Od jakiego języka zacząć przygodę z programowaniem?

0

Witam.

Od jakiego języka proponowalibyście zacząć przygodę z programowaniem? C++, C#, PHP a może od jeszcze innego?

Pozdrawiam,
lucky_man

// 1 - po co "Off topic"?
// 2 - po co ogłoszenie - deti

0

Jaki język programowania wybrać
http://4programmers.net/Forum/search.php?q=zacz%C4%85%C4%87&t=AND&a=&f[]=7&mode=topic&sort=id&order=DESC&o=text&limit=0

Jak widać niewiele osób zagląda do artykułów, a wakacje to jakiś taki czas, że dużo osób chce zacząć. Na forum pojawia się sporo wątków na ten temat, może tu chociaż zajrzą zanim napiszą kolejny. Zatem przyklejam

0

Chciałbym wybrać prosty język na początek. Z artykułu wynikałoby że powinienem zacząć "d wysokopoziomowego programowania w języku ogólnego przeznaczenia (na przykład C/C++, C#, Java czy Delphi) z wykorzystaniem środowiska RAD (Rapid Application Development.

Który z tych języków byłby dla mnie najlepszy?


Deti, off-topic dlatego że temat dotyczy wyboru języka programowania a pozostałe tematy wyglądały mi na takie które poruszają problemy napotkane już w trakcie tworzenia
A co do pytania dlaczego ogłoszenie to odpowiedź masz w poście użytkownika "nav"

// to odpowiadam: dalej nie rozumiem dlaczego ogłoszenie - ten post kwalifikuje się jako normalny i nic ponadto. Co do Off topic - staramy się aby były tam posty NIE związane z programowaniem (w żaden sposób). Tyle co miałem do powiedzenia - deti

0

Ja bym darowal sobie Delphi, bo ten jezyk jest praktycznie na wymarciu.

Jesli chcialbym znac troche glebiej co sie dzieje w systemie to zacznij od C/C++ (na poczatku pewnie i tak nie zauwazysz roznicy, bo ona tak naprawde wychodzi dopiero przy programowaniu na uzadzenia typu telefon komorkowy, mikrofalowka, pralka i tym podobne). Jesli jednak chcesz isc Od razu w przyszlosc to C# lub Java (teraz te dwa jezyki stanowia glowny nurt rynku), jednak wtedy stracisz zabawe ze wskaznikami, zarzadzaniu pamieciu itp. a bez takiej wiedzy bedzie Ci trudno uzyc C# do zabawy z czyms starszym z "przeszlosci" np. napisania wrappera na jakas juz istniejaca funkcjonalnosc powiedzmy czytnika kodow kreskowych ;)

Ja bym polecil wiec zaczac od C++, przejechac przez podstawy WinApi (by miec o tym pojecie), dalej MFC i godziny uzerania sie, az Cie szlag trafi :P a potem przerzucic sie na C# i zobaczyc jak to bosko sie zaczyna pracowac ;) Tak mniej wiecej moj tok edukacji wygladal i bardzo go sobie cenie :)

0

Ja proponuję perl (lub Python czy Ruby). Są łatwe i szybko widać efekty. Sam programuję głównie w C++ i również go polecam.

0
lmmilewski napisał(a)

Ja proponuję perl (lub Python czy Ruby)

A zna ktoś dobre książki o tych językach bo z C++ to raczej problemów by nie było a te języki są mniej popularne i może być ciężko znaleźć dobrą pozycję na temat któregoś z nich.

0

ja polecam php. Jezyk ladny, i jeszcze pare lat przydatny.

0

Ja odradzam PHP, język nieładny.
Droga do książek i dokumentacji Pythona zaczyna się tu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Python

0

Czy Python należy do kategorii języków "wysokopoziomowego programowania, ogólnego przeznaczenia"? Wg. artykułu "Jaki język programowania wybrać" do którego prowadzi link użytkownika "nav" powinienem wybierać z tej kategorii dlatego np. PHP odpada.

0

Tak

0

Na samym początku polecam czyste C. Uważam, że każdy programista powinien umieć pisać w tym języku.

Jako drugi język polecam Javę. Dobre biblioteki i narzędzia oraz dobre możliwości znalezienia pracy.

0

Trochę spóźnione, ale co tam. Całkiem niedawno był poruszany podobny temat, ale napiszę jeszcze raz w oparciu o moje własne doświadczenia. Kiedyś też przez moją fascynację Linuxem chciałem zacząć od C, ale zanim zajarzyłem o co chodzi i dlaczego nie działa, to w pythonie bym dawno działający program napisał. Zdecydowanie nie polecam C na początek.Odradzam również Perl i PHP.

