Rozpoznawanie tekstu

0

Witam,

Potrzebuję małych konsultacji od osób które miały do czynienia z algorytmami rozpoznawania pisma.

Do rozwiązania jest taki problem:

Na zeskanowanym dokumencie zapisany jest ciąg liczb (pismo ręczne), który należy rozpoznać, format dokumentu jest do ustalenia, tzn można umieścić np. określone znaczniki ułatwiające znalezienie określonego obszaru na dokumencie, można umieścić kratki w których liczby będą wpisywane itp.

Wiem że do wszelkiego rozpoznawania/identyfikacji najlepiej nadają się sieci neuronowe, ale pisanie wszystkiego od początku może okazać się zgubne... szukałem czegoś na temat technologii icr/ocr, które wykorzystują właśnie sieci neuronowe, pytanie: czy ktoś spotkał się z bibliotekami ułatwiającymi tego rodzaju rozpoznawanie ?

Jeśli ktoś ma pojęcie o tego rodzaju problemie, będę wdzięczny za wszelkie pomocne informacje, w zasadzie na tą chwilę chciałbym wiedzieć jaki jest stopień trudności tego zadania, czego użyć do jego rozwiązania itp.

Technologia rozwiązania nie gra tu na razie roli

0

Przerabiałem podobny temat, jednak nie jest on rozbudowany - to bylo tylko cwiczenie laboratoryjne Rozpoznawanie obrazów

0
gość napisał(a)

Wiem że do wszelkiego rozpoznawania/identyfikacji najlepiej nadają się sieci neuronowe,

Źle wiesz. Sieci neuronowe się nadają dosyć słabo - generalnie sieci neuronowe są bardzo słabymi klasyfikatorami. Zdecydowanie lepiej nadają się nowoczesne metody taki jak np. SVM (Support Vector Machines). Ale implementowanie tego od zera to masakra. Sieć neuronowa to przy tym pestka.

Może znajdziesz coś w źródełkach GOCRa: http://jocr.sourceforge.net/
</url>

0

Sieci neuronowe super działajątylko 'na papierze'. Gdy przyjdzie do ich impementacji, to niestety nie jest już tak różowo.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0