SCRUM co to właściwie jest?

1

Tak jak w pytaniu. Co to właściwie jest?

4

Sposób prowadzenia projektu.

Zbiór zasad mówiący np., że projekt dostarczamy w małych kawałkach, tzw. sprintach, w którym skupiamy się np. na 1 funkcjonalności (lub kilku naraz) i który trwa określoną ilość czasu (np. tydzień, dwa...). "Dostarczenie" funkcjonalności oznacza oddanie/pokazanie jej klientowi. Scrum polega głównie na małych sprintach, jasno określonych rolach i spotkaniach (np. codziennie rano robi się krótkie spotkanie, przed i po sprincie jakieś większe itp. -- SCRUM określa nawet czas trwania tych spotkań) oraz bliskiej współpracy z klientami.

Jak to w zwinnych metodologiach bywa, SCRUM stara się zapewnić sposoby na ominięcie papierowej dokumentacji, preferując wymianę informacji podczas spotkań. Zaletą SCRUM-a jest to, że klient cały czas jest na bieżąco z projektem, nie ma szoku że po roku developentu oddawany jest cały produkt naraz -- lub duża jego część -- i nie spełnia to oczekiwań klienta (być może dlatego, że oczekiwania te zostały rok wcześniej źle wyrażone). W SCRUM-ie robisz projekt krok po kroku, reagując na feedback klienta i szybko wprowadzając zmiany. Kolejne funkcjonalności są wykonywane zgodnie z listą priorytetów. W SCRUM-ie nie chodzi o to, żeby zaplanować 100% ukończenie projektu w danym terminie. Raczej o to, żeby tak skonstruować listę priorytetów i sprinty, żeby do pewnego deadline'u mieć zaimplementowane przynajmniej funkcjonalności oznaczone jako "krytyczne". W razie gdyby czasu brakło -- a w projektach informatycznych brakuje go często :) -- zawsze można olać rzeczy o najniższym priorytecie lub stosunkowo łatwo oszacować, ile dodatkowych sprintów będziemy na nie potrzebowali (szacunek jest stosunkowo łatwy bo na tym etapie team ma już za sobą wiele sprintów i funkcjonalności).

6

Nie SCRUM, tylko CHRUM, jedna z metodopatologii tworzenia oprogramowania. Nazwa pochodzi od tego, że jedną z grup zaangażowanych są świnki (a drugą kurczaczki).

;-)

0

Witam, również interesuję się tematyką Agile czy ktoś z Was korzystał z książki Scrum i nie tylko Krystiana KAczora?

4

Proba zrobienia ze slabego zespolu - wydajnego zespolu. Sposob prowadzenia projektu na bazie ktorego sporo osob robi kariere jako coachowie, scrum masterzy itp. W Corpo przewaznie naklada sie na waterfalla. Tak naprawde jesli jest dobry, kompletny(w sensie umiejetnosci) i zgrany zespol - sam sie zorganizuje, bedzie pamietal o wszystkich dobrych praktykach ktore trzeba stosowac i zaden Agile nie bedzie potrzebny, pracowalem w takim zespole i bylo to o wiele lepsze niz Agile w obecnym. Jesli zespol jest slaby - to mozna stosowac dowolne wynalazki i cudow nie bedzie. Z osla konia wyscigowego nie zrobimy.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1