Windows 98 + Windows XP

0

Mam taki problem. Chcę zainstalować Windows XP, ale dla bezpieczeństwa zostawić sobie 98, żeby jak mi XPek padnie, żeby dało się z Windy skorzystać (mój tata nie chce się zgodzić, coby zainstalować nowy system i nie zostawić 98 - nie rozumiem wprawdzie, ale co poradzić ?? ). Pytanie brzmi: Jak połączyć Windows 98 i XP, żeby w LILO wybierać sobie który z nich chce się włączyć (Linux zostaje obowiązkowo, prawdopodobnie będzie Aurox 9)? Problem polega na tym, że często Windowsy nie chcą ze sobą współpracować i łączenie równolegle dwóch Windowsów bywa trudnym zadaniem. Znam co prawda człowieka, który po dziś dzień trzyma na jednym kompie wszystkie wersje Windowsów od czasu 3.11 :P, ale faktem jest, iż nieźle się namęczył, żeby to połączyć. Czy partycja NTFS pod XPkiem i FAT32 pod 98 pozwoli załatwić sprawę (Często problemy powodował fakt, że nie dało się stworzyć dwóch partycji FAT32 tak, aby zależnie od wyboru w lilo odpowiednie partycje ustawiały się jako pierwsze, a Windows musiał startować z pierwszej partycji)??

0

taki temat chyba już był wałkowany... ale co tam. ja mam u siebie w98, w2k, i linuksa. C: - FAT - w98, /dev/hda5 - linux, D: - w2k. bootloader jest od w2k, pozwala wybrać windowsa, a w w98 jest menu startowe pozwalające uruchomić od razu linuksa (loadlin.exe).

0

ja ostatnio miałem zainstalowane 98 ale jak dostałem XPka to się wszystko popieprzyło...

0

Jeżeli zainstalujesz Windowsa XP to on Od razu po pierwszym uruchomieniu wgra bootloadera dla Windowsa 98, nie wiem czy znajdzie się tam Linux.
Jeżeli nie to uruchom Linuxa z dyskietki startowej, następnie przywróć bootloadera Linuxa, powinien tam się już znaleźci Windows XP, jeżeli nie zmieniasz plik konfiguracyjny lilo. NTFS będzio widziany przez Linuxa, jeżeli zainstalujesz jego obsługę. Nigdy tego nie próbowałem:-P

Jeżeli nic nie pomoże to zainstaluj jakiegoś innego bootlaodera, np. BootMagic

0

Wielkie dzięki. Pewnie zastosuję rozwiązanie Cool-programing, bo wolę używać Lilo niż Microsoft Boot Loadera, czy jakby on tam się nie nazywał. A jest nie wykluczone, że ten temat już był, ale nie znalazłem, bo nie bardzo nawet można było jakieś sensowne zapytanie dla wyszukiwarki wymyślić... Tak czy siak dzięki, powinno pomóc. Jak nie, to będę jeszcze się pytał, ale mam nadzieję, że sobie poradzę.

0

slyszalem ze windowsy (95,98,me czy wyzsze nie wiem)
sa tak chciwe ze "zabieraja" calego bootloadera dla siebie (jak wyzsze to ew. inne windowsy, blokujac inne systemy)
to tylko tak nawiasem mowiac

0

Wiem, zawsze po instalacji Windowsów (na pewno 95/98, jak inne to nie wiem) trzeba włączać Linux'a z płyty i kazać mu odzyskać Lilo. Ale po tym działa, mam taką konfigurację od dobrych kilku lat i nie mam specjalnych problemów.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1