Klucze sprzetowe

0

Czy ktoś korzystał z kluczy sprzetowych podłączanych do portu USB (np. dość tanie USB HAK2) albo LPT? Na czym polega eksploatacja takich kluczy i jak mozna to wykorzystać do zabezpieczenia własnych aplikacji (w Delphi)?

0

Właściwie jest kilka technik działania takich kluczy sprzętowych - jedną z możliwości jest oparcie na zasadzie kluczy asymetrycznych - w kluczu sprzętowym jest zaszyty fizycznie klucz prywatny, w aplikacji publiczny. Podczas uruchamiania aplikacja szyfruje jakieś dane kluczem publicznym i wysyła do klucza sprzętowego (najczęściej szyfruje liczbę). Następnie odczytuje z klucza wartość (najczęściej oczekuje wartości źródłowej zwiększonej o 1, zanegowanej albo inaczej przetworzonej - na przykład względem aktualnej godziny).

Jeśli klucz sprzętowy jest oryginalny, posiada zaszyty prawidłowy klucz prywatny i jest w stanie odczytać zaszyfrowaną informację. Dalsze przetworzenie zwiększa pewność, że otrzymało się wynik analizy informacji, a nie podstawionej wartości oczekiwanej, podsłuchanej wcześniej na oryginalnym kluczu.

Jak wspomniałem na początku, rodzajów kluczy sprzętowych jest wiele i musisz poczytać o konkretnym rozwiązaniu konkretnego producenta.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0