DOS 6.22 - help

0

Witam,

niedawno kupiłem starego laptopa tylko z BIOSem. Chciałem wgrać do niego DOSa 6.22, aby można było następnie zainstalować windowsa nawet 3.11. Po włożeniu dyskietki ratunkowej? i po wpisaniu komendy setup wychodzi taki komunikat: "To install MS-DOS, insert Setup Disk 1 in drive A and press CTRL+ALT+DEL. This will restart your computer and begin the Setup program." - chyba chodzi o to żeby zresetować komputer, a setup się uruchomi. Po wykonaniu tego wychodzi komunikat po niemiecku: "Kein System oder Laufwerksfehler Wechseln und Taste drucken" po naciśnięciu jakiego kolwiek klawisza wiadomość ta ponawia się. Co robić? Czy może dyskietka musi mieć jakąś określoną etykietę (bo nie jest ona oryginalna). Jeśli ktoś wie co należy zrobić to proszę o pomoc na maila: [email protected]

0

Nie jestem pewny ale problemem jest to ze dyskietka ma byc czytana jako pierwsza ! Sprawdz to ;)

0

Odpowiedź jest banalna jak budowa cepa. Dyskietka nie jest systemowa. Musisz mieć albo oryginalnądyskietkę DOSa albo znaleźć kogoś, kto ma tego starocia i u niego wywołać polecenie
sys a:

0

Marooned ma rację. Twój laptop to zapewne stary IBM? One potrzebuja do czegokolwiek specjalnej dyskietki z systemem , nawet do zmiany ustawień bios-u. Dwa lata temu walczyłem z podobnym tematem - temat dyskietki ogłosiłem misc.pl i jeden z forumowiczów przesła mi obraz takowej.
Dla nieco nowszych laptopów można czasem znaleźć obrazy dyskietek na stronie producenta.

0

gavi - o czym Ty.....
KAŻDY komputer klasy PC do wystartowania potrzebuje dysku z systemem - czyli takim, który ma zarówno wymagane pliki (dla DOSa są to msdos.sys i io.sys) jak i odpowiednie wpisy w pierwszym sektorze.
Pliki można zgrać, ale to nic nie da bez ustawienia boot recordu. A to właśnie w starszych systemach robiło polecenie 'sys'.
To, czy to jest IBM czy nie to nie ma znaczenia - dyskietka czy dysk systemowy musi być.

0

Aby zainstalować dosa na HDD (jeśli taki masz w laptopie, często sprzedają bez) sciągnij sobie z http://www.bootdisk.com/ plik np. : http://people.jyu.fi/~eejuviik/utils/boot622.exe przygotuj o ile dobrze pamiętam 3 czyste dyskietki o uruchom sciągnięty boot622.exe.

0
Marooned napisał(a)

gavi - o czym Ty......

Nieporozumienie
Nie mówiłem o dysku z systemem do wgrania a z o dysku systemowym. Różnica polega na tym iz dysk systemowy ma zupełnie inaczej skonstruowany bootsektor (jak - nie znam szczegółów). Jeśli do takiego starszego laptopa włożysz typowa dyskietkę np z systemem DOS - laptop jej po prostu nie zobaczy i nie zareaguje. Wymagana jest taka ściśle określona i oznaczona numerem producenta - posiadająca inny numer, przeznaczona do innego laptopa nie spełni oczekiwań. Jedynie przy pomocy oprogramowania z tej dyskietki mozna tez dotrzec do ustawień BIOS-u. Nazwa dysk systemowy (stosowana w oryginalnej teminologii IBM) jest rzeczywiscie zbieżna z nazwą dyskietki startowej systemu operacyjnego i czasem moze być myląca.
No cóż ja wiem ,że większość z Was jest za młoda by pamiętać trudne początki komputeryzacji, tym niemniej wtedy też były problemy i wyzwania , a my nie byliśmy chyba mniej zaradni od aktualnych specjalistów.

Przy okazji - moja wiedza wynika z osobistych doświadczeń. Dopuściłem do tego iz zdechła bateria podtrzymujaca pamięć i ultniły się ustawienia BIOSU. Efekt był natychmiastowy - laptop prosił jedynie o dysk systemowy . Żadne próby wciskania mu różnych dyskietek z dosem oraz innymi dyskietkami startowymi nie odnosiły skutku. Dobra chwilę musiało potrwac zanim zaglądając na rózne grupy dyskusyjne i na stronę IBM wyjaśniłem w czym rzecz. Laptop był zreszta stary - bodjże jeszcze 486.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0