Jaki język programowania wybrałby wróżbita? ;)

1

Wyobraźcie, że umiecie przewidzieć przyszłość. To jakie według Was języki programowania będą się rozwijać a jakie umierać? ;)

Do założenia tematu zainspirował mnie ten temat:
https://www.quora.com/If-you-could-predict-one-language-that-will-take-over-the-programming-industry-over-C++-Java-Python-etc-which-would-it-be-Ruby-Perl-Haskell-Go-etc

a najbliżej mi do tej wypowiedzi ;)
"Perl is already dead.

Ruby will slowly die. It will die a death somewhat similar to Perl's but with less rancor and fewer people dancing on its grave. Basically Python's adoption by the science/mathematics crowd has relegated Ruby to being a language for Ruby nuts and Rails shops. This is all very similar to Perl's fate.

Python is crippled by its unthreadability. It's not going to take over. It's not going to die. It is going to linger on possibly with everyone not using version 3.x for the rest of time...

Functional languages will take market share away from Python in web back-end world and in data science world but will in no sense take over -- just as Common Lisp and Scheme never went mainstream neither will Clojure or Haskell, et. al.

Rust, Go, Dart, D, etc. will die outright. They will die deaths similar to, say, Dylan's death before them, orphaned by their creator or parent corporation without enough interest to be saved by the open source world at large.

C#'s future is bound to Microsoft's future. If Microsoft pulls off an eleventh hour miracle (and never count Microsoft out) and remains vital then C# will thrive. If Microsoft goes down, C# goes down with it.

Java will hobble on in pathos and ignominy.

Javascript is the only language that is written into browsers. Given the plodding pace of the browser implementation racket, it is the only language that will ever be written into browsers. This effectively makes it immortal -- no matter what happens with its bullshit server-side renaissance.

C++ will live on and on, bruised and scarred but unvanquished."

4

Gówniany temat, nie sposób przewidzieć, bo po 1. pojawiają się nowe języki, a dwa, stare wcale nie umierają. Ja widzę inny proces. Mianowicie odwrotność monopolizacji rynku przez dany język. Wróżbita zamiast stawiać na 1 język "przyszłości", powinien nauczyć się inżynierii oprogramowania, projektowania dobrej architektury i dobrych praktyk programistycznych, bo te nie zmieniają się z języku na język (tzn zmieniają, ale kluczowe elementy pozostają), to da sobie radę. Zresztą w przesiadce na coś nowego zwykle nie ma nic złego - bo w każdym nowym języku zazwyczaj pisze się łatwiej. Gorzej musieć się przesiadać na coś poprzedniego :P

0

Luźny temat, a nie gówniany. Właśnie chodzi o czysto subiektywne opinie jak to wszystko się będzie rozwijać ;)

5

R? :)

1
katelx napisał(a):

R? :)

R jest poza konkurencją bo jak wiadomo nie ma nic lepszego.

1

A może wybrał by Rust, jest już szybszy niż C++ i goni C
http://benchmarksgame.alioth.debian.org/u64q/rust.html

0

ja mysle, ze hybrydy jak Scala będą rosnąć w siłę lub ładnie się integrować w inne środowiska ;]

1
Biały Terrorysta napisał(a):

Wyobraźcie, że umiecie przewidzieć przyszłość. To jakie według Was języki programowania będą się rozwijać a jakie umierać? ;)

To wszystko zależy przede wszystkim od czynników ekonomicznych. Póki Microsoft będzie miał silną pozycję na rynku, to C# będzie popularny. Póki Oracle, Google i IBM będą mieli silną pozycję na rynku, to Java będzie się rozwijała. Ale może być też tak, że te 3 firmy przestaną istnieć, a Oracle i Javę wykupi jakaś inna firma i będzie dalej rozwijała Javę. Może być jeszcze tak, że Google do Android Studio wprowadzi jakiś inny język, np. Scalę albo wymyślą swój własny język i zaczną pomału rezygnować z Javy.
Myślę, że Objective-C nie ma przed sobą przyszłości, ale za to Swift będzie się rozwijał tak długo jak długo będzie istniał Apple i będą się sprzedawały ich produkty. Mogę się mylić, ale wydaje mi się, że Apple chce wymienić Objective-C na Swifta, choć do tego jeszcze bardzo długa droga.
Myślę, że JavaScript ma przed sobą przyszłość, choć nie przepadam za tym językiem dlatego nie cieszy mnie to.
Zastanawia mnie PHP. Wszyscy narzekają na ten język, ale patrzę, że firma Zend Technologies cały czas rozwija ten język.
Myślę, że C++ wciąż będzie popularny.

Ciekawie sytuacja by wyglądała gdyby ktoś spuścił bomby atomowe na Stany Zjednoczone i nagle Dolina Krzemowa przestałaby istnieć. Ciekawe które języki wtedy by pozostały i dalej by się rozwijały, a które przestałyby istnieć? :)

0

Nie wierzę w nowe języki.
Go. Dart. Rust.
Może jestem ignorantem, i może jakbym zaczął się ich uczyć, to uznałbym, że są to super języki przyszłości. Ale w tym momencie dla mnie to wygląda tak, że ktoś tworzy języki programowania albo dla zabawy, albo wierząc, że język jest srebrną kulą, która rozwiąże wszystkie problemy (komentuję zjawisko tworzenia nowych języków, a nie języki same w sobie).

Zastanawia mnie PHP. Wszyscy narzekają na ten język, ale patrzę, że firma Zend Technologies cały czas rozwija ten język.

nie wiem na czym polega ten rozwój, ale wg mnie idea rozwoju danego języka jest bardziej praktyczna niż tworzenie nowych języków. Widzę jak się JavaScript rozwinął od niepozornego języka, w którym nic nie było i wiele rzeczy robiło się partyzancko albo nie wygodnie do wygodnego i ekspresywnego języka (arrow functions <3 ), w którym na dodatek jest napisanych mnóstwo bibliotek, z których można skorzystać.

Które języki wymrą?
Wg mnie CoffeeScript. Zostanie może językiem of choice dla programistów Pythona czy Ruby'ego, którzy nie znają JSa, ale w dobie ES6 raczej CoffeeScript nie daje dużej wartości dodanej (skoro JavaScript w wersji ES6 już jest mocno ekspresywnym i wygodnym językiem).

TypeScript być może umrze, być może się utrzyma. Mógłby umrzeć, o ile Flow od Facebooka zdobędzie popularność (bo o ile się nie mylę, to używając ES6 oraz Flow można uzyskać podobny efekt co TypeScript). Ale być może popularność TypeScriptu się utrzyma. Angular 2 promuje TypeScripta (i Darta, ale tym się bym nie przejmował).

Używany we Flashu ActionScript to też raczej już język przeszłości (chociaż ciężko powiedzieć, czy JavaScript, ActionScript i TypeScript to inne języki, czy tylko dialekty EcmaScriptu)

Być może z JavaScriptem stanie się jak z Lispem - bedzie ileś konkurujących ze sobą dialektów i używanych do innych celów. W tej czy innej formie, przed JavaScriptem jest duża przyszłość.

0

JavaScript, fajnie jakby umarł :P

Mnie ciekawi jak Python sie bedzie rozwijal, ostatnio chyba nieco zwolnil tempa. W sumie z nowych rzeczy w Pythonie to Type Hints, fajny ficzer. Albo http://mypy-lang.org/ experimental optional static type checker.

Ale ogolnie dynamicznie typowane jezyki to zlo.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1