Jaki dobry multimetr ?

0

Powiedzmy ze ogarniam juz lutowanie prostych rzeczy. Teraz staram sie zrozumiec jak dzialaja rozne uklady, pobawic sie w mierzenie itp. I szukam dobrego multimetru. Mam jakis wynalazek PM18C -> ale on nie daje ani szybkich ani powtarzalnych pomiarow. Do tego tester zwarcia dziala beznadziejnie (np. sprawdzanie lampek choinkowych to byla loteria, potrafil pokazywac ze dobra zarowka jest spalona). Zastanawiam sie co kupic. Wymagania:

  1. Ma miec dobry i najlepiej szybki test zwarcia
  2. Wzglednie dokladne i powtarzalne pomiary, bo obecny to jak mierze napiecie na baterii AA to np. raz pokaze 0, raz 0.8, a raz 1.2 na tej samej w przeciagu kilku chwil.
  3. Jakies zabezpieczenie, zeby mi sie nic nie stalo jak zmierze to co nie trzeba.
  4. Chce byc w stanie pomierzyc zarowno np. C64 jak i w przyszlosci np. karte graficzna czy MOBO.
  5. Traktuje to jako inwestycje na lata -> wiec budzet na zasadzie ile trzeba, ale nie chce przeplacac.

Mysle ze na pewno wystarczyl by mi BM869S BRYMEN, ale pytanie czy warto tyle wydac?
A moze warto pojsc w miernik z wbudowanym oscyloskopem (np. Hantek?) Czy lepiej dokupic w przyszlosci osobny oscyloskop?

Jesli jest cos na co warto zwracac uwage rowniez chetnie sie dowiem.

4

ad 3. Jeśli masz problem z tym punktem to lepiej zostaw tą elektronikę i zajmij się czymś innym.
ad 4. Chyba jeszcze sam nie wiesz co potrzebujesz ani do końca nie wiesz do czego służy multimetr. Do cyfrówki to raczej oscyloskop lub wielokanałowy analizator sygnałów cyfrowych https://allegro.pl/listing?string=analizator%20stan%C3%B3w%20logicznych
ad 5. Dobieraj sprzęt do swoich umiejętności i potrzeb. Nie wiesz czy z czasem będziesz bardziej potrzebował oscyloskop, precyzyjny miernik czy np. precyzyjny generator sygnałów albo jeszcze solidny miernik cęgowy. Każde urządzenie ma swoje zastosowanie dlatego zanim zaczniesz wybierać droższy sprzęt najpierw musisz wiedzieć co będziesz nim robić w przeciwnym razie takie zakupy są bez sensu.

Co do samego wyboru to dla amatora w zupełności wystarczy np. taki UNI-T UT890C za około 90zł używam od lat sprzętu tej klasy i wystarcza do wszystkiego co robiłem od naprawy ZX Spectrum po wzmacniacze audio i prostą cyfrówkę. Do kompletu mam jeszcze oscyloskop.

Nie warto kupować mierników z oscyloskopem - tym bardziej, że 2 urządzenia pomiarowe to sensowne minimum na stole elektronika.

1

Jak ma jakiegoś za 70 PLN z allegor i jeszcze mnie nie zabił.

4

A ja Ci powiem przekornie, jako pierwszy multimetr kup sobie jakiś tani chiński żółty crap. Dlaczego? Dlatego że przez pierwszych 100 użyć popełnisz wszelkie możliwe błędy np. będziesz mierzył natężenie prądu przykładając sondy do plusa i minusa zasilania, zapomnisz przestawić wtyczki z pomiaru natężenia na pomiar prądu, podłączyć omomierz do szyn zasilania itp. Uwierz to nie jest abstrakcja, ile razy spaliłem scalaka bo wieczór, piwko, w tle punk rock/ska i bach kabel poszedł nie tam gdzie trzeba....

