Prąd i LAN obok siebie

0

Z tego co widzę w Internecie to zdania na ten temat są podzielone, więc pytam tutejszych rabinów: czy sieć i kable elektryczne obok siebie w domu jednorodzinnym siebie to grzech czy nie? A może obok siebie, ale skrętka ekranowana?

4

A może olać kabel lanowy i zrobić sieć po sieci elektrycznej?

6

Totalnie to olej, szanse że coś nie będzie działać są bliskie zera. Nawet kable łączone/lutowane (nie takie rzeczy się robiło) trzymają kategorię, transfery w normie, tak samo jak (totalnie sprzeczne z zasadami sztuki) nadmiar kabla przy urządzeniu zwinięty w pętelki. Teoria nie pozwala, ale w praktyce to nie jest problemem ;).

Naprawdę - musiałbyś mieć mega pecha, albo podłączyć tym kablem 230V coś generującego bardzo duże zakłócenia/wytwarzające pole EMI (np. płyta indukcyjna, jakieś mocne silniki elektryczne, jakieś agregaty posiadające sprężarki typu chłodnia przemysłowa itp.). Wiele razy w różnych firmach widziałem duże korytko, w którym leciały wymieszane dziesiątki kabli 230V i skrętek i nigdy nie stanowiło to problemu. Zresztą - możesz to sobie sprawdzić sam: wykonaj jakieś testy typu iperf na samym kablu, a potem przypnij do niego taśmą izolacyjną kabel 230V i wykonaj ponownie test. A jeszcze potem podłącz do kabla jakąś farelkę czy kosiarkę do trawy i ponownie sprawdź, jaką prędkość osiągniesz, jak będą pingi wyglądać itp. To będzie chyba bardziej miarodajne niż opinie ludzi z netu ;)

i też taka porada - nie używaj kabla ekranowanego jeśli nie musisz. A jeśli już użyjesz, to pamiętaj koniecznie o jego obustronnym uziemieniu, bo inaczej to spowodujesz nim więcej strat niż pożytku.

Parę linków do poczytania:
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1462634.html#7173041
https://pl.comp.sieci.narkive.com/UYGn3laq/pr-d-i-lan-w-jednym-korycie
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?108607-Kable-UTP-Skr%C4%99tka-obok-elektrycznych-zak%C5%82%C3%B3cenia
https://www.napiecie.salama.pl/jak-dobrac-i-ulozyc-kable-przewody-teleinformatyczne/#Skretka-i-napiecie-230-V-AC

W ostatnim linku masz podane formalne wytyczne dot. odległości skrętki od 230V, ale jak pisałem powyżej - teoria swoje, a praktyka swoje. Przez prawie 20 lat nauczyłem się, że teorię można olać, skrętka jest tak zaprojektowana (masz przecież wszystko zrobione parami - żeby znosić wyłapane zakłócenia, potem 2 pary jeszcze skręcone ze sobą) że w normalnych warunkach nic się nie dzieje. Takie warunki domowe czy biurowe nie są w stanie niczego zakłócić. Dopiero problem by się pojawił jakbyś to montował w jakiejś hali korzystającej z dużych urządzeń, albo ciągnął kabel przez maszynownie windy ;)

0
UglyMan napisał(a):

A może olać kabel lanowy i zrobić sieć po sieci elektrycznej?

O, to w sumie nie przyszło mi do głowy. Ktoś ma, korzysta, miał do czynienia, warto?

3

@Saalin: U na w biurze działa tak serwer (mieszkanie przerobione na biuro) . Jedyny problem, jaki może nastąpić to rońże fazy w różnych pokojach/poziomach domu.

