określenie liczności asocjacji.

0

mam problem ze zrozumieniem pewnego aspektu odnośnie określania liczności asocjacji binarnej. przypuśćmy, że mamy obiekt A oraz obiekt B. i takie wymagania: obiekt A może być powiązany z wieloma obiektami B, ale w danym momencie z nie więcej niż 4. Jaka jest różnica w zamodelowaniu liczności w następujące 2 sposoby (czy one nie modelują przypadkiem tej samej informacji)?:
a). 0..* {w danym momencie nie więcej niż 4}
b). 0..4

0

Ja starałbym się wybrać opcję b) bo jasno niesie informację o liczności. I taki jest cel liczności asocjacji, żeby określić minimalną i maksymalną liczbę powiązań.
Ale nie jestem pewien czy w każdym programie jest możliwość takiego dokładnego określenia liczności. A nie wiem czy modelujesz na kartce czy w jakimś programie wspierającym UML.

W ogóle opcja a) mówi że min=0, a max=nieskończoność. A dodatkowa informacja tekstowa może posłużyć człowiekowi, jest bezwartościowa jeśli chcielibyśmy użyć jakiś narzędzi do modelowania jakiegoś szablonu etc. z diagramu(-ów).

Nie do końca rozumiem

obiekt A może być powiązany z wieloma obiektami B, ale w danym momencie z nie więcej niż 4
więc w końcu maksymalnie z czterema. Oczywiście zbiór tych czterech obiektów B jest zmienny w czasie, ale jego liczność jest max 4. W takiej sytuacji zdecydowanie b)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0