Witam.

W ramach nauczenia się czegoś nowego i przydatnego i przy okazji raczej niezbyt trudnego (?) postanowiłem napisać aplikację bazodanową w QT z użyciem wzorców projektowych (to je i Qt chciałbym ogarnąć najbardziej) i być może później przerobić tą apkę, najlepiej jak najmniejszym kosztem, na aplikację na androida (także pisaną przy użyciu Qt).

Pomysł to apka przechowująca dane z paragonów, przy czym skoro mamy tą całą loterię paragonową, to jeżeli aplikacja powstanie w rozsądnym czasie, to chciałbym aby paragony w niej zapisane mogły być rejestrowane na stronie tejże loterii.
Ogólnie program ma pomagać w analizie i śledzeniu finansów (czyli w sumie nie do końca musi to być aplikacja działająca wyłącznie na paragonach i dobrze by było gdyby łatwo można było ją poszerzyć o nowe opcje jak np. obsługę faktur i innych rzeczy dot. finansów osobistych). Być może jakieś pomysły na jej rozbudowę powstaną w trakcie lub po jej napisaniu dlatego dobrze by było gdyby można było ją łatwo rozbudowywać.

No ale do rzeczy --> od jakiegoś czasu staram się ogarnąć wzorce projektowe, ale de facto ciężko mi to idzie (bo to czasu nie ma a wzorców jest sporo i nie do końca wiem do czego jaki użyć, a nie chce też bez potrzeby przekombinowywać i się dodatkowo niepotrzebnie męczyć i tracić czas na bawienie się we wzorce dla samej idei nauki wzorców, bez zauważania jakichś widocznych postępów w tworzeniu programu..) i stąd ten post czyli:

  • jakich wzorców projektowych można/należałoby użyć w pisaniu takiej aplikacji aby aplikacja była dobra i aby spełniała możliwie wszystkie powyżej przytoczone założenia?
    Oczywiście nie chodzi mi o samą gołą listę wzorców projektowych, a o np. o powiązanie danego wzorca z daną funkcjonalnością (np. factory pattern do tego aby w łatwy sposób móc dodawać obsługę innych baz danych itp. -- tyle, że czy taki wzorzec w takim zastosowaniu jest aby pewno potrzebny i ułatwi pisanie czy może jednak będzie to niepotrzebne tworzenie 'wzorca dla wzorca'?).
    Jeżeli dodatkowo napiszecie dlaczego użylibyście (lub należałoby użyć) dane wzorce w tej konkretnej aplikacji, a nie np. inne podobne, to byłbym bardzo wdzięczny.
    Natomiast jeżeli znacie jakąś dobrą stronę gdzie byłyby przykłady użycia danych wzorców, które nie byłyby zamknięte na jakiś tam język (czyli np. przykłady wzorców albo ogólnie przedstawione [tak że można by je łatwo przenieść do dowolnego języka bez uprzedniego zaglądania do dokumentacji języka w jakim wzorzec został przedstawiony] albo najlepiej pisane pod język C++), to byłoby idealnie gdyby ktoś takową stronę podał.

  • na co zwrócić uwagę przy pisaniu takiej aplikacji czyli np. jakich rzeczy można by użyć (bibliotek, technologii, ...) aby sobie ułatwić życie w jej tworzeniu --> co prawda wolałbym skupić się na samym Qt i wzorcach projektowych, no ale w końcu, jeżeli miałoby to może być kiedyś na androida i miało rejestrować dane na zewnętrznej stronie, to pewno samo Qt nie wystarczy, a może nawet nie do końca będzie tak dobre jak coś innego/dodatkowego?

  • co zastosować w celu ogarnięcia rejestracji danych dot. paragonów na zewnętrznej stronie? Jest coś w Qt co może być pomocne lub załatwi sprawę czy może jednak użyć czegoś innego?