Jak wykonać szkielet aplikacji?

0

Witam

Na pracę mgr będę tworzył aplikację do zarządzania projektami. Chciałbym, aby aplikacja była stworzona tak, aby nie było problemów z późniejszym dodawaniem i edytowaniem różnego rodzaju pól.
Np
Stworzę sobie moduł PRACOWNICY gdzie będą pola IMIE, NAZWISKO,ADRES,NIP itd. Chciałbym, aby była możliwość żeby po jakimś czasie można było spokojnie dodać nowe pola tego typu, edytować inne itd, czyli żeby działało to na takiej zasadzie jak CMS na stronach www, gdzie dodaje się nowe działy menu, podstrony itd.
Jak wykonać taką architekturę? (będę to programował w AJAXie)
Czy zrobić to wszystko na bazie danych i dodać moduł konfiguracji, który będzie dodawał bądź edytował bazę? Np listing wszystkich modułów i ich elementów z opcją zmian, usuwania i dodawania.
Czy stworzyć to na plikach z plikiem config, gdzie będzie określone jakie pola są itd, czy jakoś to połączyć?
Ma ktoś może doświadczenie w czymś takim? Proszę o sugestie.

0

Pojawiły się jakieś opóźnienia, przez co trochę się zwiesiła przeglądarka przy dodawaniu, chyba stąd tyle postów+moja cierpliwość, a raczej jej brak. Proszę o usunięcie poprzednich 3 postów.

0

Pliki config są dobre do przechowywania danych konfiguracyjnych a nie danych użytkownika, które się zmieniają w trakcie działania aplikacji i do których trzeba mieć wygodny dostęp.

Mam takie pomysły (od najlepszego do najgorszego)

  1. Napisz to w Java z użyciem Hibernate, IBatis lub EJB3. Dodawanie nowych kolumn, to po prostu dopisanie nowego pola do klasy. Podobnie dopisanie nowej tabeli - dodajesz nową klasę. Reszta robi się sama. Zapytań zmieniać nie trzeba. No i zapytania w HQL pisze się łatwiej niż w SQL.

  2. Napisz to w .NET z NHibernate. Analogicznie jak w punkcie 1., tyle że NHibernate jest młodszy i nie tak dojrzały jak Hibernate. No i tracisz wieloplatformowość Javy.

  3. Ruby on Rails ma coś podobnego, ale nie używałem i na razie nie jest standardem w biznesie (jak 1.). Ale może warto się zapoznać, bo ponoć proste aplikacje robi się w tym niezmiernie szybko.

Oczywiście możesz to zrobić "ręcznie", rzeźbiąc w aplikacji czystym SQLem, ale wtedy jak dodasz jakąś kolumnę, to będziesz musiał poprawiać kod w wielu miejscach i, jeśli nie masz dobrej dyscypliny kodowania, skończysz z koszmarkiem ala PHPNuke czy OSCommerce*.

  • Wprawdzie zastosowanie inne, ale oba używają mocno bazy danych. A koszmarki dlatego, że można natrafić tam m.in. na funkcje o 40+ argumentach przemieszane w jednym miejscu z SQL, HTML i JavaScript. :| To jest oczywiście zbieg okoliczności, że oba napisano w PHP...

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0