Haskell - wykorzystanie komercyjne

0

Czy język Haskell jest wykorzystywany komercyjnie?, czy tylko do nauki programowania funkcyjnego?; np. aby potem przesiąść się na Scala, który jest wykorzystywany komercyjnie. Sam widziałem ogłoszenia o prace jako programista Scala. Nie widziałem nigdy Haskell.

1

Moim zdaniem Haskell nie jest produktem komercyjnym. Ma on szeroki open source. Jego zaletą jest na pewno wydajność tworzonego oprogramowania. Ale jego podstawy warto znać w ogóle, a zwłaszcza gdy chce się majstrować potem w Scala.

2

Tak, jest. Odsyłam do kilku ciekawych linków:

https://haskellonheroku.com/
https://halcyon.sh/

Napisane w Haskellu:
http://skedge.me/
https://www.silk.co/

Firmy używające Haskella:
https://github.com/commercial[...]l/commercialhaskell#companies

Z czego trzeba przyznać, że często jest on używany do narzędzi wewnętrznych, nie produktów klienckich.

Haskell to porządny język. Ludzie dopiero teraz dojrzewają do używania go "na co dzień".

0

Ma waskie zastosowanie w branzy finansowej i tradingowej.
Z rozmowy z osobą ktorej wiekszosc tego forum pewnie czytala ksiazke [ :) ] dowiedzialem sie ze dobrze programowac w haskellu to absolutny szczyt

1

Znam dwie osoby ktore uzywaja haskella do modelowania finansowego ale sa to bardziej matematycy niz programisci.
Zdarzylo mi sie w nim pisac system do rozwiazywania zaleznosci w konfiguracji na podstawie zadanych parametrow, niestety po paru tygodniach projekt umarl i zostal zastapiony bardziej mainstreamowa technologia, glownym problemem byl brak niezawodnego IDE.
Haskell ma duze walory edukacyjne, jest calkiem wydajny, kod wyglada pieknie i zwykle dziala za pierwszym razem, ale nie zanosi sie na to zeby kiedykolwiek wyszedl poza bardzo waska nisze.

0

Jeśli Haskell jest tak wydajny, to dlaczego nie korzysta się go w projektach komercyjnych. Czy ma jakieś wady w stosunku do np. Java, C++? Ja czytałem jak dotąd same o nim zalety. Nikt nie pisze o jego wadach? Czyżby nie miał żadnych?

@merlinnot co to są narzędzia wewnętrzne?

3

Oczywiscie ze ma (wiekszosc ponizszych jest dosyc scisle powiazana ze soba):

  • trudny do nauki
  • trudny do uzycia w aplikacjach okienkowych, webmastering, mobile
  • niezbyt podobny do popularnych jezykow
  • relatywnie mala ilosc dobrych bibliotek i narzedzi
4

Jeśli Haskell jest tak wydajny, to dlaczego nie korzysta się go w projektach komercyjnych.

Korzysta się. Np. całkiem niedawno Microsoft zopensource'ował swoją bibliotekę do serializacji danych napisaną w Haskellu. Używana jest przez nich m.in. w telemetrii Binga i Xboxa.
https://github.com/Microsoft/bond

1

@katelx

  • trudny do nauki

Ale że co? Język? Raczysz żartować. To nie język sprawia ludziom kłopoty, a sam paradygmat.

  • trudny do uzycia w aplikacjach okienkowych, webmastering, mobile

Pisanie aplikacji webowych jest raczej dość proste w Haskellu, szczególnie jak ta aplikacja jest stateless. Pisanie aplikacji okienkowych robi się praktycznie tak samo jak w językach imperatywnych (mówię poważnie, jedyna różnica to taka, że operacje GUI zamyka się w blokach do i używa jakichś śmiesznych operatorów do przypisywania eventów), a mobile nie ma zbytnio jak.

  • relatywnie mala ilosc dobrych bibliotek i narzedzi

Nie wiem jakich narzędzi oczekujesz, ale jeszcze nie spotkałem nic co by biło GHCi wraz z Hoogle. No i sam kompilator jest generalnie niezły.
Ad bibliotek, w porównaniu do Javy to pewnie jest ich mało, ale ja wciąż nie rozumiem po co komu 50 bibliotek do parsowania JSONa na przykład.

1

Bardziej ja bym stwierdził, że Haskell nie ma wartości dodanej w znacznej większości "zwykłych" aplikacji. Jedyne co dokłada to znacznie większy próg wejścia i trudności w znalezieniu nowych developerów.

Natomiast w tym wąskim gronie zastosowań, gdzie rzeczywiście ma wartość dodaną, to się go stosuje razem z innymi "egzotycznymi" językami, jak np. cała rodzina ML, Prolog, Lispy, etc. Z reguły są to jakieś systemy sztucznej inteligencji, przetwarzanie równoległe i rozproszone, etc.

Po prostu Haskell jest w pewien sposób dla "elity" programistycznej, a ta elita wie, że jednym z najważniejszych ich atrybutów jest umiejętność dobierania odpowiednich narzędzi do odpowiednich zadań, tak więc nie wciskają Haskella na siłę, "bo jest fajny", ale starają się by było jak najwygodniej i najszybciej.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0