Systematyka/klasyfikacja/przeznaczenie narzędzi

0

[???] Brakuje mi ksiazki ktora stanowiłaby wprowadzenie do informatyki "praktycznej" a z ktorej moglbym sie dowiedziec do czego służą języki programowania i narzedzia chociazby takie jak te wymieniane w tematach forum Delphi, C++, Java, JS, PHP, XML, HTML. Oczywiscie mozna zastosowac medote od dołu do góry tzn. przeczytac ksiazki ktore maja te nazwy w tytule a potem samemu dokonac takiej klasyfikacji. ALe ja wolałbym skorzystac z doswiadczeń kogos kto juz to zrobił. Lektura takiej przegladowej ksiazki pozwoliłaby mi ograniczyuc się do narzedzi ktorych naprawde potrzebuję i oszczedzic trochę czasu - tak mi sie wydaje. A moze ktos jest w stanie dokonac takiej klasyfikacji z komentarzem na tym forum?

0

Używasz tych języków, które najlepiej opanowałeś. Taka jest prawda. Oczywiście nie uzyjesz javascriptu do tworzenia gry fpp.
pascal/delphi,c/c++,assembler i chyba java - języki do wykorzystania na komputerach.
javascript, php, xml - to raczej tyczy się inetu.
sql - bazy danych.

Co nie znaczy, że np w c nie można zrobić bazy danych opartej na zasadach sql. Za assembler na początku się nie bierz (albo właśnie weź się od samego początku za assembler, jeśli chcesz tworzyć rzeczy ściśle związane z procesorem i systemem). Delphi= następca pascala (obiect pascal (do d6)/delphi language (d7/d8))- pisze się prawie tak samo.
C/c++ zmieniło sie chyba najmniej w ciągu czasu, bo w sumie nie ma tam co zmieniać, tak jest pomyslane. Java- bardzo podobna do c++ i na nim była wzorowana (nie znam, wiec się nie czepiajcie).

HTML - nie jest językiem programowania.

// Do postu poniżej...
Do tworzenia stron: html,php,javascript,xml, o delphi zapomnij, chyba, że tworzysz edytor stron.
Stąd też taki podzial na forum.

0

Założmy ze znam Delphi w podstawowym zakresie pozwalajacym mi pisac proste programy działajace na jednym komputerze. Chciałbym natomiast stworzyc zbajerzoną stronę www i umiescic na jakims serwerze. Czy wystarczy mi do tego pogłebienie wiadomosci o Delphi np. o Intraweb czy tez musze poznac inne narzedzia: Jakie? Oczywiscie nie chce <ort>zawerzac </ort>tego postu do tegoizagadnienia - mozna udzielac bardziej ogolnych odpowiedzi na pierwszy post.

0

Z własnym serwerem i Intraweb to na upartego stronę by można zrobić (sekcja download na borland.com działa na czymś takim), ale nie polecam....

0

sekcja download na borland.com działa na czymś takim

Code Central także, ale chodzi to straszelnie wolno. Akurat do takich zastosowań ja także Delphi bym nie polecił. Generalnie jeżeli chodzi o aplikacje sieciowe to najlepiej nadają się do tego specjalizowane języki. Warto postawić na PHP, to łatwo znaleźć tanie/darmowe serwery, na których jest obsługiwane. Jeżeli jeszcze dorzucić znajomość jakiejś bazy SQL i troszkę HTML (albo innych pochodnych), to możesz sobie z WWW szaleć. Do pełni szczęścia czasem przydaj się jeszcze znajomość Javy, ale to już w szczególnych przypadkach (zmuszanie użytkownika, by instalował JVM Sun'a, a potem czekał aż się aplet załaduje nie jest najładniejszym zachowaniem :P ).
A jeżeli chodzi o wszystko co ma się wykonywać po stronie klienta i to raczej w oderwaniu od WWW, to wybór masz ogromny. W praktycznie każdym języku kompilowanym osiągniesz to co chcesz, tylko różne rzeczy różnym kosztem. Absolutnie wszystko osiągniesz tylko w asm :P

0

Z powodzeniem można zrobić stronę łatwo w intraweb. Zasadniczo ta technologia najbardziej się przydaje do tworzenia aplikacji internetowych. Właśnie tak jest zrobiona strona http://gry-planszowe.waw.pl .

0

lo k*rwa 6 lat :o

0

Pzejrzyj ten art.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1