Dysk zewnętrzny SSD czy HDD?

0

Planuję zakupić dysk zewnętrzny do laptopa. Będzie on służył głównie do przechowywania plików tekstowych i zdjęć. Zastanawiam się, czy warto kupować dysk SSD, czy może jednak lepiej zostać przy HDD. Z tego co mi wiadowmo, dyski HDD są dosyć podatne na wstrząsy, a ten mój dysk będzie dosyć często przenoszony i trochę się boję, że może się szybko uszkodzić. Na razie bardziej skłaniam ku zakupowi SSD. Chcę dysk min. 512GB i z USB 3.0. Rozważam poniższe modele:
https://www.ceneo.pl/100911750#tab=spec
https://www.ceneo.pl/64356079#tab=spec
https://www.ceneo.pl/93768036#tab=spec.
Czy są jakieś parametry dysków SSD, na które powinnam zwrócić szczególną uwagę?

3

Stabilność transferu dużo zależy od kontrolera USB użytego w dysku. Samsung na ogół sprawdza się pod tym kątem dobrze. W końcu prawie wszystkie bebechy są ichnie. Niestety trzeba się naszukać takich informacji w internecie, bo czasem producent zmienia kontrolery na nowsze w w tym samym modelu. Zawsze można poszukać artykułów z testami dysków.

6

Dyski SSD potrzebują co jakiś czas być podpięte do zasilania, inaczej dane się "ulatniają". Niby piszą w JEDEC o roku, ale w necie jest trochę testów pokazujących, że te czasy są jednak dużo krótsze.
Jeśli to ma być dysk który będzie leżał w szufladzie to rozważ też takie aspekty.

3

HDD są dosyć podatne na wstrząsy, a ten mój dysk będzie dosyć często przenoszony i trochę się boję, że może się szybko uszkodzić

A SSD na utratę danych. Jak nie będziesz go używał jako narzędzia budowlanego lub przekładał nim naleśników to bierz HDD.

5

HDD wstrząsy mogą zaszkodzić raczej podczas pracy. Parkowanie głowic przy wyłączaniu dysku wymyślono już jakieś 30 lat temu.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1