Przede wszystkim Python. Ze względu na zwięzłość języka, jak już Immilewski napisał: "szybko widać efekty", (tryb interaktywny) i pozawala rozumieć sens i zasady tworzenia algorytmów bez zbędnego zagłębiania się w niuanse i zawiłości języka, co jest sensem programowania (bo język jest tylko narzędziem). Dzięki temu, że wcięcia są wyróżnikami bloków kodu, wymusza wysoką "kulturę kodu", co w innych językach raczej jest opcjonalne, na początku nauki przy krótkich programach nie zawsze widać sens takiego działania. Paradygmatowość w dosłownym tego słowa znaczeniu ;-) no i cała masa bibliotek i różnych bajerów, bogata dokumentacja. A literatury w formie papierowej też jest mnóstwo, nawet w j. polskim. Wystarczy poszukać. Polecam IDE Stani's Python Editor bo z niego korzystam, dodatkowo wszystko za free.

Jak zaczniesz mieć ochotę na język "bardziej popularny", to po nauce pythona zdobędziesz solidne podstawy i nawyki a nauka kolejnego języka będzie niemalże nauką nowej składni.

Pozdrowienia.

0

Ok, czyli większość twierdzi że najlepszy dla mnie będzie Python. A teraz jaka dobra i sprawdzona książka do nauki tego języka? Do C++ czy PHP nie byłoby problemu - jest sławna "Symfonia C++" a do PHP ponoć bardzo dobra pozycja to "PHP i MySQL "Tworzenie stron WWW" Vademecum Profesjonalisty" a jaka książka będzie dobra do nauki Pythona dla osoby która dopiero zacznie przygodę z programowaniem?

0

Jeśli znasz angielski, to Dive Into Python http://diveintopython.org/. Ponadto http://www.python.org/ z doskonałym tutorialem.

//dive into python jest na pl.wikibooks przetlumaczone - Cold

0
bogdans napisał(a)

Jeśli znasz angielski, to Dive Into Python http://diveintopython.org/. Ponadto http://www.python.org/ z doskonałym tutorialem.

Wszystko pięknie tylko że ja chciałbym PRAWDZIWĄ PAPIEROWĄ książkę;) Za tutoriale dzięki bo w przyszłości pewnie się przydadzą, przygodę z Pythonem chciałbym jednak rozpocząć od książki papierowej. Jaka z pozycji w przystępny i zrozumiały sposób wprowadzi mnie w tajniki programowania w języku Python?

Jedyna pozycja o której udało mi się znaleźć więcej opinii, z reguły dobrych choć i również całkiem sporo negatywnych to "Python. Od podstaw". A może znacie pozycje które Waszym zdaniem są lepsze?
Podobno dobrą pozycją będzie "Python. Wprowadzenie. Wydanie III" tylko kiedy można się tej publikacji spodziewać? Może ktoś z Was się orientuje, zna ewentualne daty premiery?

0

Jak nie ma jeszcze wydania trzeciego, to skorzystaj z drugiego :-P

A tak na serio, to osobiście również uważam, że korzystanie z wydawnictw papierowych jest wygodniejsze. Jeśli faktycznie angielski nie jest dla ciebie przeszkodą to pobierz "Dive into python" a potem to możesz zrobić tak jak ja, jeśli twoja drukarka umożliwia dwustronny wydruk, to ustaw dwie wydruk dwustronny i strony na jednej a całość po wydrukowaniu zanieś do zbindowania, Ja tak zrobiłem min. ze specyfikacją C# publikowaną przez ECMA i całkiem wygodnie się z tego korzysta. Oczywiście papier i tusz kosztują, ale na świecie nic nie ma za darmo. Miłego pythonowania.

0

Od angielskiego... [diabel]

0

Wolałbym zacząć od książki w języku polskim a w trakcie i tak pewnie będę musiał korzystać z różnego rodzaju dokumentacji w języku polskim.

OK, zostały mi jeszcze tylko dwa pytania i po uzyskaniu odpowiedzi zamawiam książkę:)

  1. Czy programy potrzebne do programowania w Pythonie są dostępne pod system Windows Vista?
  2. Która książka jest lepsza - "Python. Od podstaw" czy "Python. Wprowadzenie. Wydanie II"?
0

Wolałbym zacząć od książki w języku polskim a w trakcie i tak pewnie będę musiał korzystać z różnego rodzaju dokumentacji w języku polskim.

OK, zostały mi jeszcze tylko dwa pytania i po uzyskaniu odpowiedzi zamawiam książkę:)

  1. Czy programy potrzebne do programowania w Pythonie są dostępne pod system Windows Vista?
  2. Która książka jest lepsza - "Python. Od podstaw" czy "Python. Wprowadzenie. Wydanie II"?
0
lucky_man napisał(a)

a w trakcie i tak pewnie będę musiał korzystać z różnego rodzaju dokumentacji w języku polskim.

Wszystkie doce sa w jezyku angielskim.

