Visual Studio 2005 Express kontra Professional

0

Zastanawia mnie jedna rzecz.

Microsoft wypuścił kilka Visual Studio 2005 Express - dla każdego języka osobny pakiet. Można go pobrać za darmo do końca roku, a jego licencja pozwala na pisanie komercyjnych programów.

Jest również Visual Studio 2005 Professional, zawierająca w sobie wszystkie języki [lub te, które wybrano przy instalacji]. Wygoda, nie trzeba instalować kilku środowisk jeśli ktoś pisze w kilku językach dla .NET. Ten pakiet zawiera również kilka elementów, których w wersji Express na próżno szukać. Z tego co się dziś dowiedzialem jest to:

  • wsparcie dla CVS, SVN
  • szablon do pisania usługi w systemach Win2k i nowszych

Wersja Professional nie pozwala na zarabianie na programach napisanych w tym środowisku bez uiszczenia opłaty licencyjnej firmie Microsoft.

Jednak jak wiadomo, środowisko nie kompiluje projektu lecz używa kompilatora csc, który pochodzi z .NET Framework a nie z danego środowiska. Tak samo z niego korzysta np. SharpDeveloper.

Teraz wyobraźmy sobie taką sytuację.
Instaluję [legalnie - czy nawet nie] wersję Pro [akurat ja mam dostęp na licencji MSDNAA], piszę program i go sprzedaję. Czy można mi coś zarzucić [prawnie]? Przecież nikt mi nie udowodni w czym pisałem, skoro skompilować mogę (zakładając jakieś tajny ślad pozostawiany przez środowisko w exe) z linii komend tak jakbym nie miał VS [w tej chwili tak robię, bo mi VS padło i wywaliłem].

Więc jak to jest? MS kieruje swoje produkty do ludzi wykształconych, więc powinien spodziewać się, że każdy może pisać w Pro i w razie burzawy programista pokazuje, że ma zainstalowane Express.. albo nawet, że pisał w notatniku i kompilował pod csc.

Gdzie jest haczyk?

Pytam, bo chcę na dniach instalować nowe VS [wersja 2k3 u mnie się nadal nie instaluje :/] - i niby zamierzam pisać tylko w C#, więc C# Express by styknęło, ale może będę potrzebował napisać coś w ASP.NET i zamiast instalować kolejnego Expressa, w Pro stworzę tylko inny projekt.
Ale chciałbym móc sprzedawać programy.

[<font color="blue">edited</span>]
Hmm.. minęła doba i nikt nie umie odpowiedzieć? Ciekawostka w sumie, bo spodziewałem się gorącej dyskusji [green]

0

Widać jakie wielkie zainteresowanie VS.NET :)

Ja odpowiem tylko dlatego, że marudzisz, że nikt nie odpowiada.
//dzięki i tak ;) - M

Otóż sprawa jest podobna jak te poruszane na temat "czy można sprawdzić po exeku, czy program został skompilowany w Delphi Enterprise czy Personal".
Microsoft bardzo dobrze wie, że takie przekręty mogą być robione, ale wie też, że jak ktoś chce złamać prawo, to i tak to zrobi. On mógłby nawet rozdawać za darmo do zastosować komercyjnych najbardziej wypasione wersje. Aktualnie jego celem jest "wychowanie" użytkowników jego oprogramowania. Z Office i Windows udało mu się i teraz, jak się użytkownik przyzwyczaił, to kupuje kolejne wersje. Z VS.NET trzeba przyzwyczaić troszkę bardziej oporną grupę użytkowników komputerów, ale dla nich ważniejszą. Ale im też na zachętę coś dają, uzależniają od siebie. I być może w przyszłości wprowadzą jakieś opłaty (ale wcale nie muszą). Jeżeli wychowają programistów, którzy będą pisać tylko na ich platformę, to i tak zyskają na tym. Program MSDNAA ma to samo na celu.

Siłą Windowsa jest to, że ma wiele oprogramowania, które jest używane i ludzie się do niego przyzwyczaili. I Microsoft chce to kontynuować. Zresztą wcale mu się nie dziwię. Nikt nie chciałby tracić takiej pozycji.

Tak więc używaj jakiejkolwiek wersji. Microsoft i tak Ci nie przeszkodzi, o ile będziesz pisał programy, które będą chodzić na Windowsie i jakoś pośrednio spowoduje wpływy do jego kasy.

0

Ile kosztuje ta licencja, i ile musi kosztować, aby opłacało się ją kupić. :|
...ciągłe problemy z tą wshodnioeropejską mentalnością [???]

0

Hmm.. martini chyba niezbyt zrozumiał mój post.

Licencja na komercję jest za free. A lepsze środowisko również mam legalnie za free.
Chodzi mi tylko, czy pisząc wygodniej w Pro nadal mogę sprzedawać programy, które tak samo dałoby się napisać w wersji Express [ale szkoda mi miejsca na kilka niezależnych środowisk].

0
Marooned napisał(a)

Wersja Professional nie pozwala na zarabianie na programach napisanych w tym środowisku bez uiszczenia opłaty licencyjnej firmie Microsoft.

A to kto napisał?

Nie musisz płacić... więzienia też są dla ludzi (kaczory planują mocno inwestować w ten interes, więc miejsce będzie :D ).

0

Szkoda, że nie umiesz czytać całości ze zrozumieniem.. no ale tego ja Cię nie nauczę.

0

kombinuj, marny cwaniaczku, zaoszczędzisz z 2 stówki, ale gacie zawsze będziesz miał pełne :D

//żenada... - M

0

Ja w tej chwili używam Borland C# 2005 Personal (znaczy tego w pakiecie z Delphi) i on ma komercyjną licencję (i to nie na rok jak w VS).
Tylko, że jest jedno ALE... Borland 2005 jak i 2006 ma C# w wersji 1.1 (jak i całą platformę .NET).
W C# 2.0 doszło wiele przydatnych "bajerów" takich jak typy generyczne.
A jedynym działającym środowiskiem z C# 2.0 jest VS 2005.

Więc albo trzeba liczyć, że MS w przyszłości nie zrobi nas w bambuko, albo poczekać na SharpDevelop 2.0 (wersje stabilną).
Bo zanim Borland wypuści kolejne środowisko minie trochę czasu i czy w ogóle udostępni je na licencji personal-komercyjnej, nie wiadomo.

0
TeWuX napisał(a)

ma komercyjną licencję (i to nie na rok jak w VS).
Licencja VS jest stała - przez rok można za darmo pobrać środowisko z ich strony.

0

a to sorry ;)

a co do tego czy pliki są znaczone jakoś, to trudno cokolwiek powiedzieć, można samemu analizować i sprawdzać, ale nigdy nie można być pewien.

hmm... głupia myśl mnie naszła, można skompilować identyczny kod pod wersją Pro i Express i porównać pliki wynikowe.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1