Usługi sieciowe - WSA, SOA

0

Witam

Mam pytanie do wszystkich zaznajomionych z szeroko pojętymi usługami sieciowymi. Proszę o odpowiedź na proste pytanie, czy SOA to to samo co WSA (Web Service Architecture - http://www.w3.org/TR/ws-arch/). Jeśli nie, to bardzo proszę podać jakieś podstawowe różnice, bo szukam informacji o usługach sieciowych, i gdzieniegdzie widzę, że pojęcie SOA jest zamiennie stosowane z Web Services Architecture, a jednak w oficjalnej specyfikacji WSA, nie ma ani słowa o SOA. I już sam nie wiem, czy jeśli chcę opanować temat web services (mam na to ok. 2 miesiące), to czy wnikliwie zapoznać się z WSA, czy szukać informacji na temat SOA. Pomocy!

EDIT:
A jednak znalazłem w specyfikacji WSA, rozdział poświęcony SOA. Tak czy inaczej proszę o jakieś informacje osób, które mają doświadczenie w tym zakresie.

Pozdrawiam
Marcin

0

Witam

To forum z tego co widzę dawno umarło i nikt z doświadczeniem z tego wynika tu nie zagląda, aby nawet podpowiedzieć czysto teoretycznie i ogólnikowo. Uważam temat za zamknięty bo widzę, że i tak nikt nic nie podpowie.

Pozdrawiam

0

Witam

Może zbyt szybko rzeczywiście się pośpieszyłem z zamknięciem tematu w końcu są wakacje, za co przepraszam, ale jakoś tak nie dostałem odpowiedzi już kiedyś na inny temat do tej pory więc dlatego tak napisałem. W każdym razie widzę, iż kolega Demonical jest obeznany w temacie i mi podpowie.

Pozdrawiam

2

Na początek: :P

http://en.wikipedia.org/wiki/Web_service

i

http://pl.wikipedia.org/wiki/[...]a_zorientowana_na_us%C5%82ugi

A jak to przeczytasz to pomyśl chwilę, nad tym co przeczytałeś. :)

0

To akurat czytałem wiele razy, tak czy inaczej dziękuję bo to najbardziej sensowna odpowiedź.

Dzięki i pozdrawiam

1

Jak na mój gust, to usługi na których oparte jest SOA mogą być zrealizowane jako usługi sieciowe, ale nie muszą. Z drugiej strony usługa sieciowa nie musi być usługą SOA, więc to tak jakby byty niezależne.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0