Generalnie jak kupujesz sprzęt na lata to musisz wiedzieć że potrzeby będą tylko rosły i to jeszcze w zależności od kierunku który wybierzesz. Ja na przykład teraz to kupowałbym tylko taki z miernikiem indukcyjności bo zacząłem grzebać w układach radiowych. Oscyloskop to osobna historia i inna działka cenowa.

Co do 3 - osobiście odradzam wszystkim początkującym budowanie zasilaczy, lub zasilanie układów z sieci 230V. Lepiej na początku kupić sobie zasilacz laboratoryjny, ja mam taki niewielki przenośny 0-15V, 5A - więc niegroźny nawet na max. napięciu (no chyba że ktoś sobie będzie elektrody do klaty przykładał, a wcześniej wysmaruje się wodą z solą).

EDIT: Myślałem że to ktoś zupełnie początkujący pyta teraz doczytałem.

Wzglednie dokladne i powtarzalne pomiary, bo obecny to jak mierze napiecie na baterii AA to np. raz pokaze 0, raz 0.8, a raz 1.2 na tej samej w przeciagu kilku chwil.

Przyczyna numer 1 takiego zachowania to słabe połączenie przewodów/sond miernika. Albo "banan" nie jest dobrze wciśnięty albo przewód źle łączy z sondą. Radzę sprawdzić inne przewody. Przyczyna numer 2 może być taka że miernik już swoje przeżył (te błędy które opisałem) i faktycznie warto go wymienić. Ja miałem kilka chińczyków i nigdy nie miałem problemu z pomiarem napięcia z dokładnością 0.1V. Takie rozjazdy typu 0 - 1V nie zdarzają się nawet w największej tandecie.

1

@katakrowa: dzieki. Natchnales mnie -> wpadlem na pomysl zeby sprawdzic przewody pomiarowe w mierniku ktory mam i sie okazuje ze jeden przewod w zaleznosci od tego jak jest ustawiony albo styka albo nie. Wiec zaczne od kupienia nowych przewodow i moze sie okazac ze ten co mam wcale nie jest taki zly :P

ad4. -> z ciekawosci jaki masz oscyloskop (albo jaki sie nada na poczatek). W tym momencie raczej nie kupie ale zawsze warto temat rozpoznac.

2

Po zdjęciach sądząc, to już ten pierwszy PM18C przestrzeliłeś (odnoszę się do zdjęć z dziwnymi łapami do energetyki).
Ja mam podobny cenowo Uni-T UT39C, podejrzany na burku u gościa, który swoje umiejętności sprzedaje

Zgadzam się z poglądami kolegów, coś prostego na etap CIĄGLE początkujący, lub używaj tego co masz.

Dodam:

  • żaden najgorszy chinol nie fałszował aż tak pomiaru napięcia baterii, mam wrażenie, że popełniasz jakiś błąd metodyczny / interpretacyjny. Mi łatwo narzekać, ale miałem bite semestry "krwawego" miernictwa elektrycznego. Z całą pewnością chinol z marketu za 20zł daje dostatecznie powtarzalne pomiary baterii, by ją ocenić.
  • tester zwarcia nie jest optymalizowany do badania żarówek. Sprawna żarówka choinkowa na pewno nie jest fizycznym zwarciem. Nie wiem ile omów ma zimna żaróweczka (patrząc na księżyc stawiam kilkadziesiąt omów), w pełni może być tak, że taką rezystancję projektant urządzenia wszak do do elektrotechniki mógł uznać zarówno jako rozwarcie, jak i zwarcie
  • badania cyfrówki rzeczywiście nie rozumiesz.

Jesli jest cos na co warto zwracac uwage rowniez chetnie sie dowiem.

Nie jesteś pierwszy ani ostatni, niestety ale programiści otrzymują zwykle za słabą edukację w elektro(tech)nice.
Sugerowałbym nadal się zajmować i rozwijać, pobyć trochę w towarzystwie zawodowócow, ksiażka itd

1
WhiteLightning napisał(a):

ad4. -> z ciekawosci jaki masz oscyloskop (albo jaki sie nada na poczatek). W tym momencie raczej nie kupie ale zawsze warto temat rozpoznac.

