Problemy z instalacja Ubuntu

0

Czesc, mam problem z instalacja Ubuntu 20.04. Nie mam na dysku zadnych waznych informacji, oraz planuje miec jeden system - Ubuntu. Problem pojawia sie przy instalacji niestandardowej. Po prostu chce zdecydowac ile miejsca przydziele na /, ile na /home itp. Dodatkowo chce stworzyc partycje NTFS, aby tam przechowywac filmy, zdjecia itd. aby nie laczyc partycji systemowej z nia. Niestety w instalatorze Ubuntu nie mam mozliwosci takiego sformatowania partycji, moge np uzyc FAT32, ale nie ma opcji NTFS, podobnie jest, gdy chce utworzyc partycje EFI. Nie wiem czy mam jakos inaczej uruchomic pendrivea z BIOSA czy po prostu robie to zle.

2

A po co chcesz to dzielić na partycje? (z wyjątkiem dysku NTFS, który masz mieć dostępny z Windowsa)

To miało sens na linuksach będących serwerami - wtedy miałeś pewność, że jakiś user nie zajmie całego dysku - bo miałeś /home na osobnej partycji. Albo że jakaś usługa nie zeżre całego miejsca - np. logi rozrosną się do kosmicznych rozmiarów albo ktoś przez Apache nie wrzuci kilkuset GB plików - stąd się dawało osobne partycje na /var itp.
Ale jeśli chcesz z tego korzystać sam jako desktop to sobie życia nie utrudniaj, daj jakieś 20Gb na swap a resztę puść na jednej partycji i nie udziwniaj.

A skoro instalator nie pozwala stworzyć partycji NTFS to odpal sobie najpierw gparted czy innego cfdisk i tam sobie stwórz partycje, a potem zainstaluj na nich system - bez jakichkolwiek zmian w ich strukturze - https://linuxiarze.pl/partycje5/

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1