0
EgonOlsen napisał(a)
lucky_man napisał(a)

a w trakcie i tak pewnie będę musiał korzystać z różnego rodzaju dokumentacji w języku polskim.

Wszystkie doce sa w jezyku angielskim.

zrobiłem błąd, miało być:

"w trakcie i tak pewnie będę musiał korzystać z różnego rodzaju dokumentacji w języku angielskim"

a co z postawionymi przeze mnie wyżej, dwoma pytaniami?

Czy są programy do tworzenia w Pythonie na Vistę?
Która książka jest lepsza - "Python. Od podstaw" czy "Python Wprowadzenie. Wydanie II"?

0

Od wielu języków można zacząć, ale jeden Ci zdecydowanie odradzam: C++. Tym, że jest nadmiernie skomplikowany zaciemnia istotę programowania. Jeżeli chcesz coś niskopoziowego to C, jeżeli niekoniecznie to Python, Java albo C#.

0

Nie, czemu? C++ może i jest złożony, ale jest chyba jedynym językiem, który z jednej strony daje dużą kontrolę nad sprzętem, a zarazem umożliwia wygodne programowanie wysokopoziomowe (wzorce, obiektowość itp). Jeśli chcesz pisać gry 3D, to właściwie jest to jedyny rozsądny wybór.

0

No i mozna zrobic nim przeglad wielu metod czy paradygmatow programowania, jak chocby najbardziej popularne strukturalne czy obiektowe, mozna sie nauczyc szablonow (co weszlo rowniez do C# i Javy zdaje sie), metaprogramowania, od biedy rowniez funkcyjnego, itp. Idealny dla poczatkujacego to on moze nie jest, ale bardzo dobrze uczy UWAZNEGO programowania.

0

Królik - ja wiem, że w C++ można pisać masę profesjonalnych aplikacji dla wielu działów biznesu, ale autor chce na razie nauczyć w ogóle coś zaprogramować.
Jeżeli ktoś chce poznać sprzęt i nauczyć się uważnego programowania to uczy się C i na razie nie zawraca sobie głowy polimorfizmem.
Jeżeli chce poznać obiektowość to uczy się Javy i nie musi się martwić aby zwolnić pamięć po wykorzystaniu fabryki.
I założe się, że nauka obydwóch języków zajmie mu mniej czasu niż nauka samego C++.

Ja zaczynałem od C++ i w sumie jak teraz patrze na Javę to jestem pewny, że nauka wzorców projektowych zajęłaby mi mniej czasu niż nauka tego w C++. To samo z obiektowością.

A co do programowania funkcyjnego, to nie lepiej poznać podstawy chociażby OCamla, w którym dużo lepiej można zobaczyć o co chodzi w podejściu funkcyjnym ? C++ wspiera mase rzeczy a tak naprawdę w niczym nie jest do końca dobry. Dlatego też nadaje się do specyficznych zadań i dlatego nie jest dobry do nauki programowania. Przynajmniej takie jest moje zdanie.

0

O mamo! Teraz to już... nic nie wiem... Już byłem zdecydowany na Pythona a tu kilka osób wyskakuje z "C" :-D

To teraz ostateczna (mam nadzieję) decyzja:

Python czy C?

P.S. Oczywiście pytania zadane wcześniej są nadal aktualne :-)

0
lucky_man napisał(a)

O mamo! Teraz to już... nic nie wiem... Już byłem zdecydowany na Pythona a tu kilka osób wyskakuje z "C" :-D

To teraz ostateczna (mam nadzieję) decyzja:

Python czy C?

P.S. Oczywiście pytania zadane wcześniej są nadal aktualne :-)

Najpierw Python, a następnie C. C przyda Ci się do pisania modułów dla Pythona ;)

C na początek może zniechęcić, a z czasem i tak się go nauczysz. Python jest na początek jednym z najlepszych.

0

Dryobates a czy programy potrzebne do tworzenia w Pythonie działają pod Vistą?

0
Dryobates napisał(a)

C na początek może zniechęcić, a z czasem i tak się go nauczysz. Python jest na początek jednym z najlepszych.

Średnio to widzę, znając kilka wysokopoziomowych języków, niezbyt opłaca się wracać do C. Korzyści związane z jego nauką nie są aż tak duże by poświęcić czas, którego zawsze brakuje.

lucky_man - może napisz jakie dziedziny programowania Cię interesują, co chciałbyś napisać, nad czym pracować w oparciu o to będzie łatwiej doradzić

0

Klesk na razie dziedziny nie mają większego znaczenia. Chciałbym zacząć programować od łatwego języka po to by w ogóle się tego nauczyć, zobaczyć z czym to się je... itd. :) O dziedzinach będę myślał później.
Z wypowiedzi wynika że jako pierwszy język do nauki najlepszy będzie Python.

P.S. Wciąż aktualne pytanie - czy programy potrzebne do programowania w Pythonie działają na Viście?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1