Backup Online jak to wykonac?

0

Witam. Ostatnio naszła mnie myśl i całe szczęście, że naszło mnie przed jakimś złym omenem. Chodzi zatem o to, że w miejscu A jest internet. Miejsce A ma stały adres IP. W miejscu A stoi server bazy danych na którym regularnie robiona jest kopia zapasowa. Właściwie co noc o godzinie 1:00 Zajmuje ona jakieś 500 MB i wciąż rośnie.

Po archiwizacji danych z bazy i pozostawieniu jedynie roku wstecz baza będzie miała raczej jedną wielkość.
trzymanie kopii w tym samym budynku, a co gorsza na tym samym serwerze co baza jest głupotą. nagrywanie na CD co dzień kopii zapasowej jest czasochłonne i ta opcja odpada.

Rozwiązanie to Budynek B. W budynku B jest jakiś internet ale bez stałego adresu IP. W budynku B jest komputer. teraz zadaniem tego kompa będzie połączenie się do budynku A i ściągnięcie danej kopii zapasowej. Zadanie powiedzmy wykonane o 2 w nocy.

Teraz tak:
Budynek A, baza danych stoi na OpenBSD
potrzebny są skrypty:

  1. tworzący kopie bazy danych
  2. kopia musi zapisać się z aktualna data w nazwie pliku
  3. skrypt który będzie trzymał 7 ostatnich kopii.
  4. jeżeli w danym katalogu będzie już 7 backapow to kolejny ma sie nadpisać na najstarszym z nich

Budynek B
Komp na systemie: Jakim najlepiej?
Potrzebne narzędzia:

  1. łączenie się z kompem bazy danych w budynku A
  2. ściągnięcie najnowszej kopii
  3. po zakończeniu wysłanie informacji mailem ze jest OK

Dyskusja na temat wykonania zadań. Możemy zrobić tak że serwer bazy danych tworzy kopie w danym miejscu. a przed stworzeniem kopii kasuje poprzednia. A w budynku B będzie nadzorowany status odnośnie ilości kopii. Ale jeśli coś sie nie powiedzie i dana kopia z dnia nie przejdzie to zostanie skasowana a to już ryzyko. Zatem zostaje kontrola po stronie serwera BD.

Jak to wykonać ? Czy są gotowe narzędzia czy pozostaje pisać recznie skrypty?
Czy może powinienem zastosować inny sposób ?

0

Wszystko zalezy jaka to baza danych (Oracle ma na przyklad bardzo zaawansowane narzedzia backupu, do wyslania tego do budynku B wlacznie).

System kompa B na ogol nie ma jakiegokolwiek znaczenia i, jesli jest narzucony, bywa narzucony przez rozwiazanie i narzedzia, ktore wybrales.

0

Baza danych to PostgreSQL. Zastanawiam się czy byłaby taka możliwość wysłania coś z Budynku A do B jeśli B nie ma stałego IP ? Nie wiem właśnie co powinienm wybrać i jaki system użyć? Czy możesz coś podpowiedzieć ? na temat narzędzi do tego ?

0

cron + np. http://carramba.ath.cx/ftp/unix/scripts/sqlbackup.sh - to jest fla mysql, ale przerobienie skryptu aby uzywal pg_dump to chyba niewielki problem.

jesli pg_dump ma opcje kompresowanego polaczenia, to wlasciwie mozesz skrypt wykorzystac bezposrednio w budynku b.

jak zrobic bezpieczne polaczenie? vpn + szyfrowanie, serwer vpn o stalym ip klient vpn ze zmiennym, polaczenie poleci w tunelu ktorego poczatek i koniec bedzie mial stale lokalne ip (192.168. albo 10. albo 172.costam. jak sobie poustawiasz) jesli masz router obslugujacy ipsec to robisz na tym, jesli jako router stoi *nix to bezproblemowo zrobisz na openvpnie, zreszta to w sumie bez znaczenia. jesli pg_dump nie obsluguje kompresowanego poaczenia, to takie polaczenie obsluguje np. openvpn.

skoro sa zalozenia co do oprogramowania, to i zalozenia do systemu: cokolwiek co sie konczy na 'ix', 'ux' albo 'bsd' na czym mozna postawic postgresa i jego toolsy, w sumie od razu mozesz na nim zrobic zapasowna baze.

twoj wybor, czy bedziesz backupowal baze bezposrednio z drugiego hosta, czy tez lokalnie a pozniej ja kopiowal (wget via http lub ftp, albo bezposrednie kopiowanie przez nfs czy inna sambe, lub tez rsync albo scp z logowaniem po kluczu)

0

Dziekuję za pomoc. Jutro zacznę się brać za analizowanie tego zagadnienia i napisze jakim sposobem udało mi się osiągnąć cel. Oczywiście zakładam, że jeszcze spytam o poradę

0

Jeszcze co do zmiennego IP: poczytaj o DynDNS - serwerach DNS, ktore sa aktualizowane przez klienta, kiedy temu zmieni sie adres sieciowy.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1