"The System has POSTed in safe mode"

0

Wczoraj podłączyłem do komputera drugi dysk i dołożyłem 32GB RAM i mam teraz problem z normalnym uruchamianiem komputera. Wywala mi coś takiego:

The System has POSTed in safe mode.
This may be due to the previous POST attempt failing because of system instability, or if the power button was held in to force the system off.
If the system failed to POST after you made changes to UEFI settings, you may wish to revert to stable settings to prevent POST failure.
Press F1 to Run SETUP

zxcv.jpg

Myślałem, że udało mi się rozwiązać problem. W biosie przestawiłem taktowanie RAMu na 2666MHz, nic to nie dało, więc z powrotem przestawiłem na auto. W zasadzie to nie wiem czy to pomogło, ale od tego momentu działało wszystko normalnie. Dziś problem pojawił się ponownie. Zrobiłem to samo i znowu działa bez problemu (tzn. po wyłączeniu komputera, uruchamia się bez żadnych komunikatów). Wie ktoś może o co z tym chodzi? Jestem niemal pewny, że nie rozwiązałem tego problemu i po odłączeniu zasilania i ponownym uruchomieniu będzie to samo. Z góry dzięki za pomoc.

4

Dobrze celujesz. Problem pewnie są ustawienia dla RAM i płyta nie przechodzi prawidłowo procedury POST. Do sprawdzenie napięcie i częstotliwość wszystkich kości. Dolozyleś w ogóle te same czy o innych parametrach?

0

@jurek1980: Kupiłem identyczne kości pamięci RAM, takie jak miałem już zainstalowane w komputerze.

3

Czy w AI Twicker masz możliwość ustawienia właściwego napicia dla kości ręcznie? Takie btw jak ustawisz wszytko na Auto albo ustawisz UEFI defaults też masz taki komunikat? Co to za kości?

0

@jurek1980: Tak mogę ręcznie zmieniać wartości, ale po co mam się bawić napięciami? Ręcznie zmieniłem wartość taktowania na 2666MHz, bo taką wartość mam podaną opakowaniu po kościach i płyta też takie taktowanie obsługuje, więc moim zdaniem to było najbardziej rozsądne rozwiązanie. Po tej zmianie dalej wyskakiwał taki komunikat, wiec przestawiłem wartość na auto i ruszyło. Z tego co zauważyłem w biosie, to automatycznie też przypisuje 2666MHz. Potem wszystko niby działa, ale do momentu odłączenia od zasilania. Potem po podłączeniu zasilania i ponownym uruchomieniu przestawia się taktowanie na 2133MHz. I tu jest chyba problem.

A co do kości to takie:
Patriot Signature Premium 2666MHz
4 kości po 16GB DDR4

3

Bo możliwe, że ma jeszcze problem z napięciami.

1

Próbowałeś w innym gniazdku? Spróbuj też tylko z tą nową kością. Coraz rzadziej ale niestety ciągle bywa że dane 2 moduły ze sobą pracować nie będą i koniec, mimo że z pozoru identyczne (te konkretne egzemplarze, jak z fizycznego sklepu spróbuj poprosić żeby ci na inny wymienili). Właśnie dlatego są w sprzedaży zestawy po 2 i 4 moduły, wtedy nabywca ma pewność że będzie chodzić.

0

@sig: Na płycie mam tylko 4 sloty i obecnie wszystkie są zajęte. Kiedyś kupiłem zestaw 32gb (2 kości po 16gb) i teraz tak samo dokupiłem 2 identyczne kości po 16gb (również zapakowane w 1 opakowaniu). Wydaje mi się jednak, że już sobie z tym problemem poradziłem, ale nie chcę zapeszać, póki co wszystko działa tak jak powinno. Jak sytuacja się zmieni to spróbuję pozamieniać kości miejscami i tylko z tymi nowymi - wszystkie możliwe konfiguracje.

Póki co pomogło zresetowanie biosu do optymalnych ustawień i ręczne ustawienie w AI Tweaker taktowania na 2133MHz. Wcześniej jak miałem ustawioną tą wartość na auto, to za każdym razem po odłączeniu od zasilania sobie ustawiało 2133MHz, ale ruszyć nie chciało. Więc mu ustawiłem to na sztywno jak tak się uparł i pomogło. Nie wiem co z się z czym nie chciało zgrać. Producent płyty zadeklarował, że płyta obsługuje taktowanie 2666MHz jeśli będę miał zainstalowany 6-rdzeniowy procesor 8-mej generacji lub nowszy/lepszy (nie pamiętam jaki, nieważne). Ja mam 8-rdzeniowy i7 9700 (9. generacja), więc wydaje się, że powinno hulać. Ale trudno...

0

Wydaje mi się że ram 2133 MHz będzie wąskim gardłem nawet dla intela, mimo że jest mniej "wrażliwy" na tego typu rzeczy niż AMD. Jesteś pewien że wszystkie twoje kości wspierają 2666? Bo Ramy mają to do siebie dostosowują się do najwolniejszej.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1