router, zasada dzialania

0

chce zalozyc siec radiowa (2 stacjonarne, laptop). bede mial stale IP i warto z ttego skorzystac. nie mam pojecia, jak dziala router, jak sie go konfiguruje, ale konfiguracja to na razie wazne.zastanawiaja mnie bardziej kwestie fizyczne tego urzadzenia. nie chce z kompa serwera, bo za duzo pradu i halasu. czy taki router ma jakis konkretny system? jakis UNIX/Linux? czy mozna na nim zainstalowac serwer np apache? jak sie domyslalm, ile zaplace, tyle bede mogl wymagac. w zwiazku z tym, ile musze zabolic, zeby wykorzystac go jako serwer www? wiem, ze moge zrobic przekierowanie portow, no ale to wiaze sie z tym, ze komp bedzie musial chodzic non-stop, a tego nie chce.

0

Router to małe urządzonko, które udostepnia internet lub/i dodatkowe usługi takie jak serwer DHCP, serwer DNS, Firewall to już standard, serwer czasu, czasami też VPN itp. Oprogramowanie do takiego routera piszę producent i to on ustala funkcje. Oczywiscie istnieją nieoficjalne oprogramowania, którę mają pewne funkcję Unixów. Nie na leży liczyć na dużo, a na jakiś wbudowany serwer www raczej też nie. Chyba, że się kupuje jakiś droższy router, z jakąś dużą wbudowaną pamiecią (takich nie widziałem, ale pewno istnieją i są raczej b. drogie), bo w takich urządzeniach pamięć często się liczy w kb i zazwyczaj jest tylko rom.
Zarządza się nimi z poziomu przeglądarki/ftp/sftp (zazwyczaj tylko wgranie oprogramowania)/telneta.

Routery mogą mieć dużo fukcji, ale bez przesady. Nie wbudujesz w nie obslugi jakiegoś apache, bo to przerasta ich możiwości, nie są w ogóle budowaną te urządzenia pod tym kątem.

0

juz lepiej za 200-400 zl kupic jakas padline 300mHZ, 32 RAM, 3.2 GB dysk i postawic na tym "siakis unix" ->
tyle, ze za prad bedzie wiecej, ale mozliwosci jest "panie, multum"

0

a co powiecie o http://allegro.pl/item121970853_router_dsl_wifi_actiontec_okazja_sam_zobacz_.html ? moze apache nie ma, ale jakis serwer www ma. jest jeszcze smtp i pop3.

0

Posluchaj sie lofixa ;) Kup cos takiego(pewnie cos ciekawszego by tez sie znalazlo ale to byla pierwsza lepsza aukcja ktora mi w oko wpadla) + jakies 64MB pamieci i jakis 2GB dysk i w kwocie 100zl masz sprzet ktory mozliwosciami przewyzsza to co podales. <ort>Chalasu </ort>nie bedzie bo tego procka monza chlodzic bez wiatrakow i nic mu nie bedzie poza tym ze bedzie sie lekko grzal. Karta graf jakas tez chlodzona pasywnie i komp cichy jak bieg slimaka ;) Konfigurujesz raz, wkladasz do szafki podlaczasz i zapominasz ze cos takiego istnieje ;) Zabawy naprawde jest bardzo wiele i mozna sie wiele nauczyc itp Router ktory podales za przykladowy jest bardzo ograniczony i brak jakis rozszerzen. Pozniej stwierdzisz ze jednak chcialbys miec strone www u siebie i co? Dobrze ci radze kup jakiegos kompa starego na allegro za kilkadziesiat zl bedzie to lepsza decyzja ;)

0

mam K6 350MHz - jest strasznie glosny, ale nie wiatrak na procku, tylko zasilacz i dysk... czy mozna jeszcze gdzies znalezc zasilacze AT, ktorych nie bede slyszal?

0

Może po prostu wstaw inny wiatrak w zasilaczu.

0

Zawsze też możesz do łożyska wiatraka dodać kilka kropelek oleju maszynowego. Ja tak robię u siebie na serwerze co kilka miesięcy (wiatrak ma już chyba z 3-4 lata) i po tym zabiegu chodzi o niebo ciszej.

0
Cool_Programming napisał(a)

Chyba, że się kupuje jakiś droższy router, z jakąś <ort>dużom </ort>wbudowaną pamiecią (takich nie widziałem, ale pewno istnieją i są raczej b. drogie)

cisco

router dziala jak zawor w jedna strone. z lanu wypuszcza wszystko o ile nie poustawiasz fwalla, z zewnatrz nie wpuszcza nic. Z tym, że to niewpuszczanie jest raczej efektem ubocznym i wynika z innych mechanizmow. Chodzi o to, że adres docelowy pakietu to adres routera. Router nie obsluzy np. żądania ftp czy smtp, bo po prostu nie jest urzadzeniem do tego przystosowanym i teoretycznie taki pakiet powinien być zarzucony. Pełny router ma to do siebie, że tego rodzaju pakietom może nadawać nowe, dalsze trasy (routing) do konkretnych komputerów (w lanie badz gdziekolwiek na zewnatrz), Może odpowiadać wysyłąjąc inne pakiety (np. icmp). W dzisiejszych czasach kazdy router jest nierozerwalnie zwiazany z f-wallem i w zależności od swoich mozliwosci filtrowanie pakietow (dalszy forward, odrzucenie, inna obsluga) moze byc wykonany wg. wielu kategorii, ot chocby wg adresu (ip/maski) nadawcy, portu, zawartosci, protokolu (tcp/udp), stanu flag ip i tak dalej.

Podstawowo o potrafi wiekszośc tanich routerów w dzisiejszych czasach to: dhcp i np. przydzialanie ip oraz filtrowanie pakietow po macadresie.
Maskarada ip (to tak oczywiste). klonowanie macadresów. Forwardowanie portów.
dodatkowo może byc np. sprzetowy klient dyndns czy innego no-ip. jakies dynamiczne algorytmy chroniace przed atakami ddos (synflood i inne) i blokujace czasowo jakies ip.
Zdarzaja sie rownież proxy

W sieciach domowych nawazniejsza role jaka pelni router to oddzielenie komputera od bezposredniego polaczenia z internetem i niedopuszczenia do polaczen przychodzacych z zewnatrz (wirusy, trojany, robale, hakiery ...) z komputerem ktory ma łyndołśa na pokładzie.

Natomiast jesli masz stałe łącze, dobry transfer i potrzebujesz http/pop3/smtp/... 24/24/365 to troche mija sie to z celem. Komp, *nix, 2 sieciowki, switch i wio.

0
flabra napisał(a)

... Komp, *nix, 2 sieciowki, switch i wio.

Całkiem przypadkowo mam do sprzedania coć co było by jak znalazł dla Ciebie na serwek:)
ECS P6BAT-A+ + Celeron 566MHz + 256MB + dodaki...

Oczywiście wszystkiego brać nie musisz:) jakoś sie dogadamy:D jak coś to GG:1123437

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1