Mikropłatności w grze a prawo i podatki

Odpowiedz Nowy wątek
2019-03-10 10:40
0

Witam.
Wraz z kolegami (programistami wolontariuszami) przymierzamy się do stworzenia gry przeglądarkowej. Dobrze by było, gdyby gra utrzymywała się sama, a jeszcze lepiej, żeby przynosiła przychody. W myśl "nie ma przychodu, bez podatku" interesuje mnie, jak wykonać taki system płatności w zgodzie z prawem.

Pozwolę sobie wypisać kilka pytań, na które szukam odpowiedzi:

  1. Czy istnieją firmy udostępniające gotowe "narzędzia płatnicze" do zamieszczenia ich na stronie, czy trzeba wszystko tworzyć "na własną rękę"?
  2. W pierwszym przepadku: Czy firmy te zajmują się też automatycznym odprowadzeniem podatku?
  3. Jak powinno się zarejestrować takie przedsięwzięcie? Czy może być na osobę fizyczną, czy niezbędne będzie założenie spółki, działalności lub firmy?
  4. Jak odprowadzać i w jakiej wysokości jest podatek z tym związany?

Szczególną wartość będą mieć dla mnie odpowiedzi osób obeznanych w temacie / posiadających doświadczenie w tej sprawie.

Z góry dziękuję.

Pozdrawiam,
Lucyfer Lightholder

Pozostało 580 znaków

2019-03-10 11:01
1

Naprawdę ciekawe pytanie, co do pierwszego to masz na myśli API PaySafeCard'a lub PayPal'a?
Jeżeli chcesz czegoś co udostępnia naprawdę wiele form płatności (A raczej chcesz :D) to mamy Przelewy24 albo "amełykańsk0" brzmiące DotPay

Co do reszty to nie jestem pewien czy to forum to aż tak odpowiednie miejsca, myślę że jakieś portale prawne były by adekwatniejsze (chociaż mogę się mylić :D)

Mam nadzieję że jakkolwiek pomogłem ^ ^

edytowany 1x, ostatnio: Yukiteru Gromadzki, 2019-03-10 11:01

Pozostało 580 znaków

2019-03-10 11:22
1

@up
O, właśnie o takie systemy mi chodziło...
Zastanawiam się teraz, czy ktoś tutaj na forum kiedyś korzystał z nich i mógłby mi doradzić (albo dać jakieś wskazówki) jak z nich korzystać. Chętnie przeczytam opinie i czyjeś zdanie, zanim zdecyduję się na jeden z nich - każde słowo się przyda :)

Ja w tym czasie idę zapoznać się z ofertą tych firm.
Jeszcze raz dziękuję za odpowiedź i zachęcam do dalszej dyskusji.

Pozostało 580 znaków

2019-03-10 11:30
0

Tak z całkiem innej strony, jeśli gra nie ma jeszcze marki, wyrobionej pozycji oraz nie jest dopracowana w każdym calu a od razu wystartuje z jakimiś płatnościami to raczej marketingowo strzał w kolano... Szczególnie w obecnych czasach.

Czyja wiem, jeżeli nie będą one natrętne a gra będzie dobra to powinna się sama obronić - Yukiteru Gromadzki 2019-03-10 11:32

Pozostało 580 znaków

2019-03-10 11:33
2

Podatku raczej nie odprowadzą, bo jak? Skąd firma, ma wiedzieć w jakim systemie podatkowym płacisz podatki (czy proporcjonalne 18%, 32%, liniowe 19%, czy może CIT?) Dodatkowo do opłacenia podatku należy złożyć deklaracje PIT lub PPL - i na tej podstawie zapłacić na swoje konto podatkowe kasę. Do tego nie zawsze płacisz cały podatek, bo możesz mieć koszty jak utrzymanie serwra, pracownicy etc (płacisz podatk od dochodu, a nie od przychodu). Dlatego pewnie te serwisy przelewają kase na Twoje konto i dalej radź sobie. Pewnie musiał byś to sam liczyć, lub wziąć księgową za 100zł / mc, której dajesz raz w miesiącu zestaw wpłat od klientów, faktury kosztowe. Ona zgłasza do urzędu i daje ci wzory przelewów do wykonania. Dodatkowo jak jesteś VATowcem to odprowadzasz VAT, ale znów pomniejszony o VAT z kosztów serwera, sprzętu etc. (dlatego moim zdaniem zawsze opłaca się być VATowcem). Sądzę, że najlepiej mieć JDG. Jak pracujesz na etacie to nie będziesz płacił ZUS'u tylko koło 300zł zdrowotnego. Czyli 300zł zdrowotnego + 100 za księgową, to na etacie prowadzenie działalności to jakieś 400zł. Chyba, że sam sobie rozliczenia Płatnikiem robisz, to ok 300zł.

No i same koszty utrzymania gry + te firmy też pewnie biorą opłaty za obsługę płatności, ale nie wiem, czy procent od przelewów, czy stała opłata. - somedev 2019-03-10 11:43

Pozostało 580 znaków

2019-03-10 12:59
0

Większość tego typu firm ma standardową prowizję na poziomie 2-3% od wartości transakcji. Jeśli chcesz sprzedawać dostęp do gry, to tylko DG. Jeśli chcesz to oprzeć na zasadzie wolnych datków typu crowdfunding, możesz to zrobić na bazie darowizn. W pierwszym przypadku możesz wliczyć wszelkie koszty do DG, a w drugim wydatki na serwer itp. są Twoją prywatną sprawą.

Pozostało 580 znaków

2019-03-11 13:55
Aqu
0

Z tego co ostatnio szukałem, to większość polskich serwisów z płatnościami wymaga DG, na pewno https://hotpay.pl/ zezwala na niektóre formy płatności bez działalności. Możecie rozliczać to jako działalność nierejestrowana.

Pozostało 580 znaków

Odpowiedz
Liczba odpowiedzi na stronę

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0