Co funkcyjnego do napisania prostego backendu?

0

Siemano
Zawodowo zajmuję się iOS'em i ostatnio wpadłem na pomysł apki, którą chciałbym napisać sobie po godzinach. Jednak najpierw muszę napisać do niej backend, typowe restowe api. Używając swifta i jego funkcyjnych możliwości polubiłem to funkcyjne podejście. Niestety z backendowych języków nie miałem jeszcze do czynienia z niczym funkcyjnym dlatego mam do Was pytanie. Jaki język funkcyjny jest teraz najbardziej na topie, ma duże community, dużo materiałów itp? Znam przyzwoicie javę (i popularne dla niej frameworki typu spring, hibernate), dlatego moją pierwszą myślą szukając języka była Scala. Co o niej myślicie? Jakie frameworki trzeba byłoby do niej ogarnąć? A może macie jakieś lepsze alternatywy? Byłbym bardzo wdzięczny, gdybyście podzielili się ze mną swoimi opiniami.

0

Ostatnio pewien klient ubzdurał sobie, żeby mu napisać stronę z czatem na socketach z kamerkami wideo i głosowymi rozmowami, oraz z trzema grami: tysiąc, 358 i kości. Wszystko po stronie serwera ma być napisane w Ceylonie. Wchodzisz na stronę html i masz do wyboru dwie opcje czat lub te trzy gry. Na ile taki projekt można wycenić? Ceylon to nie problem dla kogoś kto zna Javę, bo to łatwy język programowania.

0

Funkcyjny backend i Scala:
no to: akka-http - jest super.

Beż żadnych frameworków.

0

Spróbuj Elixira, dla mnie super się pisze. Framework Phoenix lub można bez używając tylko Plug, jeśli to jest prosta aplikacja, to to drugie w zupełności wystarczy.

0

Duże możliwości ma F#. Teraz w pełni open source, masz świetny framework Websharper. Multum dokumentacji. Nawet ostatnio wyszła na Helionie książka o F# 4.0 :)
Poza tym nie jest to "akademicki" wynalazek, tylko jednak platforma nastawiona na stabilność i wygodę implementacji. Masz dostęp na Linuksie do wszystkich bibliotek Mono, a na Windowsach do wszystkich bibliotek .NET

MZ

0
Skromny Mleczarz napisał(a):

Używając swifta i jego funkcyjnych możliwości polubiłem to funkcyjne podejście. Niestety z backendowych języków nie miałem jeszcze do czynienia z niczym funkcyjnym

Owszem, miałeś ze Swiftem :) I w związku z tym radzę Ci użyć właśnie jego do stworzenia backendu. Polecam wykorzystać do tego celu Perfecta.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0