Formalne metody badania oprogramowania

0

Jako, iż jestem nowy na forum przywitam się. Piszę do Was w następującej sprawie - otóż jestem w trakcie pisania pracy kontrolnej dotyczącej "Formalnych metody badania oprogramowania" i stwierdzam, że zaczynam się gubić w temacie i nawet nie jestem pewien czy zmierzam w dobrym kierunku. Mianowicie mam pytanie czy sieć Petriego, specyfikacje aksjomatyczne/aksjomaty można zaliczyć do wcześniej wspomnianych metoda badania oprogramowania? Czy może poszedłem w całkowicie złym kierunku?

1

Sieci Petriego na pewno tak, bo można je wykorzystać do dowodzenia poprawności programów współbieżnych i równoległych - można za ich pomocą sprawdzać bezpieczeństwo i żywotność takich programów.
Zainteresowałbym się też narzędziem Coq, które można wykorzystać do dowodzenia poprawności algorytmów ( http://adam.chlipala.net/itp/ )

0

Dzięki za odpowiedź mam jeszcze pytanie do jakich metod można zaliczyć testowanie czarno skrzynkowe i biało skrzynkowe?

0

Testowanie nie jest formą weryfikacji poprawności oprogramowania. Testowanie służy raczej wyszukiwaniu potencjalnych problemów. Testy, czy to blackbox czy whitebox, nie dają wcale pewności że coś jest poprawne!

0

W inżynierii oprogramowania występuje takie pojęcie jak testy jednostkowe, integracyjne, systemowe, akceptacyjne. mutacyjne... do czego to można podłączyć? ten podział jest dla mnie mało intuicyjny.

0

Och jesli o to chodzi to na przykład testy jednostkowe mogą być pisane jako whitebox i jako blackbox.

0

Chodzi mi czy można je zaliczyć do testów formalnych? Byłbym wdzieczny jakbyś podał mi albo nakierował jeszcze jakieś metody jakie znasz o ile są takie oprócz tego co zostało podane w 1-2 postach.

0

Ale to zależy o czym dokładnie chcesz pisać. Bo czym innym są formalne metody dowodzenia poprawności algorytmów/oprogramowania a czym innym są metody testowania oprogramowania.

0

Temat pracy kontrolnej to "Kurs przeglądowy formalnych metod badania oprogramowania" więc raczej na tym drugim musiałbym się skoncentrować.

0
Shalom napisał(a)

Testowanie nie jest formą weryfikacji poprawności oprogramowania. Testowanie służy raczej wyszukiwaniu potencjalnych problemów. Testy, czy to blackbox czy whitebox, nie dają wcale pewności że coś jest poprawne!

Ależ owszem, są formą weryfikacji poprawności. (A raczej niepoprawności).
Chodziło Ci raczej o to, że nie są formą dowodzenia poprawności.
Test służy tylko zmniejszeniu ryzyka wystąpienia błędu, ale nie zapewnia braku jego wystąpienia.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0