Budowa własnego NAS - dobór podzespołów

0

Cześć, ten temat jest niejako kontynuacją tematu - Budowa własnego NAS - kwestia poboru mocy - z tym że tutaj chciałbym prosić o porady ściśle dotyczące podzespołów.
Zamierzam sobie zbudować serwer NAS. Z góry mówię że nie jestem zainteresowany gotowymi rozwiązaniami.
Jak pisałem.

Ktoś powie abym kupił nas od Synology albo innego producenta. Jednak to rozwiązanie posiada z mojego punktu widzenia następujące wady.

Ilość dysków jest ograniczana - w tanich modelach kończy się już na 2 dyskach.
Być może to mylne wrażenie ale boje się że jakość oprogramowania instalowanego przez producenta będzie żenująco niska pod kątem bezpieczeństwa a ja chciałbym aby mój serwer był widoczny w Internecie abym mógł się z nim połączyć będąc w delegacji.
https://www.computerworld.pl/[...]ymi-serwerami-NAS,399491.html
Nie mówiąc już o tym że prędzej czy później producent porzuci wsparcie sprzętu.
Nie zużyje części komputerowych które już teraz gdzieś mi tam zalegają.

====
Docelowo komputer będzie pracował pod kontrolą systemu TrueNAS - https://www.truenas.com/
Chciałbym aby w przyszłości dyski były złączone w macierz RAID-Z2 czyli potrzeba będzie aż 4 dysków.

Na ten moment zastanawiam się nad wyborem dysków
Czy kupić 4x dowolny producent a może zainteresować się dyskami z serii WD RED albo Segate IronWolf? Te urządzenia są przeznaczone do serwerów NAS.
4 x dyski profesjonalne to dość spory koszt myślę nad kupnem dwóch dysków np 2x4TB WD RED albo 2 x 4TB Segate IronWolf, złączyć je w macierz RAID 1 a w przyszłości zakupić dodatkowe dwa dyski i przekształcić w macierz RAID-Z2. Ewentualnie tak jak mówiłem kupno dysków do zastosowań domowych x4.

Jakie dyski byście wybrali przeznaczone do NAS czy do użytku domowego?

1

Na ten moment zastanawiam się nad wyborem dysków
Czy kupić 4x dowolny producent a może zainteresować się dyskami z serii WD RED albo Segate IronWolf? Te urządzenia są przeznaczone do serwerów NAS.

Pod RPi miałem zwykłe i padły po 3 latach, wiec chyba warto inwestować w te dostosowane do "ciągłej" pracy.

Jakie dyski byście wybrali przeznaczone do NAS czy do użytku domowego?

Wszystko zależy od budżetu.

3

Co do dysków to szukaj CMR a nie SMR, bo inaczej przy odbudowie macierzy możesz mieć problem. WD RED "standardowe" mają z tym problem (ja kupiłem WD RED Pro by na 100% mieć CMR). Konwersja z RAID-1 na RAID-Z2 może być ciężka, raczej spróbuj z RAID-Z1 (z dwoma dyskami będzie to praktycznie identyczne jak RAID-1) i potem migrujesz na RAID-Z2, to powinno dać radę bez większego problemu. Ogólnie pytanie ile miejsca potrzebujesz bazowo, bo od tego trochę zależy.


PS Mam nadzieję, że tego nie trzeba pisać, ale pamiętaj, że RAID to nie backup. Będziesz potrzebował zewnętrznego backupu tak czy siak.

0

@hauleth: PS Mam nadzieję, że tego nie trzeba pisać, ale pamiętaj, że RAID to nie backup. Będziesz potrzebował zewnętrznego backupu tak czy siak.

Myślałem że jak zrobię RAID1 że dysk pierwszy pracuje a drugi po nim kopiuje to będzie to forma kopii zapasowej.
Tak samo myślałem że jak skonfiguruje 4 dyski w RAIDZ2 to w razie awarii zainstaluje nowy, odbuduje macierz i voile.

Czy się mylę?

2

Backup to backup. Jak Ci coś dane zawirusuje to będziesz miał zawirusowane na obu dyskach? Tak samo z usunięciem danych celowo, nieumyślnie, czy przez jakąś aplikację lub wirusa. Backup tworzysz najlepiej na niezależny nośniku. RAID ma Ci dać zwiększone bezpieczeństwo dostępu do danych na wypadek awarii jednego z dysków.

2
CiscoDisco napisał(a):

Czy się mylę?

Można rzec, nic bardziej mylnego ;)
RAID jest uzupełnieniem backupu. RAID jest mechanizmem redundancji który eliminuje uszkodzenie samego nośnika danych (w tym przypadku jest to dysk twardy). RAID nie chroni nas przed wszystkim. Np. przed przypadkowym skasowaniem danych. Skasowany plik jest kasowany w całej macierzy. Nie ma możliwości odtworzenia go. Natomiast jeśli jest dostępna kopia zapasowa, to odtworzenie skasowanego pliku jest możliwe. Oczywiście o ile kopia go zawiera.

Co więcej co jak Ci padnie zasilacz od NAS i puści pełne napięcie sieci na zasilanie dysków? Będzie lipa. Dlatego podczas robienia kopii jest ważne aby robić to odpowiednio. Inaczej źle zrobiona kopia będzie równoznaczna z jej brakiem. Często się wspomina o zasadzie 3-2-1. Tak na szybko wskazuje ona, że mają być 3 kopie danych (łącznie z oryginałem), 2 rodzaje nośników oraz 1 kopia w innej lokacji (np. w chmurze).

3

@CiscoDisco:

Myślałem że jak zrobię RAID1 że dysk pierwszy pracuje a drugi po nim kopiuje to będzie to forma kopii zapasowej.

To będzie redundancja, nie kopia zapasowa. Jak reszta napisała, utrata dysku to nie jest jedyna możliwa forma utraty danych, jest całe mnóstwo innych potencjalnych problemów:

  • przypadkowe usunięcie pliku
  • ransomware
  • rm -rf na zamontowanym zasobie
  • przypadkowe nadpisanie pliku
  • uszkodzenie pliku
  • wyładowania atmosferyczne
  • pożary
  • kradzieże
  • etc.

Przed tym wszystkim żaden RAID Ciebie nie uchroni. RAID tylko usprawnia sytuację kiedy jeden dysk padnie, to nie musisz odzyskiwać z backupu tylko możesz lokalnie odbudować macierz. Tylko i aż tyle.

Tak samo myślałem że jak skonfiguruje 4 dyski w RAIDZ2 to w razie awarii zainstaluje nowy, odbuduje macierz i voile.

Tak, nawet 2 dyski mogą paść w RAID-Z2, ale jak wyżej wspomniano przeze mnie i przedmówców, utrata dysku to wcale nie jest jedyne zagrożenie. Dodatkowo jeśli dyski są kupione na raz to mogą też paść w podobnym okresie jeśli będą równo używane.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1