Aplikacje na produkty firmy Apple

0

Witam, moje pytanie dotyczy tworzenia aplikacji na produkty firmy Apple, gdy posiadam komputer z systemem linux.

Wiem, że nie da się tworzyć aplikacji na linux/windows i następnie móc je umieszczać w sklepie Apple. A jak sprawa ma się z posiadanym systemem mac os x na virutalbox ?

W sieci jest pełno poradników jak uruchomić MAC OS X na virtualbox, są linki do systemu - czy taka instalacja jest legalna w ogóle ? Dziwi mnie dostępność takich plików na "normalnych" blogach o tematyce IT, tego typu pliki raczej dostępne w przypadku chociażby windows są na torrentach, ale nie normalnych blogach.

Czy jeżeli zainstaluję max os x na virtualbox, to czy będę wtedy w stanie pisać aplikacji dla iOS'a i umieszczać je w Apple Store ?

Bardzo proszę o rozjaśnienie mi tematu,
Pozdrawiam

0
Kubbba napisał(a):

Dziwi mnie dostępność takich plików na "normalnych" blogach o tematyce IT, tego typu pliki raczej dostępne w przypadku chociażby windows są na torrentach, ale nie normalnych blogach.

... może dlatego, że każdy komputer Apple-a jest sprzedawany z systemem operacyjnym Apple-a, składaków Apple-a raczej nie ma (tak mi się przynajmniej wydaje), więc z tego punktu widzenia nie jest groźne kopiowanie systemu operacyjnego. Z Windowsem jest tak, że jest mnóstwo składaków na które chętnie wgrywane są systemy pirackie - stąd większa presja Microsoftu na ograniczanie dostępności systemu pirackiego.

W pozostałym zakresie pytania - nie znam odpowiedzi.

0

system jak jest oryginalny to chyba nie wazne na czym zainstalowany. Ale jednak jezeli dobrze pamietam to jest duzo zabawy z autoryzacja do apple store bylo trzeba miec jakies drugie urzadzenie od appla czy jakos tak a do tego byla jakas oplata roczna.

0

Instalacja Mac OS na komputerze innym, niż komputer firmy Apple jest niezgodna z licencją. Kwestia jest inna: czy te zapisy są zgodne z polskim prawem, czyli czy są wiążące. Z mojej prostej (tzn. wynikającej wprost ze zrozumienia tekstu) analizy ustawy wynika, że tak. Zapytałem też na forum prawnym i potwierdzono moje przypuszczenia. Oczywiście to nie znaczy, że mam rację - na wielu stronach można przeczytać odmienną opinię. Szkoda, ze VaGla nigdy o tym nie napisał.

0

No właśnie, nie jest do końca jasna ta kwestia, jeżeli ktoś coś wie na ten temat to proszę piszcie :)

Znalazłem to na app store http://store.apple.com/pl/product/MC573PL/A/mac-os-x-106-snow-leopard
69 zł to bardzo niewiele za możliwość posiadania tego systemu, ponadto wiem o opłacie która wynosi 100$ / rok za możliwość korzystania (umieszczania aplikacji) na Apple Store

Co do macbooka, to po prostu nie widzę sensu żeby porzucać linuksa (ba nawet windowsa nie porzyciłbym) aby korzystać z os x'a tylko po to aby móc tworzyć aplikacje na produkty Apple

0

Co do macbooka, to po prostu nie widzę sensu żeby porzucać linuksa (ba nawet windowsa nie porzyciłbym) aby korzystać z os x'a tylko po to aby móc tworzyć aplikacje na produkty Apple

Zawsze możesz kupić Mac Booka, zainstalować na nim Linuksa i tam VirtualBoksa z Mac OS X :).

0

Kubbba Panie, na VirtualBoxie powinieneś dać radę. Chociaż na twoim miejscu kupiłbym po prostu komputer z tym systemem (chociaż używany) albo w imię idei porzucił ten pomysł.

0

Hej
Ja zastanowiłbym się nad inną kwestią. Programuję na iOSa i z własnego doświadczenia, mogę Ci powiedzieć, ze 8gb ramu, to absolutne minimum, jakie powinien mieć obecnie macbook do w miarę komfortowej pracy z Xcodem ... ( a na virtualboxie system działa jestem wolniej niż w normalnie)
Polecam kupić Ci najtańszego Macbooka i od razu wymienić w nim pamięć.
Jeśli chcesz programować aplikacje mobilne, zaufaj mi, to się opłaca, ponieważ pracę przy iOSie znaleźć jest dość łatwo. W firmie, w której obecnie pracuję, jest deficyt developerów na tą platformę, więc co jakiś czas zatrudnia się ludzi programujących w jakimkolwiek języku obiektowym i uczy się ich Obj-C od 0. I wiem, że podobną praktykę stosuje wiele firm.

0

Mac OS wywodzi się z Unixa chyba?
Poza tym VirtualBox (i inne wirtualizacje) chodzą na Mac OS, więc można pójść w drugą stronę - kupić Mac-a i zainstalować na nim na wirtualce Linuxa.

AFAIK od znajomych na Macu zdaje się można zrobić dual-boot (Windows, Linux), ale do programowania chyba lepsza wirtualka.

0

Nie wiem czy się wywodzi, ale ciągną od *BSD ładnie. Jak dysponujesz dość mocnym sprzętem (wspomniane 8GB) możesz spróbować KVM, lecz z tego co słyszałem nie łatwo zmusić to do działania z Mac OS. Wydajność powinna być lepsza, aniżeli na VirtualBoxie. Co do samego Maca - 8GB RAMu ? -Boże o.0. Jak chcesz mieć maszynę UNIXową w domu i być poprawnym względem etosu - Linux, *BSD. Przed kupnem Apple i tak się pewnie nie obronisz, ale całkowite wyrzucenie Linuxa do VirtualBox na rzecz Mac OS to krok w tył. Do tego dochodzi dual boot jak vpiotr wspomniał, więc możliwości masz dużo :)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1