3

Ten post wydaje się lekko z czapy, bo odniosłem się do czegoś, co zostało później skasowane ;)


https://www.emiter.net.pl/jak-uziemia-sie-przewody-ekranowane-czy-kable-ftp-rowniez-trzeba-uziemic.html

Ekran musi być przynajmniej z jednej strony podłączony do uziemienia

https://www.cablinginstall.com/connectivity/rj45-utp-shielded/article/16469421/shielded-and-unshielded-twistedpair-cable-revisited

An STP cabling system also requires good grounding and earthing practices because of the presence of the shield. An improperly grounded system can be a primary source of emissions and interference. Whether this ground is at one end or both ends of the cable run depends on the frequency at which a given application is running. For high-frequency signals, an STP cabling system must be grounded, at minimum, at both ends of the cable run, and it must be continuous. A shield grounded at only one end is not effective against magnetic-field interference.

Aczkolwiek wiem (chyba) o co Ci chodzi - jeśli masz różnice potencjałów to może po ekranie biegać prąd. Rzeczywiście, jakby to były różne budynki, albo warunki sugerujące że takie coś ma rację bytu (np. jeden koniec w jakiejś hali przemysłowej generującej mocne zakłócenia, a drugi w izolowanej i dobrze uziemionej serwerowni) to rzeczywiście. Ale jeśli mówimy o kładzeniu kabli w domku, to moim zdaniem lepiej podłączyć oba końce. Ale i tak - najlepiej nie stosować w domu przewodu ekranowanego, tylko zwykły UTP.

@UglyMan co do puszczania sieci po kablach prądowych - ile jesteś w stanie w ten sposób wyciągnąć? Bo o ile dostęp do netu to spoko, ale jak masz jakiś serwer plików czy coś, co wymaga przewalania większych rzeczy, to to kilkadziesiąt Mbit (realnie tyle dało sie wyciągnąć z tego typu urządzeń, z którym miałem do czynienia) będzie bardzo mało. Aczkolwiek - może nowszej generacji urządzenia działają lepiej, nie wiem, nie miałem z nimi styczności.

5

Moje 5 groszy. Jak masz możliwość połóż kable lan. Gdzie masz możliwość to zdala od 230V ale bardziej przez wzgląd na bezpieczeństwo, jakby ktoś gwoździem czy tam wiertłem wjechał. Bo nagle okaże się że masz LAN pod fazę podpięty.
Powerline - ma tą wadę, że musisz mieć wszystko na jednej fazie. Czyli jak np. rozdzielić Ci elektryk fazy między pomieszczeniami to się okaże, że w danym gniazdku netu nie ma. Ogólnie to rozwiązanie stosuj jak już nie ma możliwości położenia kabla LAN jako zastępcze.

Co do skrętki z uziemieniem jeśli wtyczki LAN są metalowe to wszystko uziemi się automatycznie - oplot kabla idzie na obudowę wtyku LAN z obydwu stron. Zresztą przykładowy wtyk:
https://allegro.pl/oferta/wtyk-rj45-cat-6-6a-7-ekranowane-10szt-8824232499

2

@cerrato: u nas w firmie kolega przetestował kilka urządzeń i bardzo ważne jest jakość urządzenia. nie potrafię teraz powiedzieć, jakie były różnice w transferze, w zależności od urządzenia, ale znaczne. W naszym rozwiązania odległość nie jest duża (2- 3 metry od routera, ale nie wiem ile metrów kabla) ale działa to lepiej niż wifi przez ścianę.

0
Saalin napisał(a):
UglyMan napisał(a):

A może olać kabel lanowy i zrobić sieć po sieci elektrycznej?

O, to w sumie nie przyszło mi do głowy. Ktoś ma, korzysta, miał do czynienia, warto?

Nie warto. Zakłóca w.cz w sposób niekontrolowany, większość tych urządzeń nie dostała by akcentacji badań na EMI.
Nie przechodzi do innej fazy fazy.

Na sieci 50 Hz ewentualne zakłócenia, o ile by jakieś duże były
a) mają pasmo o wiele nizsze od ethernetu
b) skrętka, właśnie dlatego że jest skręcona * ), ma dużą odporność

Doceniłbym argument na nie, gdy chodzi o łączność MIĘDZY BUDYNKAMI. Ale to w sumie nie ma zwiazku z 230V, po prostu samo w sobie się nie robi Ethernetu miedzy budynkami miedzią.

  • ) jak sama nazwa wskazuje (chlebak służy do noszenia granatów)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1