Optymalizacja BIOS celem szybszego włączania komputera

0

Chce maksymalnie przyspieszyć włączanie komputera. Mój komputer to dell inspiron 3671 chciałbym w biosie tego laptopa wyłączyć opcje windows boot manager która jest ustawiona jako pierwsza a chciałbym wrzucić na pierwsze miejsce dysk z zainstalowanym systemem. Czy mogę tak zrobić? Wyłączyć windows boot manager jeszcze onboard nic(ipv4, ipv6), a zostawić włączone tylko sam dysk z systemem?

0
piotrek1998 napisał(a):

Chce maksymalnie przyspieszyć włączanie komputera. Mój komputer to dell inspiron 3671 chciałbym w biosie tego laptopa wyłączyć opcje windows boot manager która jest ustawiona jako pierwsza a chciałbym wrzucić na pierwsze miejsce dysk z zainstalowanym systemem.

Jakim systemem?

I dlaczego uważasz że to przyspieszy uruchamianie?

2

Opcja: "Windows boot manager" to właśnie odwołanie do pliku rozruchowego EFI.shell na dysku komputera. Tu nic nie grzeb. Ściągnij instrukcje obsługi do komputera i szukaj w Adavnced > boot opcji wyłączenia rozruchu z karty sieciowej. W podobnych Dell ach robi się to po prostu przez usunięcie karty z listy urządzeń rozruchowych.

0

Taką mam na ten moment sekwencje rozruchu podczas włączania komputera 16381117915469160946051286910549.jpg. Ja się tylko pytam czy mogę odznaczyć windows boot manager bo to jest dobre jak się ma 2 systemy a ja korzystam tylko z windows 11. Albo chociaż czy mogę ten windows boot manager ustawić jako drugi w kolejności a na pierwszym miejscu dać UEFI KBG40ZNS256G Nvme toshiba 256 GB?

1

ale to nie jest przypadkiem dobre jak ma się 2 systemy?

Gdzie tak wyczytałeś?
Poczytaj to:
https://docs.microsoft.com/en-us/windows-hardware/drivers/bringup/boot-and-uefi

A najlepiej dokumentację od UEFI.

0

bios.jpg. Czy mogę zrobić tak żeby to co zostało zaznaczone na niebiesko było na pierwszym miejscu a to co na czerwono na drugim miejscu. Bo generalnie ja mam dwa dyski w tym kompie. Jeden to HDD na którym nie ma(chwilowo nic) a drugi czyli ten zaznaczony na niebiesko to ssd na którym mam windowsa. I chciałem się generalnie dowiedzieć czy w trakcie uruchamiania komputera jest sprawdzane to co jest zazanczone na czerowono(windows boot manager) w trakcie uruchamiania systemu i jak to wpływa na czas uruchomiena systemu?

2

Nie rozumiem po co chcesz grzebać, i skąd pomysł że ci to coś przyspieszy.

0

A ja nie rozumiem, czemu miałbyś bać się to odznaczyć, sprawdzić i ewentualnie przywrócić te same ustawienia. Ale ja się nie pewnie nie znam, bo używam Linuxa.

0

A Windows to ci się wyłącza czy też usypia na dysk?Bo wybudzenie z uśpienia będzie szybsze, ale są z nim problemy przy 2 systemach. Więc jak wracasz do jednego warto się upewnić że się całkiem nie wyłączy. Poza tym jaki masz czas startu? przy takim dysku powinno to być kilka sekund.

0

Optymalna kolejność napędów pozwala zaoszczędzić kilka dodatkowych sekund. Każdy BIOS oferuje możliwość zmiany kolejności sprawdzania napędów pod kątem systemów operacyjnych. Dostosowując ją do swoich potrzeb, możesz skrócić czas rozruchu komputera. Przeskocz do menu Boot | Boot Priority Order i umieść dysk z partycją systemową na pierwszym miejscu. Od tej pory komputer będzie z miejsca wczytywał system z dysku twardego, nie sprawdzając, czy w napędzie CD/DVD jest płyta z systemem operacyjnym lub w jednym z portów USB tkwi pendrive z odpowiednim systemem

Szybszy rozruch komputera https://www.pcworld.pl/porada/Sztuczki-z-BIOS-em-i-UEFI-optymalne-ustawienia-PORADNIK,398272.html. A tak poza tym chce się czegoś dowiedzieć i nauczyć

0

Ale to stary poradnik nie dotyczący UEFI (znaczy linijki jakie tu w poście przytoczyłeś). Wraz z GPT i UEFI wiele się pozmieniało. Przeczytaj to co wskazałem.

