Serwer do SQL pod Comarch Optima - czy konieczny jest Xeon?

0

Witam.
Próbuje zasugerować szefowi, że nie ma sensu kupować za 6k serwerowego potwora (Xeon) tylko do SQL i Comarch Optima. Myślę, że i7 jest w pełni zdolny ogarnąć takie zadania. Jest jeszcze Ryzen, który również kusi. Czy mój tok rozumowania jest dobry?

PS.
Mam laptopa Lenovo Legion (i7 8th gen, 16GB RAM, SSD) i ogarnia moje programowanie i 3 instancje SQL. Po co Xeon?

3

To wszystko zależy ile ma być tych użytkowników. Jak duża będzie baza i jakie rzeczy będą robione na tej bazie - jak będą jakieś skomplikowane analityki to lepiej Xenona. Podałeś za mało danych, żeby można było podać sensowne argumenty za lub przeciw.
Toi że masz 3 instancje to nic nie znaczy - jak zacznie je dojeżdżać 10 użytkowników to szybko może się okazać, że wszystko zaczyna klękać.

3

Wszystko zależy od tego ilu użytkowników i jak korzystają z programu.

No i dochodzi jeszcze kwestia "udogodnień" w rozwiązaniach serwerowych:

  • redundantne zasilanie
  • zażądanie zdalne
  • przygotowane do pracy 24/7/365
  • obsługa większej liczby dysków (pod kątem RAID)
1

Sam procek jest tu najmniej ważny. Zasilanie, kontroler raid(który trochę kosztuje), dobra karta sieciowa jest ważniejsze. Poza tym ceny xeonów nie odbiegają aż tak bardzo od konsumenckich.

0

Wybór jest między
i7

xeon

1

@AdamWox: Nie wiem co to za firma, ale 2 tys różnicy to żadna różnica (netto to poniżej 1500) (niby na tym i7 masz Windowsa, ale to i tak tam by trzeba Windows server wrzucić) . Dodatkowo ten dell ma dwa dyski RAIDa. Ja bym brał tego della z gwarancją next bussines day.
Te 1500 złotych to będzie kosztował przyjazd serwisanta jak dysk padnie.

0

Gwarancję jeszcze rozumiem, solidny argument ale kupuje sprzęt z myślą o jak najniższej awaryjności. Te gwarancję są fajne ale dają do myślenia. Dyski w RAID miały by mi się przydać do czego? Nie jest tak, że era dysków magnetycznych się kończy? Według mnie powinna.

1

@AdamWox: RAID1 masz po to że jak ci padnie jeden to na drugim cały czas masz aktualna kopie i możesz działać i masz czas na wymianę dysku. Dyski SSD wcale nie są jakoś specjalnie dobre w przypadku baz dacnych - jak masz dużo zapisów to SSD potrafi szybciej paść.

0
AdamWox napisał(a):

Gwarancję jeszcze rozumiem, solidny argument ale kupuje sprzęt z myślą o jak najniższej awaryjności.

Dlatego do zastosowań serwerowych warto wybrać sprzęt serwerowy.

AdamWox napisał(a):

Dyski w RAID miały by mi się przydać do czego? Nie jest tak, że era dysków magnetycznych się kończy? Według mnie powinna.

Do zwiększenia niezawodności przede wszystkim (tak - dyski SSD też padają)

0

Wg mnie nie powinieneś patrzeć na koszt sprzętu, tylko na:
1) zalecenia producenta co do platformy sprzętowej
2) koszt przestoju w przypadku awarii (np. pada dysk, albo kontroler RAID ... )
3) koszt utrzymania (części zamienne, licencja na soft)

Ze speca od T40 https://i.dell.com/sites/csdo[...]/poweredge_t40_tech_guide.pdf nie widzę jakiejś znaczącej przewagi nad podlinkowanym i7.
Jedyne co rzuca mi się w oczy, to brak wsparcia dla pamięci z korekcją błędów (ECC -> i7 nie wspiera, https://ark.intel.com/content[...]12m-cache-up-to-4-90-ghz.html)

Chipset (C270), na którym oparty jest T40, nie jest w pełny wykorzystany (np. liczba portów SATA - C270 do 8, T40 - wspiera 3 porty).
i7 ma więcej rdzeni/wątków, więc powinien się lepiej sprawdzać na workloadzie typu cpu intenstive. To, że na laptopie masz bazę to nic nie znaczy, bo nie masz rzeczywistego ruchu jaki będą generować użytkownicy.

-- edycja:
Może jakbyś miał tych serwerów kilkadziesiąt, to różnicę robiłaby charakterystyka energetyczno/akustyczno/cieplna.

Ma to stać w serwerowni czy pod biurkiem?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0