Wątek przeniesiony 2022-08-30 20:42 z Inżynieria oprogramowania przez Riddle.

Język do aplikacji okienkowej inny niż C#

1

Załóżmy, że chcę stworzyć aplikację okienkową pod Windows lub Windows i Linux. Jakie inne możliwości mam nie licząc C# i środowiska .NET?

5

Java Swing
C++ z dominującym na rynku Qt, ale są inne jak Gtk++, FLTK, WxWidgets
Embecadero Builder C++ lub Delhi (nie wymieniam przy C++, albowiem ponieważ ...)
Python (zwłaszcza do maluchów na kolanie) z dziesiatką bibliotek GUI do wyboru, w tym wbudowany Tk. Jedno okienko, trzy buttony czy wiecej ?

10

Lazarus - https://www.lazarus-ide.org/

I mówię całkiem serio - wprawdzie hejt na Delphi i pokrewne jest w modzie, ale jeśli potrzebujesz zrobić coś łatwo, do tego działające OOTB na kilku platformach to niczego lepszego i prostszego nie znajdziesz. Sam używam na Linuksie i działa totalnie bezproblemowo.

Ewentualnie, jeśli coś bardziej nowoczesnego (z czym masz wiecej walki i zamieszania, ale apka wygląda nowocześnie - osiągnięty efekt końcowy w stylu Spotify czy Slacka) to Flutter - https://flutter.dev/multi-platform/desktop

2

Electron 😎

0

Z lepszych to ncurses, albo w winapi, w końcu jak pod windowsa to natywnie najlepiej pisać :>

0

W kontekście przytaczanych tutaj produktów Embarcadero - Delphi i C++ Builder, przy założeniu, że ma to być darmowa wersja (Community Edition) warto zapoznać się z licencją. Jest tam sporo dziwnych "myków" przy których "korpo" może się upomnieć o swoje prawa. O ile dochód per rok, jest w miarę rozumiany (tylko jak to zweryfikują) to takie zagwozdki typu darmowa wersja na komputerze firmowym, czy darmowa wersja obok komercyjnej i inne podobne kwiatki, które wg ich wykładni łamią postanowiena licencyjne, mogą conajmniej dziwić. Tym bardziej, że oni nawet się chwalą, że wszczeli sporo postępowań o łamanie postanowień dotyczących darmowej licencji.

0

Tauri (Rust/JS)

0

Czyli co, C# to syf?

4
kosmonauta80 napisał(a):

Czyli co, C# to syf?

Sam taką tezę postawiłeś ...

Moim zdaniem C# + WinForms (+WPF, nie nabrałem wielkiego obycia) to jedno z przyjemniejszych GUI jak na te czasy. I bardzo dobry język.

2

Może F#? Niby język który nie zabłysnął (jeszcze), ale na Lambda Days spotkałem nawet czterach programistów tego. Trzech było z Allegro Pay (czwarty pewnie też)

Największa zaleta -> biblioteki te same, ale składnia bardziej funkcyjna

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1