Nazwy płyt głównych

0

Chcialbym sie dowiedziec raz na zawsze jak nazywaja sie płyty głowne - stare i nowe.

Ja na starą mówie PCI i niebardzo mnie kto rozumie, a na nową mówie AGP i hmm z tym jest nieco lepiej. Czy ktos moze mi wyjasnic nomenklature oraz roznice miedzy nimi (zasadnicze)?

Pozdrawiam

0

Może można je rozdzielic na AT i ATX (różnice w sposobie zasilania), ale były tez modele z obydwoma wejściamy (AT Baby? - ale nie mam pewności)

0

Stare płyty główne to AT a nowe ATX. Różnica polega na inny zasilaczu, który ma np. opcję samoczynnego wyłączania komputera. Następną różnicą jest zupełnie inna architektura płyty. Na płytach ATX wszystkie gniazda są przylutowane do płyty (np. PS2, USB itd.) a płyty AT miały te gniazda na śledziach (to są te blaszki jak w kartach rozszerzeń). Jeszcze jedną różnicą jest to że od kiedy pojawiły się płyty ATX, to zaczęto w nich stosować gniazdo AGP dla karty graficznej (wcześniej karty graficzne korzystały z gniazda PCI) oraz wprowadzono jako standard gniazda pamięci DIMM (oczywiści te rozwiązania były w niewielkim stopniu już stosowane za czasów płyt AT, ale dopiero na płytach ATX stały sięstandardem). I to w sumie chyba najważniejsze różnice.

0

Plus do tego jeszcze troche głupich standardów typu MicroATX, FlexATX...

co do PCI - nie tylko stare płyty mają PCI. PCI to złącze które wykorzystuje obecnie każda nowa płyta. Do niego podłączasz modemy, karty sieciowe, karty muzyczne! AGP nie zastępuje PCI (jedynie w tak specyficznym zastosowaniu jako złącze karty graficznej)

0

Stare płyty główne to AT a nowe ATX. Różnica polega na inny zasilaczu, który ma np. opcję samoczynnego wyłączania komputera.

W płytach AT też można podłączyć zasilacz ATX, jeżeli płyta go obsługuje, w obudowach AT, nawet tych od 386 zmieści się zasilacz ATX

Jeszcze jedną różnicą jest to że od kiedy pojawiły się płyty ATX, to zaczęto w nich stosować gniazdo AGP dla karty graficznej (wcześniej karty graficzne korzystały z gniazda PCI) oraz wprowadzono jako standard gniazda pamięci DIMM

Nawet niektóre płyty ATX nie obsługują AGP, zawierają DIMMY i SIMMY. Niektóre płyty AT posiadają tylko złącze dla zasilacza AT i AGP

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1