Dioda LED zamiast PC-SPEAKERA?

0

Witam!
Odmontowałem PC-SPEAKERA bo mnie troche denerwował, ale to jest jednak przydatna rzecz i mam taki plan, żeby podłaczyć zamiast głosniczka diode. Nie znam sie na elektronice zbytnio, a i nie chce nic popalić. Gdyby ktos mógł powiedzieć mi jak to zrobić, albo jakies informacje, odnośnie pradu w wyjściu na pc speaker,a potem ewentualnie jaką diode i jakie oporniki to byłbym wdzięczny.
Pozdrawiam wszystkich, a adminów z góry przepraszam za błędy, no i w w przypadku gdyby podobny temat na forum juz sie kiedys pojawił (szukałem, ale nie znalazłem).

0

Buzzler ma standardowo oporność 8 omów i moc 0.5 wata. Dioda w szeregu z opornikiem w takim razie też powinna mieć nie mniej niz 8 omów. Jeśli dioda pobiera za duży prąd (to zależy od jej typu) i sie przepala, bądź też swieci zbyt jasno, to trzeba zwiększyc opornik. Układ może mieć więcej, wtedy mniejszy prąd popłynie. Z drugiej strony w specyfikacji płyty mozesz miec zawartą informację, jaki prąd maksymalny może pobierać podłączony głosnik.

0

Niestety bez układu wzmacniającego się nie obejdzie. Nie chodzi o moc prądu - ta jest wystarczająca a o napięcie. Dioda LED (czerwona) potrzebuje 3V aby zaświecić, natomiast na wyjściu speakera masz co najwyżej 1V.

Tak więc tranzystor, opornik i dopiero potem dioda (i zewnętrzne zasilanie).

0

Dioda LED (czerwona) potrzebuje 3V aby zaświecić, natomiast na wyjściu speakera masz co najwyżej 1V.

Jakoś mi diody święcą i na 1V, co prawda tlą się ledwo, ale już przy ponad 1.5V ładnie świecą, nie wiem co za diody Ty masz :P

0

3V to napięcie optymalne, czyli takie przy którym stosunek jasność/pobór prądu jest najlepszy. Jak już wcześniej pisałem, 1V na wyjściu speakera jest napięciem maksymalnym, średnio to będzie jakieś 200 mV - zdecydowanie za mało dla LED'a.

0

Podłaczyłem do beepera dla testu malutka diode i ona świeci się swiatłem ciagłym od właczenia komputera. Nie wiem czy to wina tego, ze dioda jest taka malutka i dałoby sie to wyregulować opornikami, ale chyba raczej trzeba by zbudowac jakiś mikro włacznik, a to pezerasta moje możliwości elektroniczne ;). Niestety nie mam miernika i do konca nie wiem jak zmienia sie prąd podczas pracy beepera.

0

To nie problem. Ja podłączyłem diodę (od zasilania - standardowa na obudowie ) tam, gdzie miał być speaker i jest OK. Teraz zamiast wydawać dźwięk, dioda sie zapala.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1