Visual Studio 2005 Express kontra Professional

0

Zastanawia mnie jedna rzecz.

Microsoft wypuścił kilka Visual Studio 2005 Express - dla każdego języka osobny pakiet. Można go pobrać za darmo do końca roku, a jego licencja pozwala na pisanie komercyjnych programów.

Jest również Visual Studio 2005 Professional, zawierająca w sobie wszystkie języki [lub te, które wybrano przy instalacji]. Wygoda, nie trzeba instalować kilku środowisk jeśli ktoś pisze w kilku językach dla .NET. Ten pakiet zawiera również kilka elementów, których w wersji Express na próżno szukać. Z tego co się dziś dowiedzialem jest to:

  • wsparcie dla CVS, SVN
  • szablon do pisania usługi w systemach Win2k i nowszych

Wersja Professional nie pozwala na zarabianie na programach napisanych w tym środowisku bez uiszczenia opłaty licencyjnej firmie Microsoft.

Jednak jak wiadomo, środowisko nie kompiluje projektu lecz używa kompilatora csc, który pochodzi z .NET Framework a nie z danego środowiska. Tak samo z niego korzysta np. SharpDeveloper.

Teraz wyobraźmy sobie taką sytuację.
Instaluję [legalnie - czy nawet nie] wersję Pro [akurat ja mam dostęp na licencji MSDNAA], piszę program i go sprzedaję. Czy można mi coś zarzucić [prawnie]? Przecież nikt mi nie udowodni w czym pisałem, skoro skompilować mogę (zakładając jakieś tajny ślad pozostawiany przez środowisko w exe) z linii komend tak jakbym nie miał VS [w tej chwili tak robię, bo mi VS padło i wywaliłem].

Więc jak to jest? MS kieruje swoje produkty do ludzi wykształconych, więc powinien spodziewać się, że każdy może pisać w Pro i w razie burzawy programista pokazuje, że ma zainstalowane Express.. albo nawet, że pisał w notatniku i kompilował pod csc.

Gdzie jest haczyk?

Pytam, bo chcę na dniach instalować nowe VS [wersja 2k3 u mnie się nadal nie instaluje :/] - i niby zamierzam pisać tylko w C#, więc C# Express by styknęło, ale może będę potrzebował napisać coś w ASP.NET i zamiast instalować kolejnego Expressa, w Pro stworzę tylko inny projekt.
Ale chciałbym móc sprzedawać programy.

[<font color="blue">edited</span>]
Hmm.. minęła doba i nikt nie umie odpowiedzieć? Ciekawostka w sumie, bo spodziewałem się gorącej dyskusji [green]

0

Widać jakie wielkie zainteresowanie VS.NET :)

Ja odpowiem tylko dlatego, że marudzisz, że nikt nie odpowiada.
//dzięki i tak ;) - M

Otóż sprawa jest podobna jak te poruszane na temat "czy można sprawdzić po exeku, czy program został skompilowany w Delphi Enterprise czy Personal".
Microsoft bardzo dobrze wie, że takie przekręty mogą być robione, ale wie też, że jak ktoś chce złamać prawo, to i tak to zrobi. On mógłby nawet rozdawać za darmo do zastosować komercyjnych najbardziej wypasione wersje. Aktualnie jego celem jest "wychowanie" użytkowników jego oprogramowania. Z Office i Windows udało mu się i teraz, jak się użytkownik przyzwyczaił, to kupuje kolejne wersje. Z VS.NET trzeba przyzwyczaić troszkę bardziej oporną grupę użytkowników komputerów, ale dla nich ważniejszą. Ale im też na zachętę coś dają, uzależniają od siebie. I być może w przyszłości wprowadzą jakieś opłaty (ale wcale nie muszą). Jeżeli wychowają programistów, którzy będą pisać tylko na ich platformę, to i tak zyskają na tym. Program MSDNAA ma to samo na celu.

Siłą Windowsa jest to, że ma wiele oprogramowania, które jest używane i ludzie się do niego przyzwyczaili. I Microsoft chce to kontynuować. Zresztą wcale mu się nie dziwię. Nikt nie chciałby tracić takiej pozycji.

Tak więc używaj jakiejkolwiek wersji. Microsoft i tak Ci nie przeszkodzi, o ile będziesz pisał programy, które będą chodzić na Windowsie i jakoś pośrednio spowoduje wpływy do jego kasy.

0

Ile kosztuje ta licencja, i ile musi kosztować, aby opłacało się ją kupić. :|
...ciągłe problemy z tą wshodnioeropejską mentalnością [???]

0

Hmm.. martini chyba niezbyt zrozumiał mój post.

Licencja na komercję jest za free. A lepsze środowisko również mam legalnie za free.
Chodzi mi tylko, czy pisząc wygodniej w Pro nadal mogę sprzedawać programy, które tak samo dałoby się napisać w wersji Express [ale szkoda mi miejsca na kilka niezależnych środowisk].

