Wątek przeniesiony 2020-12-04 20:27 z Off-Topic przez furious programming.

Problem z wifi, brak połączenia z siecią

0

Cześć mam problem, jak chce połączyć się z wi fi to mam problem z połączeniem się oraz ukazała mi się wcześniej nieznana sieć wifi hidden network , czy ktoś mógłby mi pomóc, abym mógł połączyć się z moim wi fi? Próbowałem zresetować system, ale dalej niestety nie mogę połączyć się do mojej sieci
Moj system to windows 10

1

Jak masz wolnego pendrive i chwilę czasu to wejdź na https://linuxmint.com/download.php i pobierz sobie obraz z instalką Minta. Potem, korzystając z http://rufus.ie/ wypal sobie ten obraz na pendrive i odpal z niego komputer. Nie bój się, nie musisz niczego instalować - da się korzystać z tego linuksa w trybie LIVE. Zobaczysz, czy po odpaleniu innego systemu, sytuacja z WiFi się poprawi. Jeśli tak, to raczej problem będzie leżeć po stronie Windowsa (sterowniki, ustawienia itp.), natomiast jeśli na Linuksie będzie nadal to samo, to może oznaczać jakieś problemy natury sprzętowej.

1

"hidden network", "sieć ukryta" w Windows oznacza, że WiFi nie rozgłasza swojego SSID (inaczej nazwy sieci). Jeśli znasz SSID swojego routera to w polu połączeń klikasz sieć ukrytą, wpisujesz SSID, a później hasło i normalnie korzystasz z WiFi. Pytanie, czy miałeś wyłączone rozgłaszanie SSID i komputer po prostu pamiętał dane połączenia, czy też coś się zmieniło w ustawieniach routera. Zanim przejdziesz do dalszej części upewnij się, że po kliknięciu na nieznaną sieć, komputer prosi o podanie SSID (nazwy sieci). Znaczy to, że na najniższym poziomie połączenie działa, tylko nie możesz się zalogować.

Może też być tak, że Twoje WiFi nie działa, a widzisz router np. sąsiada. Sprawdź to wyłączając i włączając router, zależnie od tego ukryta sieć powinna znikać i pojawiać się na nowo.

Rozgłaszanie SSID samo się nie powinno wyłączyć, ktoś musiał to zrobić celowo w ustawieniach routera. Żeby wejść w ustawiania, trzeba się połączyć z routerem. W większości przypadków można po kablu, gdy są problemy z WiFi. Zazwyczaj na etykiecie routera można odczytać dane potrzebne do zalogowania (ip lub adres do wpisania na pasku adresowym przeglądarki oraz domyślną nazwę administratora i hasło). Jeśli ktoś zmienił te dane i ich nie znasz, to zazwyczaj jedynym sposobem na wejście w ustawienia jest reset urządzenia do stanu początkowego, który przywraca oryginalne dane logowania, ale też kasuje ustawienia połączenia do operatora (np. PPPoE), jeśli ustawione są w tym urządzeniu. Czasem dane operatora ustawione są innym urządzeniu operatora (np. u mnie jest to terminal światłowodu, a wcześniej było to w urządzeniu odbiorczym radiówki), ale spotkałem się też, że dane były wpisane w routerze i w tym przypadku bez ich znajomości nie odzyskasz połączenia po resecie routera (czasem dane te możesz mieć w umowie z operatorem).

Po wejściu w ustawienia routera szukasz coś w rodzaju "Wireless settings" lub "Ustawienia WiFi". Tam znajdziesz pole z SSID routera (nazwane przykładowo "Wireless Network Name (Also called the SSID)", "Nazwa sieci WiFi" itp.). Możesz też włączyć rozgłaszanie SSID stawiając ptaszka w polu "Enable SSID Broadcast" lub podobnym.

0

kiedy komputer trzymałem przy routerze - łączyło , natomiast gdy poszedłem z komputerem do mojego pokoju nie miałem już zasięgu, przy czym mój drugi komputer działa w moim pokoju sprawnie

1

Niestety istnieją spore różnice w jakości układów nadawczych i odbiorczych. Po pierwsze, w różnych miejscach w tym samym pokoju mogą dawać diametralnie różne poziomy sygnału, w zależności od drogi propagacji sygnału, więc trzeba trochę poszukać. Czasem pomaga zmiana miejsca routera szczególnie, gdy stoi on wprost na podłodze, podniesienie go daje zazwyczaj lepszą propagację. Inne możliwości, to zmiana urządzenia odbiorczego, dodanie do laptopa urządzenia na USB, kombinacje ze zmianą anten (jeśli są wkręcane), zmiana routera.

Teoretycznie możesz też mieć problem z ustawieniem kanału, który jest zakłócany przez inne urządzenie (np. sąsiada). Wykorzystanie kanałów podejrzysz np. programem WifiInfoView. W ustawieniach routera można wybrać dany kanał na stałe lub ustawić automatyczne wybieranie (tak jest prawie zawsze ustawione domyślnie i w większości przypadków nie sprawia problemu). Można jeszcze przetestować w ustawieniach WiFi routera tryb pracy. Jeśli ustawione coś poza "bgn" spróbować tylko tryby "bgn", albo nawet tylko "bg". Daje to mniejszą prędkość, ale może lepiej działać, gdy któreś z urządzeń nie obsługuje nowszego trybu (np. "n" - wiele urządzeń starszych niż 10 lat).

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1