Jaką technologię wybrać do korzystania z ssh?

0

Potrzebuję oprogramować komunikację poprzez ssh z Cisco IOS. Ma to być w formie aplikacji webowej. Jaką technologię/język byście polecali do tego celu?
Przyznam, że najbardziej to lubię dotNeta, najmniej Javę. W dotNecie ponoć nie ma wbudowanej obsługi ssh, musiałabym kombinować zewnętrzne (i opensource'owe) biblioteki. Zapewne coś się znajdzie, przyznam, że nie robiłam jeszcze dokładnego googlowania. Najpierw zapytuję was - może jakiś wybór jest tu oczywisty i narzucający się? Co wy byście polecili?

1

Swego czasu korzystałem z tego: http://www.codeproject.com/KB/IP/sharpssh.aspx i całkiem nieźle działało. Ale to była aplikacja desktopowa - czy i jak można to wykorzystać w asp.net to musisz obadać sama ale nie widzę raczej przeciwwskazań

0

Fajnie, wielkie dzięki :)
To tak ciągnąc dalej ten temat... kombinuję sobie jeszcze tak, żeby np. wykrywać accespointy, które są w okolicy użytkownika. Do tego trzeba by jakąś technologię działającą po stronie klienta, która zwracałaby te info do serwera napisanego ASP.NET... A że ja zazwyczaj offline'owe aplikacje piszę, to nie mam w ogóle rozeznania jak to się na dzień dzisiejszy ma w tych całych flashach, javascriptach i innych...

edit: Dobra, pomyślałam nad tym głębiej i pytanie moje sprowadza się do prostszej kwestii - czy jest jakikolwiek sposób na pobranie informacji z systemu klienta poprzez aplikację webową?

0

Sposób jest - użytkownik może wgrać plik z informacjami o swoim systemie na serwer przez fileupload. :) Przeglądarka ma bardzo ograniczone prawa w systemie, "sama" niewiele może zdziałać. Może jakiś aplet Javy dałby radę, wszakże one ponoć pozwalają nawet robić np. screenshoty. Więc to chyba nie jest "prostsza kwestia".

0

czy jest jakikolwiek sposób na pobranie informacji z systemu klienta poprzez aplikację webową?

Jakiegoś szpiega piszesz? :> Kwestia czy użytkownik ma wiedzieć o tym że pobierasz od niego te info, czy niekoniecznie

P.S. Screenshoty w apletach java... ciekawe

0

Jakiegoś szpiega piszesz? :>

Jeszcze nie, na razie orientuję się, jakie mam możliwości ;) Z resztą bardziej niż szpiega myślę o aplikacji do zarządzania sieciami bezprzewodowymi... ale jeszcze nie wiem w jakiej postaci. Z resztą chyba dwa projekty mi się z tego urodzą, bo pomysł, który miał być modułem, rozrósł mi się w głowie zanadto, może nawet na tyle zanadto, że będzie niemożliwy w realizacji ;)
Chyba że zrobię z tego zwykłą aplikację desktopową i już będę wszystko mogła :P

0

Można użyć Rack i gemów do Ruby, C/C++ i CGI, Perl'a i CGI. Możliwości jest mnóstwo, pytanie tylko czy będziesz potrafiła z tego skorzystać.

0

@up: Dzięki za wskazówki, rozeznam się w temacie. Muszę tu też wziąć pod uwagę, czy nakład pracy (w robieniu z tego aplikacji webowej) jest wart efektu - może faktycznie lepiej to olać i podstawkę zrobić w ASP.NET a to co musi korzystać z funkcji systemowych oddzielnie, desktopowo.

Możliwości jest mnóstwo, pytanie tylko czy będziesz potrafiła z tego skorzystać.

Będę potrafiła się nauczyć ;) O to przecież chodzi, żeby poszerzać swoje horyzonty...

Edit:
@winerfresh: Zaraz zaraz. Chyba się nie zrozumieliśmy (a może za mało poczytałam) - czy ty mówisz mi, że można np. w Ruby napisać aplikację webową, która będzie w stanie sięgać do informacji systemowych klienta?

0

Jeszcze raz. Ty chcesz się od klienta połączyć z serwerem czy serwer ma się łączyć z jakimś serwerem ssh i na nim dokonywać operacji?

0

Chcę dwie rzeczy - pierwsza to aplikacja po stronie serwera łącząca się po ssh z accespointami. To już załatwione, othello dał linka do bibloteki w C#, a że dotNeta lubię, to już zdecydowałam, że w tą stronę pójdę.
Druga rzecz - to już bardziej fantazja, po prostu przy okazji zaczęłam sobie myśleć - czy da się aplikacją webową pobierać dane klienta i wysyłać do serwera...? Wielu na żywo pytanych powiedziało mi, że się po prostu nie da. Somekind zasugerował, że być może się da, ale nie będzie to proste. Tak jak pisałam wyżej - najprawdopodobniej ze względu na zbyt duży nakład pracy drugi etap zdecyduję się na aplikację desktopową. Ale jak desktopową, to wiem w czym bez wątpliwości, bo jestem fanką dotNeta ;)

Pewnie niezrozumienie wynikło stąd, że założyłam temat na jedno pytanie, po czym zadałam drugie :P

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0