Odzysk danych z dysku zewnętrznego HDD

0

Cześć, mam problem z dyskiem twardym, po podłączeniu do komputera nie "widzi" go. Oddałem do serwisu diagnoza była - uszkodzony system plików. Odzyskali mi kilka rzeczy z tego dysku ale nie całość. Co mogę z nim zrobić jeszcze? Bo mógłbym sam coś spróbować ale mój komp nawet go nie widzi więc nie wiem jak zacząć. A skoro część odzyskali myślę że można więcej bo odzyskali jakieś 10% z tego co było.

4

Co to znaczy "nie widzi" skoro jest diagnoza, że uszkodzony system plików a nie dysk sam w sobie to komputer musi go widzieć. W Windows np. że względu na uszkodzenie partycji może nie być przypisywana litera dysku. Jednak w menadżerze dysków powinien być widoczny.
Jeśli okaże się, że tak jest to możesz uruchomić programy do odzyskiwania danych i zobaczyć co one znajdą. Takie programy jak DMDE mogą jeszcze coś znaleźć.

2

System moze nie widziec dysku zewnetrznego bo uwaga moze nie miec przydzielonej literki. Sciagnij starszego Hirensa(15.2) Odpal go przez USB, tam jest soft Victoria 4.46. W zakladce Test zazncz Remap i Start Po paru godzinach powinno byc gotowe. Odzyskalem tak duzo danych z dyskow twardych.

2

@p_agon: ale to bardziej jeśli miałby jakieś uszkodzone sektory. Tutaj, jeśli wierzyć diagnozie serwisu, problem jest tylko w systemie plików.
No i przed takim remapem warto zrobić kopię posektorową, co by system plików nie rozleciał się jeszcze bardziej.

0

@p_agon:
screenshot-20210916215152.png
po kliknięciu start mam coś takiego i nie widzę potem żadnych postępów - a chyba powinienem ? :D przycisk start pozostaje "wyszarzony" tj jakby wcisnięty

1

Pod Windows musiałbyś zainstalować sterownik dodatkowy. Kiedyś był dostępny w pakiecie, ze strony autora. Teraz strona autora chyba już nie istnieje, pod starym adresem, a dostępne są nowsze wersje. BTW. Masz wybrany dysk M2. To na pewno ten dysk? Bo jeśli tak, to nie jest to HDD tym samym remap nie ma tu sensu.

0

Sprawdź czy widzisz dyskw Panel sterowania > Narzędzia administracyjne > Zarządzanie komputerem > Zarządzanie dyskami.
Jeżeli tak to pobierz: http://www.puransoftware.com/File-Recovery.html
Uruchom i wykonaj pełny skan. Odzyskiwane dane musisz zapisywać na inny dysk.

1

Skoro podłączenie dysku powoduje zawieszenie menedżera to zrób najpierw diagnostykę dysku. Jak masz problemy z MHDD czy Victoria to uruchom program testujący od producenta dysku - seatools. Wersja dla Windows
https://www.seagate.com/pl/pl[...]seatools/seatools-win-master/
Zrób pełne skanowanie i wróć z wynikami.

2

Victoria z hirens może nie działać dla dysków USB, szczególnie jak masz jakiś dziwny kontroler USB. Najlepiej wyjąć dysk z obudowy i podłączyć przez Sata do komputera ( o ile jest takie złącze tam, bo może nie być nawet Sata). Zrozum każde podłączenie dysku do prądu - wpięcie kabała USB do zasilanego portu może skutkować np. porysowaniem talerza, jak talerz nie ma powierzchni magnetycznej to niczego już nie odzyskasz. Nie wiem w jakim stanie jest ten dysk, może jednak jest sprawny. Ale z tego co piszesz to wątpliwe.
Spróbuj inaczej. Zainstaluj DMDE pod windows i zobacz czy ten program widzi ten dysk i spróbuj wykonać kopię posektorową.

Edit.
Oczywiście musisz mieć w komputerze tyle wolnego miejsca jaka jest pojemność kopiowanego dysku.

0
jurek1980 napisał(a):

Spróbuj inaczej. Zainstaluj DMDE pod windows i zobacz czy ten program widzi ten dysk i spróbuj wykonać kopię posektorową.

Podczas tworzenia tej kopii dostaję błędy cyclic redundancy check tam i mogę niby ignorowac ale jest też adnotacja, żeby upewnić się czy wiem co robię. Czy to może mi zepsuć dane?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0