0

Jak widać na tym zdjęciu 20211128_162455.jpg to jest zdjęcie przedstawiające opcję bootowania w laptopie. Tam nie ma czegoś takiego jak windows boot manager potem dysk z systemem tylko tam jest jeden windows boot manager czyli jeden dysk na którym mam system. Natomiast w komputerze też mam jeden system ale 2 dyski. Jeden to jest ssd na którym mam system i hdd który jest pusty czyli dokładnie to co przedstawia to zdjęcie powyżej które już wstawiłem. I wydaje mi się że ten windows boot manager to jest właśnie ten pusty dysk hdd na którym nic nie ma. W związku z czym jeżeli podczas uruchamiania systemu jest sprawdzane każde urządzenie po kolei i sprawdzanie tego windows boot manager jest sprawdzane podczas rozruchu systemu i pomimo że nie ma tam systemu i negatywnie wpływa to na rozruch systemu to po co mam mieć to włączone w szczególności że i tak korzystam tylko z ssd i jednego systemu?

0

No i na screenie pokazujesz że dysk masz tylko jeden i na nim menadżer rozruchu windows który jest niezbędny. Wyłączysz to potem możesz mieć problem z ręcznym uzupełnieniem pełnej ścieżki do EFI Shell.

0

@jurek1980: czyli nie polecasz wyłaczania tej opcjiwbm.png

0

Polecam Ci przeczytać co to jest i co robi.
I jakieś tematy typu restore Windows boot manager np.
https://www.dell.com/support/kbdoc/pl-pl/000124331/spos-oacute-b-naprawy-efi-program-inicjuj%C4%85cy-a-gpt-dysk-twardy-windows-7-8-8-1-i-10-on-dell-pc

0

A czy to start.png pozwoli mi na przyspieszenie systemu. Jeśli tak to jaką optymalną wartość powinienem tu ustawić?

2

Limit czasu (na wybór systemu) obowiązuje tylko przy więcej niż jednym wpisie w Windows Boot Manager, jak masz jeden to to nie ma znaczenia.

2
piotrek1998 napisał(a):

I wydaje mi się że ten windows boot manager to jest właśnie ten pusty dysk hdd na którym nic nie ma.

Mnie się wydaje, że to jest system który ci bootuje i nic nie musisz zmieniać.

A czy to pozwoli mi na przyspieszenie systemu.

To jest czas wyświetlania Windowsowego menu do wyboru systemu przed automatycznym wyborem pozycji domyślnej.
Jeżeli takie menu ci się nie pojawia (a jeżeli masz tylko jeden system to raczej nie powinno) – zmiana tej wartości raczej nie ma sensu.

1

Są różne menagery rozruchu. Jest Windows Boot Menager. Dla Linux z obsługą UEFI GRUB2 i pewnie inne, nie jestem Linuxowcem to nie powiem jaka dystrybucja co ma i co jest popularne. Jakiś losowy link do opisu co to GRUB2: https://pl.euro-linux.com/blog/grub-nowoczesny-program-rozruchowy/
Taki Menager rozruchu w UEFI jest wymagany i już. Kiedyś za czasów DOS był bootloader i wtedy żadne narzędzia nie były wymagane i to co czytasz tyczy się takich czasów i późniejszego dziedzictwa do Win 7 włącznie.
Poczytaj sobie. Z artykułu zwróć uwagę na ścieżkę i plik EFI.shell i dla GRUB i dla Windows Boot Menager.
Zobacz, że jak będziesz próbował dodać nową opcję w UEFI do rozruchu do zapyta się właśnie o lokalizację takiego pliku.
Czytaj dokumentację przede wszystkim, a zobaczysz że wszystko się rozjaśni.

0
jurek1980 napisał(a):

Taki Menager rozruchu w UEFI jest wymagany i już.

Chyba nie? Po prostu system (czy tam jego boot manager) ładowany jest inaczej – zamiast dzikich bootsectorów ładowany jest windowsopodobny exek umieszczony na ukrytej partycji, co jest zmianą na plus (można partycję zamontować w systemie i na niej normalnie grzebać), ale czy to co się załaduje to wypaśny boot manager czy bardzo prosty bootloader przeznaczony dla konkretnego systemu to jest raczej niezależne od mechanizmu UEFI czy legacy.

0

Co polecacie zrobić z tym onboard nic(ipv4, ipv6). Zostawić to włączone czy jest to obojętne. Czemu jest to widoczne w sekwencji bootowania?

2

Uruchomią się tylko wtedy jeżeli poprzednich nie uda się uruchomić (np. uszkodzony zostanie dysk). Więc nie wpływają na szybkość twojego startu.

A widoczne są bo to dość typowe podejście - dostarczasz komputery bez systemu operacyjnego, UEFI nie startuje z dysku, więc automatycznie startują z sieci (onboard nic to wbudowany w płytę interfejs sieciowy) i tam możesz sobie zrobić automatyczne instalowanie systemu. Przydatne w dużych firmach, a Dell najczęściej dostarcza komputery firmom.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1