Poszukiwany edytor tekstowy ale ...

1

Szukam rozwiązania, które pozwalałoby na edycję plików tekstowych jednak w taki sposób by było możliwe samodzielne kolorowanie tekstu.
Niby proste, chodzi jednak o to by plik tekstowy po zapisaniu nie miał już informacji o formatowaniu a te najlepiej gdyby były zapisywane w osobnym lub w pliku "projektu".
Teoretycznie można pisać w Word czy innym OpenOffice a następnie zapisywać "wynik" jako plik tekstowy ale chodzi o coś co pracowałoby z faktycznymi plikami tekstowymi i było szybkie / miało obsługę wielu plików jednocześnie. Może ktoś zna jakiś istniejący już plugin do jednego z popularnych IDE?

Podobną funkcjonalność miał np. edytor kodu z ZX Spectrum :-)
Potrzebuję to do celów edukacyjnych.

Jak można się domyślić wpisanie w google "text editor with text coloring" nie daje oczekiwanych wyników a w sumie nie mam pojęcia jak zadać takie pytanie inaczej :-)

screenshot-20201017220705.png

1

Milion lat temu koloryzowałem teksty we własnym programie napisanym w C++/MFC w komponencie Scintilla (baza do edytorów typu programistycznego, w tym Scite i Notepad++)
Projekt miał charakter jakby chatu, żeby porównać z czymś znanym, i to było koloryzowane w zależności od semantyki.
Tym niemniej w jednym "kanale" była treść ze zwykłych napisów - w innym miejscu rodziła się interpretacja koloru

Nie było to jakoś bardzo trudne, ale nie było też natychmiastowe - a Ty pewnie szukasz ryby a nie wędki.

0

Wstępnie chciałem gotowca bo pisanie samemu to głupota. To ma być jeszcze funkcjonalne.
W ostateczności jak się nie znajdzie to rozeznałem pisanie pluginów do VSCode i wygląda na to, że da się to zrobić.

Np.: https://marketplace.visualstu[...]=kamikillerto.vscode-colorize

1

Kiedyś myślałem o podobnych rzeczach. Ale jaki jest twój usecase? Moim było, żeby móc zaznaczyć pewne rzeczy w kodzie źródłowym, żeby były bardziej widoczne, albo np. żeby dodać strzałki dla celów edukacyjnych (np. https://hex13.github.io/tutorials/es6/file.html

Chociaż właśnie o ile elementy graficzne łatwo było zrobić, to właśnie sposób reprezentacji tego / format danych zapisu jest dla mnie nie rozwiązaną zagadką (powyżej to demko, więc mogłem to na pałę zapisać). Jeśli chodzi o kod źródłowy to najprościej byłoby to zrobić w komentarzach np.:

let foo = /*@color red*/thisVariableisRed/*@endcolor*/;

^ kiedyś zrobiłem PoC wtyczki do edytora, która pozwala na definiowanie takich sekcji.
Tyle, że to śmieci kod. Z drugiej strony dawanie tego po prostu w JSON i wpisywanie tam na sztywno numerów linii sprawiałoby, że po każdej zmianie pliku trzeba by było to aktualizować od nowa (chyba, żeby zrobić na zasadzie regexpów - tak pliki ctags działają z tego co pamiętam. Też kiedyś zrobiłem sobie na szybko toola, który pozwalał na wklejanie kodu i definiowanie regexpów, które mają być podświetlane - używałem tego do tego, żeby przeglądać pliki w obcym dla mnie projekcie i szybko wyszukiwać informacje przeglądając pliki).

Natomiast pytanie o twój usecase. Bo może się okazać, że najprostsze, co możesz zrobić, to pisać kod w HTML albo w innym formacie, który pozwala na definiowanie kolorów, coś w stylu:

let foo = <span class="highlight-red">thisVariableIsRed</span>;

ale dopisać sobie prosty skrypt budujący, który będzie przelatywał przez pliki i likwidował z niego HTML (albo jakiś inny system znaczników), i tym samym będziesz miał na wyjściu kod, który będzie mógł zostać uruchomiony, a jednocześnie po otwarciu w przeglądarce, będzie wyglądał ładnie i kolorowo (chociaż kwestia jeszcze normalnego kolorowania składni, które się utraci w ten sposób).

Jeszcze miałem jeden pomysł, żeby zrobić wtyczkę do edytora, która automatycznie będzie dodawać komentarze do pliku:

let foo = /*@color red*/thisVariableisRed/*@endcolor*/;

ale która nie będzie pokazywać tego użytkownikowi, tylko po otwarciu pliku w edytorze wtyczka pokaże po prostu czerwony kolor, a /*@color red*/ nie byłoby widoczne. To myślę, że mogłoby być najwygodniejsze. Tylko pytanie jak to zaimplementować? Może taka wtyczka musiałaby wychwycić otwarcie pliku i sparsować te komentarze i podmienić tekst (żeby komentarze nie byłyby widoczne), za to dodać swoje formatowanie? Potem umożliwić edycję tych sekcji w jakiś bardziej przyjemny sposób (np. wizualny wybór koloru). O ile API danego edytora na to by pozwalało.

0

Well, w Vimie z sesją można coś takiego osiągnąć. Ewentualnie mały plugin na boku, który będzie zapisywał ustawienia gdzieś na boku.

0

Ja kiedyś napisałem taki edytor. Nazywa się huśtawka file editor. Chcesz?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0