Dysk zewnętrzny i ciągła praca dysku zewnętrznego podczas przegrywania / tworzenia kopii zapasowej

0

Czy ciągła praca dysku zewnętrznego może wpłynąć na jego uszkodzenie lub szybsze zużycie?
Przedstawię sytuację, która mnie interesuje: wczoraj postanowiłem swój 2 TB dysk zewnętrzny przegrać na inny, zapasowy dysk, po to, aby zrobić kopię zapasową na wypadek utraty danych. Zajęte miałem nieco ponad pół dysku i kopiowanie materiałów trwało aż ok. 15 godzin! To bardzo długo, a w tym czasie dysk cały czas "chodził". Czy w ten sposób wpływam na zużycie dysku zewnętrznego w szybszym stopniu, zakładając, że taką kopię robiłbym co około pół roku, albo co kwartał? Zakładając, że przed stworzeniem kolejnej kopii zapasowej, usuwam, to, co zgrałem podczas wcześniejszej kopii zapasowej. Sam się zastanawiam, ile będzie trwało takie usuwanie.. Czy to sensowne?
Zastanawiałem się nad opcją taką także, aby użyć jakiegoś programu (jeśli istnieje) do tego typu prac? Tylko pytanie, czy jest możliwe, jeśli ja na swoim dysku dokonuję zmian, ale nie tylko poprzez dodawanie nowych plików rzecz jasna, a poprzez właśnie takie coś jak przenoszenie między folderami, tego co było wcześniej, zmienianie nazw, czy taki ewentualny program by mi to uwzględnił? Gdyby coś takiego było, to wtedy działało by to na zasadzie "aktualizacji" danych. Komputer to urządzenie, więc musiałby jakoś zrozumieć moje działanie, a wyglądałoby ono następująco: to, co jest zgodne (w tych samych miejscach) na obu dyskach zostaje, a to, co jest inne zostaje usunięte i podmienione. Nie wiem czy rozumiecie o co mi chodzi, ale mam dość dużo danych i muszę sobie jakoś z tym poradzić.

Oczywiście między dyskami znów pojawił się problem "Nazwy plików byłyby zbyt długie dla folderu docelowego. Możesz skrócić nazwę pliku i spróbować ponownie albo wypróbować inną lokalizację o krótszej ścieżce". Nie rozumiem tego, jeśli ten jeden dysk zaakceptował, to czemu w innym pojawia się takie coś. Może to być powodem tego, że przegrywam dysk z danymi do jednego, nowego stworzonego folderu, czyli "Kopia dysku 15.10.2020" - czyli powiększenie o jeden folder tylko. I to może mieć znaczenie?

3

Mam dyski zewnętrzne (znaczy normalne, ale podłączone przez USB), które mają za sobą po 20 tysięcy godzin ciągłej pracy, bo ich nie wyłączam, co to jest 15 godzin? ;) Nie, nie powoduje to dodatkowego "zużycia" dysku, zwłaszcza takich normalnych, talerzowych. Dyski SSD mają określoną żywotność liczoną liczbą zapisów, ale i tak są to zazwyczaj wartości osiągane dopiero po ~10 latach normalnego użytkowania.

Nie rozumiem tego, jeśli ten jeden dysk zaakceptował, to czemu w innym pojawia się takie coś. Może to być powodem tego, że przegrywam dysk z danymi do jednego, nowego stworzonego folderu, czyli "Kopia dysku 15.10.2020" - czyli powiększenie o jeden folder tylko. I to może mieć znaczenie?

Tak - w poprzednich wersjach Windows limit ścieżki miał maksymalnie 260 znaków. Czyli całe C:\Cośtam\MojeKotki\Folder\Inny\plik.txt jeżeli miało powyżej 260 znaków, to nie działało, czasami dodanie jednego poziomu zagnieżdżenia potrafi wynieść poza limit.

5

Odpowiedź na pytanie o ścieżki miałeś już tutaj: Problem z za długimi nazwami przy przenoszeniu
Czytaj może to co Ci piszemy. Załączyłem Ci przecież link do MSDNA tłumaczący wszystko od A-Z.

2

Podstawa - kompresuj pliki, paczki łatwiej przenosić, przy takim kopiowaniu 15h zarżniesz zwykły dysk słabszej serii, nie dziwne, że potem masz błędy i utratę danych.
Do kopii (też przyrostowych): https://www.dobreprogramy.pl/AOMEI-Backupper,Program,Windows,39078.html

1
matiz17 napisał(a):

Czy ciągła praca dysku zewnętrznego może wpłynąć na jego uszkodzenie lub szybsze zużycie?

Tak, ale.. jak już napisałem w tamtym drugim wątku, dysk zewnętrzny to jest zwykły dysk z przejściówką z SATA na USB i dodatkową obudową.

Ktos napisał(a):

Tak - w poprzednich wersjach Windows limit ścieżki miał maksymalnie 260 znaków. Czyli całe C:\Cośtam\MojeKotki\Folder\Inny\plik.txt jeżeli
miało powyżej 260 znaków, to nie działało, czasami dodanie jednego poziomu zagnieżdżenia potrafi wynieść poza limit.

Limit 260 znaków cały czas obowiązuje. Żeby go przeskoczyć, program musi specjalnie obsługiwać ścieżki powyżej 260 znaków.
Większość raczej nie obsługuje.

Przy robieniu takich dużych kopii zapasowych warto by to do jakiegoś zipa spakować. To znacznie przyspieszy, a rozwiązuje choćby problem z długością ścieżek.

Dodatkowo jeśli to dysk zewnętrzny przydałoby się dopilnować by buforowanie zapisu było na dysku włączone. Trzeba wtedy pamiętać by dysk prawidłowo odmontowywać.

1

Chciałbym zaznaczyć, że w słabych (jakościowo) talerzówkach praca bez przerwy lub częste start/stop powoduje nadmierne zużycie łożysk, słabe chłodzenie może spowodować upalenie silnika lub IC.

0

Zaintrygował mnie fakt "łatwiejszego przenoszenia paczek"!

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1