postaci XML, żeby można było tego użyć w swoim programie. Qt to bardzo rozbudowany framework i bardzo często można napisać gotową aplikację od początku do końca bez używania innych bibliotek.
Electron jest całkiem prosty, ale przy okazji wymaga trochę zasobów i nie jestem pewien czy na słaby komputer to dobry pomysł. Polecam sprawdzić tutaj jak działa Discord albo Teams - ta apki są napisane z użyciem Electrona. Jeśli będą działać płynnie to sugeruje, że prostsze aplikacje też będą używalne.
Z innych bibliotek tego typu jest wxWidgets. w wxDevC++ też jest tu możliwość graficznego projektowania okien. Bilioteka jest dość prosta w użyciu.
Jeśli mowa o GTK, do projektowania okienek jest też Glade https://glade.gnome.org/

0

Ja ne wypowiadam się na temat wxWidgets, bo nie znam go jeszcze, ale z tego, co czytałem to też jest cały framework, tak, jak Qt, czyli nie tylko okienka i kontrolki. Hobbystycznie pisałem kilka aplikacji w C++/Qt i w moim przypadku również wystarczył STL i Qt, innych bibliotek nie potrzeba.

Jednak w odróżnieniu od Qt, autorzy wxWidgets nie dają całego środowiska, ale czytałem, że można rozwijać w CodeBrock, teraz PerlMonk pisze o wxDevC.

Jakie IDE do wxWidgets jest dobre i warto się zainteresować? Chodzi o całe IDE, które ma wszystko w sobie tak, jak QtCreator? W moim przypadku system operacyjny to Windows 8 oraz Linux Ubuntu 20.04.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0