Obecnie mam SIGLENT SDS1072CML. Kupiłem używany za 900zł po tym jak wcześniej korzystałem z Hanteka na USB, który okazał się totalną porażką.
Tych na USB nie polecam przykład (taki miałem): https://botland.com.pl/oscyloskopy/6716-oscyloskop-hantek-6022be-usb-pc-20mhz-2-kanaly-5904422309084.html
do potrzeb audio równie dobrze sprawdza się oscyloskop przez kartę muzyczną ( https://www.zeitnitz.eu/scope_en ) a nic nie kosztuje.

3

Mam jeden z hipermarketu za 9 zł i drugi z JULA za (zgroza) 45 zł i mi w zupełności wystarczają.
Przydałby się oscyloskop ale to zupełnie inna klasa cenowa i gabarytowa.

4

No i jeszcze jedna uwaga. Jak chcesz mieć szybki i pewny wynik pomiaru to raczej wybieraj te z ręcznym nastawianiem zakresów. Funkcja auto-range w tanich multimetrach potrafi być irytująca.
Mam taki z auto-range UNI-T UT61D ale przy większej ilości elementów do sprawdzenia ( np. podczas sprawdzania podczas lutowania ) wolę ręczny UNI-T UT54 bo jest o wiele szybciej i pewniej.

2

@katakrowa:

Tych na USB nie polecam

Zależy jakich. PICOScope chodziły OK, ale kosztowały tyle co zwykły.

@WhiteLightning
Co do pełnowymiarowych oscy:
Hantek/Tekway (bo to to samo, klony Tektronixa) są ok.
Rigole (klony HP czy LeCroy'a?) kilka lat temu też były przyzwoite i dawały się "kręcić"
Siglentów nie znam, parę lat temu miały opinię total chińszczyzny którym padają wyświetlacze, ale sam w ręce nie miałem, powtarzam opinie 3ch kolegów.

Na początek można też kupić używany analog (nawet radziecki z jednym kanałem, byle miał wyzwalanie zewnętrzne) + analizator stanów logicznych (Salae np.).
Uzywałem, działa.

Nówki polecam kupić z polskiej dystrybucji, polecam tak bo czasem coś się popsuje i wtedy amba, a tak jest gwarancja ;P
Osobiście kupowałem przez atlantec.pl i szczerze mogę polecić, jest profi.

BTW, polecam zapoznać się z tematem pojemności wejściowej sondy, kompensacji itd. skoro chcesz docelowo mierzyć karty graficzne...

potrafil pokazywac ze dobra zarowka jest spalona

Tak się żarówek nie sprawdza. ;)

3

Osobiście używam dwóch multimetrów, jeden to Axiomet AX-594, drugi to stary multimetr już dawno rozkalibrowany ale działa.
W planach mam zakup czegoś do 6.5 cyfry lub 7.5 cyfry

Pomiar rezystencji robię za pomocą mostka RLC DT-9335. W planach zakup czegoś lepszego. Rozważałem używanego Agilenta.
Na pewno zwróciłbym uwagę na możliwość pomiaru rezystancji metodą 4-przewodową.
Konkurencyjny mostek to DE-5000

Ciekawą propozycją jest Brymen BM869S polecał go Damian Rakowiecki w swoim filmie o warsztacie

Właściwie o tych rzeczach co napisałeś Dave nagrał odcinek

Co do napraw - radziłabym zamiast multimetru wyposażyć się w dobre narzędzia. To będzie znacznie ważniejsze niż multimetr.
Chcesz mierzyć GPU - bez termowizji będzie ciężko. Przydałby się też zasilacz warsztatowy.
Tutaj masz kanał o tym

Oscyloskopy - Hantek to najtańsze oscyloskopy, dużo błędów w sofcie, nie polecam. Osobiście mam Rigol DS1054Z też go nie polecam.
Osobiście wybrałbym używanego Tektronixa, Agilenta lub Rohde&Schwarz ale do serwisu wystarczy Ci cokolwiek. Poszukaj używanego analogowego na OLX

Odróżnijmy dwie rzeczy - czy szukasz multimetru do prac serwisowych czy do prac R&D gdzie projektujesz własne układy.
Do serwisu Brymen będzie dobry, do R&D już nie bardzo.

