Projekt z sieci komputerowych

0

Pisze projekt z sieci komputerowych. Mam do zaprojektowania siec LAN w 5 budynkach. Mam adres klasy B i 7 podsieci. Budynki polaczone sa swiatlowodem.
Mam pytanie: jesli w centralnym budynku mam router a w jednym z sasiednich budynków mam 2 podsieci, to jak to mozna rozwiazac?

Wg mnie mozna to zrobic tak:

  • ustawic w tym sasiednim budynku router
  • lub poprowadzic 2 swiatlowody (a moze jednym swiatlowodem da sie "puscic" 2 adresy podsieci ?)

Moze moje pytania sa banalne, ale dla mnie sa problemem.

Prosze o podpowiedz.

0

Wez to rozrysuj jakos to ci powiem co i jak bo z twego tlumaczenie niewiele moge zrozumiec .
Jesli odleglosci miedzy budynkami nie sa naprawde duze to swiatlowody nie sa potrzebne, nawet na rdzen wystarczy w zupelnosci kebelek cat5e lub 6 i 1Gb - delikatnie bedzie to tansze rozwiazanie.

0

moze przesle Ci mailem rozkład budynkow - co Ty na to?

0

moze zrob polaczenie mostkowane w tych dwóch podsieciach a potem do routera jedna z nich

0

OK

Inne pytanie. Jesli serwery maja mieć predkość 100Mb/s to jakim kablem łączyć je z routerem. Czy UTP cat 5 może być?

Do łączenia hostów używam UTP cat 5. Jaką prędkość transferu moge sobie przyjąć (tzn jaka mi proponujecie)? W sieci mam 278 hostów i 7 podsieci.

Zaznaczam, że w tym projekcie wszystko zakladam sobie sam.

0

Z puszczeniem dwoch podsieci jednym kablem, a tym samym do jednego portu w ruterze jest oczywiscie wykonalne, inna kwestia ze nieefektywne bo ruch miedzy tymi podsieciami bedzie musial nie dosc ze przejsc przez centralny ruter to jednym kabelkiem, a wiec przepustowosc takiego rozwiazania nie bedzie rewelacyjna.
Znowoz posiadanie 2 podsieci w jednym budynku moznaby zamienic na jedna z porzadnym switchem przez co ruch z tego budynku bedzie zamkniety na tym switchu, a tylko cala reszta pojdzie do centralnego rutera. Jeszcze inne rozwiazanie to dwie podsieci i dwa kable do rutera ..., czy 2 podsieci i dodatkowy ruter.
Wszytko zalezy jednak od topologii i wzgledow bezpieczenstwa tzn ktore komputery, podsieci musza byc strzezone, odgrodzone filtrem od innych, dla ktorych mozna to ominac itd.
Ogolnie wstawainie zbyt duzej ilosci ruterow w siec, nie jest zwykle dobrym rozwiazaniem, jesli w jego miejsce bezproblemowo mozna zastosowac sprawniejszy i zwykle genrujacy znacznie mniej problemow switch.

Mail snaj(at)poczta(.)onet(.)pl

Tak cat5 to standard dla 100Mb, na czesc dostepowa (czyli do klientow) jest to obecnie rowniez standard, w czesci dystrybucyjnej (laczacej podsieci, grupy klintow) i na rdzen (laczenie glownych ruterow , switchy) pomyslalbym nad 1Gb jesli ma to byc mozliwie wydajne i mozliwie niedrogie (tylko ze w takim wypadku potrzebne sa odpowiednie switche hehe).

0

Ale jak moge zamienic routery na switche? Jsli idzie do budynku swiatlowod (a w budynku maja byc 2 podsieci), to wiem ze ten swiatlowod wejdzie do jednego interfejsu routera, a dwa inne stworza 2 podsieci. A jak to zrealizuje switch?

O.K

wysylam Ci maila bo tak sie nie dogadamy

Dzięki wszystkim za podpowiedzi.

0

Ehh nie chce mi sie za bardzo tlumaczyc roznicy miedzy switchem a ruterem, najwazniejsza jednak to taka ze switch dziala w warstwie 2 OSI (normalny switch), a ruter 3, wiec na ruterze mamy mozliwosc na 'manipulacje' adresami podsieci itd, na zwyklym switchu nie mamy. Tak wiec normalnie wstawienie w miejsce rutera switcha wymusza zmiane adresacji ip.
Tutaj nieco dyskutowalismy nad projektem pewnego kolegi : http://forum.slackware.pl/viewtopic.php?t=1903&postdays=0&postorder=asc&start=0
Masz tam obrazki, komentarze wiec moze dojdziesz do czegos co moze ci sie przydac.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1