Rozłączanie zdalnego pulpitu i blokowanie komputera

0

Mam problem z rozłączaniem zdalnego pulpitu przy braku aktywności ok. 2 minuty. Brak aktywności rozumiany jako np. minimalizacja zdalnego pulpitu i praca na lokalnym. Niestety takie rozłączenie - najpierw wylogowanie, później rozłączenie kompletnie ze zdalnego pulpitu czasami nie pozwala na ponowne połączenie (sporadycznie). Do ponownego połączenia w takich przypadkach wymagany jest fizyczny dostęp do komputera i wybudzenie np. myszką lub klawiaturą. Bardzo chcę się tego pozbyć.

Serwer to 2019 Essentials, klienci to Windows 10 Pro na Dellach Optiplex 3070 SFF. Komputery zaktualizowane, najnowszy BIOS i sterowniki. W BIOS-ie wyłączone przejście w S4 i S5, włączone WoL. Na klientach dla kart sieciowych wyłączone wszystkie powersavery i optymalizacje wydajności, wyłączone wybudzanie tylko przez Magic Packet. W GPO ustawione czasy wylogowania dla zdalnego pulpitu na 'nigdy', włączone ponowne autologowanie. Zasady grup aktualne - ostatnio wprowadzone zmiany w menu start są widoczne. Na komputerach w planie zasilania wyłączenie dysków po godzinie a monitora po 30 minutach.

Co ciekawe problem występuje przy logowaniu przez WAN adres_zdalny:nowy_port (jest przekierowanie portów na 3389 na routerze) ale nie występuje przy logowaniu przez LAN adres_lokalny. Tak jakby ta zmiana portu wpływała jakoś na podtrzymywanie sesji. Kolejna kwestia to dotyczy to tylko kont użytkowników. Kont administratora nie wylogowuje po takim czasie.
Czy ktoś spotkał się z czymś podobnym? Bujam się z tematem od 2 tygodni bo nie mam za bardzo kiedy testować różnych opcji - w ciągu dnia komputery są w użyciu.
W podglądzie zdarzeń zaraz przed wylogowaniem mam takie info:

  1. Informacje dotyczące strefy czasowej zostały z odświeżone. Przyczyna zakończenia: 0. Aktualna różnica stref czasowych: -120.
  2. Czas systemowy został zmieniony z ‎2021‎-‎04‎-‎20T1944.787546600Z na ‎2021‎-‎04‎-‎20T1944.798156400Z.
    Przyczyna zmiany: An application or system component changed the time
    Proces: „\Device\HarddiskVolume4\Windows\System32\svchost.exe” (identyfikator PID: 1272).
  3. System przechodzi do trybu uśpienia
    Przyczyna: System Idle1.

Sprawdziłem chyba większość opcji z Googla. Coś przeoczyłem?

1

wyłącz uśpienie i już

0

Uśpienie jako takie mam ustawione na 1 godzinę. Pogrzebałem w GPO i znalazłem jeszcze ustawienia zasilania do których wcześniej nie dotarłem a które nie są dostępne na klientach (albo gdzieś zaszyte w rejestrze). Wyłączyłem tam przechodzenie w stany S1-S3 oraz zezwoliłem na ruch sieci w przypadku uśpienia (problem że nie mogłem wybudzić komputerów zdalnie). Na razie chyba jest nieźle.
Uśpienie będę musiał jednak jakoś podłączyć ze względów klimatycznych i ekonomicznych. Zobaczę czy te ustawienia faktycznie pomogą.

1

Ale zacząłbym od szukania tego czasu bezczynności zdalnej sesji, a nie od ustawień uśpienia komputera…

może coś tutaj masz ustawione na 2 minuty?
https://www.ryadel.com/en/remote-desktop-session-time-limit-how-to-set-idle-timeout-in-windows-server-2012/

0

W GPO wszędzie mam poustawiane czasy przejścia na 'nigdy'. Dzisiaj będę wiedział czy wszystko jest ok z rozłączaniem. Nie wiem właśnie czy rozłączenie w tym przypadku nie jest kwestią przejścia w stan uśpienia. Wszystkie uśpienia i hibernacje powyłączałem. Teoretycznie osiągnąłem to co chciałem ale komputery są włączone nonstop. Będę musiał teraz metoda prób i błędów dopuścić hibernację czy uśpienie przy rozłączeniu sesji tak żeby nie rozłączało w trakcie połączenia i dało się połączyć i wybudzić z uśpienia.

0

Na zakończenie tematu problem został rozwiązany, komputery się nie wylogowują same ale przechodzą w uśpienie kiedy trzeba. Wspomniane 2 minut nieaktywności odnoszą się do "nienadzorowanego uśpienia" - opcja do uwidocznienia w rejestrze albo w GPO. Pozmieniałem w GPO, nienadzoworowane uśpienie jest wyłączone, zwykłe po godzinie, dodatkowo włączone stany S1-S3. Poza ustawienia GPO odnośnie zdalnego dostępu reszta ustawień jest w planach zasilania w GPO. Komputery wyłączyły mi się na noc, rano byłem w stanie je wybudzić i się zalogować. Dla mnie problem rozwiązany.
Jeśli ktoś miałby podobny problem np. lokalnie to podsyłam link do pomocnego wpisu:
https://www.mikesometech.pl/2018/11/windows-10-przechodzi-w-tryb-uspienia.html

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1