Konfiguracja środowiska windows/linux

0

Cześć, chciałem was zapytać, głownie programistów jaką macie konfiguracje środowiska w którym na co dzień pracujecie. Windows, linux czy jakaś konfiguracja wykorzystująca oba systemy? I jak to wygląda w pracy, czy są jakieś wymagania co do używanego softu i konfiguracji czy jest co całkowicie dowolne?

Ja do tej pory korzystałem z windowsa, ale coraz częsciej potrzebuje linuxowych programow, chociażby ostatnio potrzebowałem make, zainstalowałem wersje pod windowsa ale od razu wysypało blędami i trzeba było kombinować, wiec stwierdziłem, że zainstaluje linuxa na vm, podepne dyski i będe korzystał z linuxa jesli będzie trzeba, ale tutaj pojawił sie kolejny problem z wirtualnymi srodowiskami pythona. venv utworzony na windowsie nie da się aktywować na linuxie, trzeba tworzyć nowy venv pod linuxa. Zastanawiam się jak to wszystko połączyć i jaką konfiguracje mają programisci którzy sie tym zawodowo zajmują.

2

Jeżeli chcesz programować w technologii, która ma lepsze wsparcie na Linuksie, to użyj Linuxa. Jeśli w takiej, która ma lepsze wsparcie na Windowsie, to Windowsa.

2
somekind napisał(a):

Jeżeli chcesz programować w technologii, która ma lepsze wsparcie na Linuksie, to użyj Linuxa. Jeśli w takiej, która ma lepsze wsparcie na Windowsie, to Windowsa.

Przyczym trzeba tu doprecyzować (chociaż to w zasadzie moje luźne spostrzeżenie niepoparte badaniami naukowymi):

  • Rzeczy dla developerów tworzone przez M$ ogólnie lepiej działają na Windowsie
  • Rzeczy dla developerów tworzone przez Apple ogólnie lepiej działa na Macu
  • Reszta rzeczy dla developerów działa ogólnie lepiej na Linuksie. Chociaż Java/Scala jest dość dobrze przenośna i po roku developowania na Windowsie sama Java/Scala mnie nie wnerwia. Bardziej git i uboga konsola
3

Jeśli chodzi o Windows to skorzystaj z WSL. Jest to powoli standard. Najczęściej jest tak, ze WSL + docker = wszystko co potrzebne

2

W pracy zawodowej, na służbowych kompach (raczej w większych firmach/korpo) często postawowym systemem jest Windows, ale nic nie stoi na przeszkodzie, czsem wymagane, żeby używać Linuksa na VMce/WSLu/po SSH. Jeśli chodzi wybór narzędzi to w dużej mierze kwestia gustu. Jeśli lubisz klikać, oczekujesz, że będzie wszystko działać out of the box, choć ogólnie nieco irytująco, to prawdopodobnie Windows; jeśli zaś wolisz narzędzia, które mogą czasem zawodzić, ale za to są bardziej konfigurowalne, modyfikowalne i na ogół działają lepiej (może pomijając wysoce specjalistyczne oprogramowanie, np. Photoshop vs Gimp) a już w szczególności lubisz pracę w trybie tekstowym to prawdopodobnie Linux jest wart spróbowania. Dla mnie Linux to nobrainer na prywatnym kompie (Windows do gierek czasami, ale generalnie jest zbyt uciążliwy, zwłaszcza na wolniejszym kompie), ale mam też znajomych, którzy wolą Windows i spoko, dla każdego co innego.
Natomiast zapotrzebowanie na linuksowy toolchain (zwłaszcza dopóki środowisko graficzne nie wchodzi w grę) nie jest żadnym powodem, żeby instalować Linuksa, bo jest WSL. Dopóki nie chcesz rozwijać interfejsów graficznych czy kernela, niskopoziomowych narzędzi, jest zupełnie zadowalający.

0

Dzięki za wszystkie odpowiedzi, czytam dokumentacje WSL i chyba właśnie tego szukałem :) Dziwne, że wcześniej o tym nie słyszałem

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1