Power BI i SQL. Ktoś szedł tą drogą?

1

Cześć, jestem tu nowy.
Przebranżowiłem się z Budownictwa na analizę danych. Pracuje z PowerBI i SQL (oracle) w stopniu średnio zaawansowanym.
Chce zacząć robić coś bardziej w stronę IT, np. Data Engineering, ETL/ BI development.
Co byście polecili jako kolejne technologie/ języki?
Pozdro
PS. sorry jeśli wątek już był. Nie mam funkcji search na forum

2

Data Engineering to jest tak szerokie pojęcie, że mogę ci polecić wybranie jakiegoś języka imperatywnego ;)
Poważnie, jak chcesz iść w Big Data, to warto mieć podstawy** Javy (Hadoop)**, a z kolei przy pracy w Spark przyadaje się Scala. W sumie ciężko się tego praktycznie uczyć samemu jak nie dysponujesz klastrem obliczeniowym.
Do ogólnych zastosowań i szybkich operacji, oczywiście Python:
Pandas - jeśli masz background w bazach danych to łatwo ogarniesz
BeautifulSoup, Selenium - jak chcesz pobierać dane bezpośrednio z weba, bardzo przydatne (nie zawsze mamy dostęp do API niestety)
Jeśli chodzi o ETL, to przy większych projektach Informatica Powercenter występuje w ogłoszeniach często, ale tutaj nie poradzę, bo nie znam.

1

cześć pracuje jako BI Developer i nie narzekam.
Stack technologiczny to: znajomość baz danych, sql, Power BI, SSIS, SSAS, Azure, Python

Pracy jest sporo pieniądze na BI też są. Jak chcesz się wgłębić w temat to poczytaj z uwagą to:
https://bideveloper.pl/index.php/2020/08/22/branza-business-intelligence-za-5-lat-wywiad-z-pawlem-potasinskim/

Kompendium wiedzy

0

Dzięki za wskazówki! :)

A mogłabyś jeszcze powiedzieć czy jesteś po studiach IT czy uczyłaś się tego na studiach? Jeśli nie to polecisz jakieś kursy/ materiały?

1

Pewnie że mogę. :) Zapisz się koniecznie na mój newsletter tam wysyłam trochę materiałow.

Jestem po matematyce. Na studiach mialam dosłownie jeden przedmiot z baz danych. Wkrecilam się i szukałam swojej drogi zawodowej a tym kierunku. Przeszłam przez słabo płatne staże i znalazłam w końcu pracę jako analityk danych z SQL. Tam nauczyłam się duzo o tworzeniu raportów i potem poszło w każdej pracy uczyłam się nowego narzędzia i umiejętności. Dużo siedziałam sama po godzinach i zatrybilo .
Ty jesteś po studiach czy na studiach ?

0

@DagmaraOB: poszło pw, mam kilka pytań :)

0

Dopisałem się @DagmaraOB :)
Fajnie prowadzony blog Btw.
Ja jestem po studiach (nick się zaciągnął z maila automatycznie).
Pewnie na matematyce uczyli przydatnych rzeczy w tej branży? Ja na budownictwie nie zdobyłem zbyt wielu praktycznej wieży nt. metod ilościowych itp ale w sieci jest tego sporo.
Myśle o certyfikacji w stronę chmury (Chmura Krajowa) bądź w stronę analizy biznesowej (ECBA) albo po prostu developerski baz danych. Na razie w pracy wdrażam się w Oracle SQL, Power BI (DAX taki prosty nie jest:) i Workday Prism, może coś z tego się przyda.

Pozdrawiam :)

0

Hej, przechodziłem to samo. Zaczynałem od excel+vba i access, potem sql (ale bardziej use case, jak pisać / poprawiać zapytania, gdzie są wąskie gardła itd.), bash i python/java (ale nie jako developer, tylko żeby np. jakieś add-ony jak crystal reports do excela edytować/pisać). Jak wchodzisz to firmy/projektu to raczej jesteś wrzucony do wora biznes intelidżęs i tam masz wiele poletek/systemów legacy i trzeba to opędzać. Rzadko miałem projekt, że siedziałem tylko 'przy swoim', zawsze coś wpadało po boku. Plus taki, że uczysz się bardzo dużo przy tym.
Teraz jestem na projekcie 'w sektorze public', jest tutaj power BI - nawet dużo tego - więc na brak pracy nie będziesz narzekać.
Z mojego osobistego punktu siedzenia, wygląda na to, że sporo firm idzie w open source w zakresie BI, więc warto poznać postgresql (i jego implementację sql) oraz jakieś pół-darmowe ETL - pentaho czy Talend ETL, ew. uczyć się javy i pythona, bo już kilka in-house'owych tooli widziałem ostatnio.

0

Mega temat. Ja mam podobną drogę jak @flinst-one - obecnie po dwóch pracach z excelem i jakimiś tam programikami do sprawdzania danych, wszystko w zakresie analizy danych i excela, teraz w pracy mam VBA+ ogarnąłem sam sobie SQL i Pythona. Zastanawiam sie nad pójściem własnie w stronę BI. O tyle o ile SQL ogarniam, to dostać pracę z Power BI bez dośw już ciężko.

Ale staram się coś znaleźć :)

Dlatego chyba jednak będę stawiał na certy Microsoftu i stack Microsoftu, żeby sie wsyzstko spinało w całość (Excel, VBA, Power BI).

PS. Da sie w tej branzy na B2B działac? Jakie firmy polecicie na takiego Regular BI Dev?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1