0
Marooned napisał(a)

Wersja Professional nie pozwala na zarabianie na programach napisanych w tym środowisku bez uiszczenia opłaty licencyjnej firmie Microsoft.

A to kto napisał?

Nie musisz płacić... więzienia też są dla ludzi (kaczory planują mocno inwestować w ten interes, więc miejsce będzie :D ).

0

Szkoda, że nie umiesz czytać całości ze zrozumieniem.. no ale tego ja Cię nie nauczę.

0

kombinuj, marny cwaniaczku, zaoszczędzisz z 2 stówki, ale gacie zawsze będziesz miał pełne :D

//żenada... - M

0

Ja w tej chwili używam Borland C# 2005 Personal (znaczy tego w pakiecie z Delphi) i on ma komercyjną licencję (i to nie na rok jak w VS).
Tylko, że jest jedno ALE... Borland 2005 jak i 2006 ma C# w wersji 1.1 (jak i całą platformę .NET).
W C# 2.0 doszło wiele przydatnych "bajerów" takich jak typy generyczne.
A jedynym działającym środowiskiem z C# 2.0 jest VS 2005.

Więc albo trzeba liczyć, że MS w przyszłości nie zrobi nas w bambuko, albo poczekać na SharpDevelop 2.0 (wersje stabilną).
Bo zanim Borland wypuści kolejne środowisko minie trochę czasu i czy w ogóle udostępni je na licencji personal-komercyjnej, nie wiadomo.

0
TeWuX napisał(a)

ma komercyjną licencję (i to nie na rok jak w VS).
Licencja VS jest stała - przez rok można za darmo pobrać środowisko z ich strony.

0

a to sorry ;)

a co do tego czy pliki są znaczone jakoś, to trudno cokolwiek powiedzieć, można samemu analizować i sprawdzać, ale nigdy nie można być pewien.

hmm... głupia myśl mnie naszła, można skompilować identyczny kod pod wersją Pro i Express i porównać pliki wynikowe.

0

Ale nadal jesteś wśród tych, którzy nie rozumieją :)
Chodzi o to, że każde z tych 2 środowisk kompiluje uruchamiając całkowicie niezależny kompilator csc.exe.
Nie trzeba mieć w ogóle Visual Studio aby kompilować programy - i tu tkwi sedno sprawy :)

0

wiem, że kompiluje kompilator który jest we frameworku.

VS wygeneruje kod pośredni JIT (czy jak sie tam zwał) a potem framework go skompiluje jesli bedzie potrzeba, więc może "coś" jest w kodzie JIT.

tak na chłopski rozum ;)

0

I znów nie :)

VS wspomaga pisanie pliku[ów] .cs które są zwykłymi plikami tekstowymi i to one są parametrem dla csc :)

0

to już nie wiem [green]
jeszcze za słabo znam .NET, żeby coś więcej wylukać.

0
Marooned napisał(a)

Microsoft wypuścił kilka Visual Studio 2005 Express - dla każdego języka osobny pakiet. Można go pobrać za darmo do końca roku, a jego licencja pozwala na pisanie komercyjnych programów.

Jest również Visual Studio 2005 Professional, zawierająca w sobie wszystkie języki [lub te, które wybrano przy instalacji]. Wygoda, nie trzeba instalować kilku środowisk jeśli ktoś pisze w kilku językach dla .NET. Ten pakiet zawiera również kilka elementów, których w wersji Express na próżno szukać. Z tego co się dziś dowiedzialem jest to:

  • wsparcie dla CVS, SVN
  • szablon do pisania usługi w systemach Win2k i nowszych

Ja tu tak BTW - naprawdę Express różni się tylko uciętym wsparciem dla CVS i usługami? Bo ja na VS beta2 siedzę, ale chyba czas siąść do Express, a nie na becie pracować ;)

A co do głównego tematu wątku - ja naprawdę nie widzę tutaj logiki. To postępowanie jest dziwne!

0

Co do różnic to tak mi mówił kumpel, który od pół roku pracuje w pracy na Pro a w domu ma Express. Takie różnice zauważył.

A co do logiki.. mówisz o mnie czy MS? [green]

<font size="1">// o MS ;) - Ktos</span>

0

Postępowanie dziwne, ale (tak mi się wydaje) w sumie nie robi to na nich różnicy. Borland dla przykładu zarabia na licencjach na swoje środowiska, natomiast Microsoft na licencjach na system. Więc jak masz trochę więcej miejsca, to instalujesz Pro i Express, piszesz pod Pro, bo wygodniej, kompilujesz Express'em (albo z linii poleceń po prostu), po czym sprzedajesz oprogramowanie. Twoi klienci, żeby używać oprogramowania muszą używać Windowsów, za co płacą... Microsoftowi. Dla nich wpływy z samych licencji na środowiska programistyczne to jest chyba tylko wierzchołek góry złota, jaką czeszą za systemy operacyjne. Tak mi się wydaje.
//Marooned: Chyba jednak Ktos mówił o MS :)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1