Linux a Windows - kilka pytan

0

Chcialbym uzupelnic i ugruntowac troche to, co juz wiem na temat linuksa. Zapytam wiec, jak realizuje sie w linuksie rzeczy znane z windowsa - niby juz cos wiem ale ciagle mi to gdizes umyka....

Wiec tak:

  1. Zapamietywanie ustawien programow i konfiguracji systemu: w Windows rejestr/pliki INI

  2. Autostart - w Windows folder Autostart, autoexec.bat lub rejestr

  3. Odpowiednik WinApi w linuksie (nie chodzi mi tu o jakies GTK i takie tam - tylko o to, czy jest jakis uniwersalny interfejs systemowy na wzor WinApi z Windows).

0
  1. jak chcesz, najczesciej sie zapisuje jakis plik .* w ~
  2. /etc/rc.d, jak graficzne to zalezy od srodowiska, np w kde jest ~/.kde/Autostart (domyslnie)
  3. libc, w ogole wszystkie liby, linux to tylko jajko, reszta to rozne programy i biblioteki
0

j.w. z uzupelnieniem :

  1. cale pakiety sa w /opt lącznie z konfigami. poza tym /etc, /usr/local/etc
  2. caly system skryptow to jeden wielki autostart. jedno jest stale : /etc/inittab, tam masz poczatek.
  3. linux czerpie z pierwowzoru : uniksa, mechanizm jest calkowicie odlaczony od polityki. mechanizmem jest serwer X , polityka zajmuja sie gtk, qt, motif itd. mozesz pisac bezposrednio pod X, nie ma sprawy, ale piszesz calkowicie swoj wlasny interfejs od 0. w/w biblioteki dostarczaja polityki, czyli wygladu, zachowan, powiazan miedzy elementami. to nie jest tylko kwestia okien, to siedzi w calym systemie. stad wlasnie sam czesto powtarzam, ze wszystkie rzeczy ozna pod *niksami wykonac przynajmniej na 2 rozne sposoby.

// przy okazji od kilku postow, jesli w ogole wspomniales, nie dajesz zadnej wskazowki jakiej dystrybucji uzywasz. gdybys uszczegolnil, dostawalbys byc moze bardziej szczegolowe odpowiedzi (skrypt przeznaczony do odpalania wlasnych aplikacji w suse to np. /etc/init.d/boot.local, w slacku to /etc/rc.d/rc.local a w mdk/rh_i_pochodnych /etc/init.d/rc.local - ile dobrze pamietam, debian, gentoo tez maja inaczej, ale wszedzie jest ten sam inittab, od ktorego sie wszystko zaczyna)

0

linux czerpie z pierwowzoru : uniksa, mechanizm jest calkowicie odlaczony od polityki. mechanizmem jest serwer X , polityka zajmuja sie gtk, qt, motif itd. mozesz pisac bezposrednio pod X, nie ma sprawy, ale piszesz calkowicie swoj wlasny interfejs od 0.

Ok teraz juz rozumiem - logika jest troche inna niz w Windows. Na poczatku bylem troche zaskoczony tym, ze brak jest jakiejkolwiek standaryzacji: kazdy program ma inny (swoj) interfejs, inne pole otwierania/zapisywania pliku itd. No i tym ze jesli zmieni styl w KDE to bedzie odnosic sie tyylko do KDE a nie do innych programow (w Windows jak wiadomo jest inaczej)

przy okazji od kilku postow, jesli w ogole wspomniales, nie dajesz zadnej wskazowki jakiej dystrybucji uzywasz

Knoppix jako Debian - nie myslalem ze dystrybucje az tak sie roznia miedzy soba. BTW: wiec jaki jest ten skrypt w Debianie?

No i jeszcze jeden punkt przyszedl mi teraz do glowy: rozszerzenia plikow. Jak wiadomo, Windows rozpoznaje typ pliku tylko po rozszerzeniu. Natomiast w linuksie rozserzenia tez sa, ale wydaje sie, ze bez rozszerzenia system tez rozpozna typ pliku (chociaz nie zawsze) - wiec jak to z tym w koncu jest?

Np nie moge zrozumiec, kiedy skrypt trzeba uruchamiac przez ./ a kiedy mozna tylko napisac sama nazwe - niby duperele ale warto wiedziec... a jak probowalem napisac wlasny skrypt to musialem dodac rozszerzenie .sh bo inaczej nie rozpoznawalo ze to skrypt.......

0

echo $PATH
i juz wiesz, co musisz odpalac przez ./ a co bedzie automatycznie szukane

export PATH=$PATH:./
i juz nie musisz w ogole uzywać ./

pliki wykonywalne poznajesz po atrybucie wykonywalności. dodatkowo dla skryptow (bash/sh,tcsh/csh,perl,php,python,tcl,... ) musisz miec prawa do odczytu, bo interpreter jest odpalany na twoje konto

dystrybucje roznia sie skryptami startowymi, /etc/inittab ma tą samą budowe
akurat w knoppiksie wywolywany jest skrypt /etc/init.d/rc z parametrem oznaczjacym runlevel

jesli nie znajdziesz niczego co w nazwie ma 'local' (mam tylko kawalek knoppiksa, i to akurat /etc/init.d, bo ma tam zrobiona ciekawie detekcje partycji i tworzenie fstaba), to sobie stworz plik jakis, na podstawie /etc/init.d/skeleton . potem zrob odpowiednie symlinki - /etc/rcX.d/Syyskrypt i /etc/rcX.d/Kxxskrypt (S jak start i dokladnie parametr start bedzie don przekazany i k jak kill z parametrem stop)

skeleton to przyklad pliku, masz tam zwykle case zalozone na $1 czyli pierwszy parametr wywolania skryptu. sekcje satrt,stop i zakomentowne reload nie budza zadnych chyba watpliwosci do czego sluza ? restart|force-reload to alternatywa sekcja ma sie wykonac jesli ktorys z tych parametrow wystapi. sekcja * oznacza wszystko co do tej pory nie zostalo wylapane.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1