Organizacja pamięci i problemy w zrozumieniu.

0

Witam, jestem studentem informatyki. Trapi mnie kilka problemów i chciałbym je w jakiś sposób zrozumieć.

Słowo zajmuje 2 bajty w pamięci, więc zajmuje 2 komórki(16bitów). Na jakiej zasadzie jest umieszczanie słowa w praktyce? Jeśli dobrze rozumuje to każda litera ma swój kod w ASCII składający się z 7 bitów. Skoro komórka w pamięci ma 8 bitów, jedna litera(znak) zajmuje jedną komórkę ze swoim własnym adresem fizycznym. Jak słowo które składa się np. z 5 liter mieści się w 2 bajtach pamięci ? Czy może samo umieszczenie liter znajduje się gdzieś indziej?

Jak obliczyć dwa z możliwych adresów logicznych komórki o adresie fizycznym 09AB12h?
Do ilu maksymalnie segmentów może należeć jedna komórka?

Czy znacie może strony gdzie mógłbym takie problemy rozwiązywać ? Może jakieś książki napisane w przystępny i w miarę zrozumiały sposób ? Może ktoś lubi dyskutować o takich rzeczach i pomagać(zapraszam na prv)?

Pozdrawiam

0

Jeden znak ascii zajmuje jeden bajt (nie mówimy tu o jakchś unicodach ani utfach). Słowo zajmuje tyle bajtów ile ma liter (plus ewentualnie jeszcze jeden bajt więcej w przypadku np. C/C++ bo musisz mieć na końcu słowa znak '\0' żeby bylo wiadomo że słowo sie tu kończy).
Jeśli chodzi o pytania na temat segmentacji to poczytaj sobie kurs Systemów operacyjnych na ważniaku, ew rzuć okiem do Silberschatza

0

w takim razie co oznacza stwierdzenie że słowo ma 2 bajty ?

0

Słowo procesora ma 2 bajty.

1

Słowo procesora ma 2 bajty.

Wielkość 'słowa procesora' zależy od rodzaju procesora - obecnie dominują procesory ze słowami 32 bitowymi i 64 bitowymi.
W asemblerze i sporadycznie w literaturze używa się terminu słowo procesora na 2 bajty co wywodzi się jeszcze z czasów 16 bitowych procesorów.

0

proponuję ci książkę: Asembler - Sztuka programowania. Ja też miałem z tym problemy że nie wiedziałem co to są te słowa, że dane w pamięci poukładane są bajtami - czyli jak wrzucasz rejestr 32bitowy na stos to jego zawartość dzielona jest na cztery oddzielne komórki. To wszystko jest w tej pięknej książce.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0