Samochodowe komputery pokładowe

0

Mam takie pytanie: w jakim języku/językach programowane są samochodowe komputery pokładowe?
Chodzi mi głównie o moduły sterowania silnikiem-nie jakiś tam wtrysk, ale wszystko: w.w., sterowanie rozrządem, dawkowanie paliwa, rozpoznawanie stylu jazdy i dostosowywanie parametrów silnika (razem ze skrzynią biegów), tryby pracy jaednostki, cały ten chłam z dolotem i sondami lambda, szacowanie przebiegu i zużycia paliwa(...) Generalnie wszystko co ten komputerek robi to liczenie, liczenie i liczenie. Ale jakoś (za pomocą jakiegoś języka) trzeba mu to było wpoić. Do dego ABS i wszystko co z nim pokrewne: ASR, EBD, BA (...).

Czy może każdy producent auta ma swój własny język, a może jęyk zalezy od producenta osprzętu?

Dziękuję za odpowiedzi:)

0

Język nie ma znaczenia - tylko kod wynikowy.

Powiem tak - nie wiem bezpośrednio w czym programuje się elektronikę samochodową, ale mikrokomputery i układy scalone programuje się wypełniając stanami logicznymi pamięć ROM (lub EPROM, lub co tam wrzucił producent). A czy binarkę masz po kompilacji CPP czy ASM czy własnego języka, to nie ma znaczenia.

0

Wydaje mi się, że te programy nie są pisane w językach wysokiego poziomu, raczej coś podobnego do asm. Dlatego, że są bardziej stabilne i dają większe możliwości i szybkość działania.

Poza tym wydaje mi się, że większość tych systemów nie jest nawet programami, w sensie w jakim ja to rozumiem. Wydaje mi się, że to są bardizej układy elektroniczne, bardzo skomplikowane, ale pozwalające w jednym takcie obliczyć bardzo skomplikowane rzeczy. Coś jak wyspecjalizowane procesory, czy układy logiczne...

0

Nawet na najprymitywniejsze mikrokomputery (np.: z rodziny '51 czy DSP) znajdziesz kompilatory ASM, CPP, Pascala, Fortrana itp. Liczy się kod wykonywalny.

Mówię z praktyki, bo potrafię programować mikrokomputery i układy scalone.

0

CPP? Jeszcze nie widziałem... może jestem za młody? a może chodziło Ci o C?

0

Chodziło mi o CPP (właściwie nie pełny).

<font size="1">Widziałem będąc w technikum taki kompilator do '517 - na pracowni był zainstalowany. Język co prawda nie pozwalał na kilka gadżetów, ale takie rzeczy jak przeciążanie operatorów czy dziedziczenie były dozwolone (nici jednak z polimorfizmu, dziedziczenia wielokrotnego i takich rzeczy). W sumie język pozwalał na ogół na to wszystko, co wpływało na formę kodu, ale nie koniecznie na kod binarny (np.: słowo kliczowe const, choć violatile nie było). Programy chodziły zauważalnie powoli! Nikt w tym nie pisał, bo od nas wymagano programowania na poziomie ASM, by poznać sprzęt a nie język, ale jednak taką perełkę widziałem.</span>

A swoją drogą język C jest bardzo popularny w tym temacie.

[DOPISANE]

W tym wszystkim zapomniałem również o bardzo popularnym języku VHDL.

0

Poszukaj w necie katalogów z tzw. programatorami, czyli urządzeniami które umożliwiają zapisywanie do pamięci mikrokontrolerów. Każda firma produkująca jakiś programator dostarcza razem z nim kompilator. A języki są naprawdę różne, najczęściej Basic, asembler, c. Innych jeszcze nie widziałem.

0

hmmm troche pozno ale komputery pokladowe samochodow maja systemy czasu rzeczywistego a te z kolei sa pisane w C no na pewno asm tam tez jest :> Chyba najpopularniejszym takim systemem jest QNX http://pl.wikipedia.org/wiki/QNX chociaz pewnie nawet rtlinux tez by sie dalo wcisnac i miec samochod z konsola :D

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1