2

Od ~10 lat mam dt9208a za 30zł (losowy link z google: https://allegro.pl/oferta/miernik-cyfrowy-z-temperatura-multimetr-dt9208a-7798180560 ) i jedynie co, to po ~8 latach musiałem wyciąć plexi zasłaniającą ekran, bo od słońca zmatowiał (hint: nie polecam trzymać na słońcu ;-) )
Jakoś nigdy nie czułem potrzeby posiadania niczego lepszego do domowych prac, ale z drugiej strony co ja tam wiem, 11 lat edukacji elektroniki, technik, inż., mgr nie robią ze mnie eksperta ;-)

Marcin Marcin napisał(a):

Oscyloskopy - Osobiście mam Rigol DS1054Z też go nie polecam.

Też go mam (odblokowane funkcje jak DS1104Z) i chyba w tym przedziale cenowym na rynku nie ma nic lepszego. Choć obecnie widzę, że kosztuje 1800..2000zł :O ja za 1200zł brałem ~6 lat temu... Z ciekawości, dlaczego nie polecasz?

0

@katakrowa: @0xmarcin @alagner -> wakacje sie skonczyly chce zamowic przewody do miernika. Moge smialo brac najtansze z allegro czy jest jakis haczyk ?

2

@WhiteLightning: Jest haczyk.
Najtańsze mają słaby styk na kijowych końcówkach i są tak cienkie w środku, że mają dość znaczący opór.
Zainwestuj przynajmniej te 30zł (dobrze gdyby wtyki do miernika też były pozłacane ale w takich cenach nie widziałem)..
Wg ceny...

https://allegro.pl/oferta/uni-t-przewody-silikonowe-hq-kable-pomiarowe-9718876753
https://allegro.pl/oferta/przewody-pomiarowe-silikonowe-uni-t-l16-9096344770
https://allegro.pl/oferta/przewody-pomiarowe-silikon-cat-iii-1000-v-cat-iv-7426340906

1

Od paru lat mam Uni-T UT70A i absolutnie wystarcza jako przenośny multimetr, jeżeli będe kupował nowy to już stacjonarny laboratoryjny. Generalnie cena zależy głównie od dokładności pomiarowej ale do amatorskich zastosowań nie potrzebujesz czegoś co ma dokładność do 5 miejsca po przecinku lub lepiej. Jak sie bawisz w elektronike to dużo ważniejszym narzędziem będzie oscyloskop, nawet jakiś tani z zakresem do np 20MHz, a później generator i ewentualnie analizator stanów logicznych.

0

@katakrowa: Kabelki przyjechaly i od razu lepiej to dziala :P

Kupilem sobie jeszcze najtanszy multimetr jaki sprzedawca mial, zeby wozic w aucie do sprawdzenia, akumulatora, ladowania, zarowek itp. I zafascynowalo mnie ze oplaci im sie sprzedac taki za 13,50 w tym kable i bateria 9v :O https://allegro.pl/oferta/miernik-uniwersalny-dt832-multimetr-2655-7182919857?utm_source=notification&utm_medium=statusChanged&utm_campaign=seller-orders-notification-campaign&snapshot=MjAyMS0wOC0zMFQxMzoxNzoxOC42NjBaO2J1eWVyO2MwZDkzMTk1Nzg1ODJlOTUwNmZjNjcxMjNlYTg1MWFkODJhM2Q4MDQ0OTU3YTAzMzNhOWUyMmY1Mzk5MGU3ZmE%3D

@cepa : na oscyloskop przyjdzie czas, na razie kupilem sobie sterte zestawow do lutowania od "my friendow" i cwicze lutowanie + szukanie co zle zrobilem po drodze jak uklad nie dziala + edukacja z YT.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1