LaTeX? Kiedy warto i czemu lepszy?

0

Cześć wam wszystkim, Nurtuje mnie pytanie kiedy warto używać LaTeX'a ,a kiedy to overkill? Warto się go uczyć? Czemu góruje nad wordem?(Wiadomo w WORD usuniesz nagłówke i cały dokument sie krzaczy ,ale jest coś jeszcze?)

4

Jak pisaliśmy inżyniera w trzy osoby to LaTeX był lepszy bo łatwiej było łączyć zmiany plus łatwiej było śledzić zmiany w repozytorium kodu

1

Polecam. Wszystkie notatki z uzyciem tego toola robię :).
https://shd101wyy.github.io/markdown-preview-enhanced/#/

1

LaTeX miał swoje lata popularności w publikacjach naukowych jak Word nie za bardzo wspierał równania i takie tam. Ja bym w pracy nie uzywal bo jak ktoś inny będzie musiał coś poprawić w twojej specyfikacji to będzie problem. Pewnie do Word macie juz gotowe szablony dokumentów. Jak dla mnie LaTeX to aktualnie przerost formy nad treścią. Ale może jak ktoś pisze książki albo dużo prac naukowych to jest bardziej przydatny.

2

Jak pisałem inżynierkę to Word był do tego słaby. Latex wszystko sam generował, numerował, spisy treści, odwołania do nich itp. a w Wordzie wszystko mi się rozjeżdżało i słabo działało. Kody łatwo w necie można znaleźć, więc po lekkim zapoznaniu się z tym można swobodnie pisać.

Jeśli chcesz tworzyć coś dużego, z obrazkami i wszystkim to bym stawiał na Latexa, ale przyznam że ja się na Wordzie nie znam i nie wiem jakie on ma możliwości. Przynajmniej wydaje mi się, że łatwiej wyszukać w necie, co jak w nim zrobić i wymaga mniejszej wiedzy.

Więc jeśli zastanawiasz się nad inżynierką to zdecydowanie polecam pisać w Latexu, nauczysz się tego w dosłownie chwilę.

2

Ja bym użył TeXa lub jakiegoś prostszego formatu a potem konwertował do PDFa przy pomocy pandoc (niestety ASCIIDoc nie wspiera).

5

U nas na polibudzie podnosili punktację z inżynierki za użycie latexa ;-) Poza tym to w cholerę wygodniejsze od worda ;-) Jak robiłem to w VSCode + LaTeX Workshop i zapewniam, że nie ma lepszego edytora ;-)

3

Plusem LaTeX jest to, że można napisać wzór albo kawałek kodu i mieć pewność, że wszystko będzie na swoim miejscu. W procesorze tekstu typu Word nie mamy pewności co dzieje się pod spodem., tzn. trzeba wiedzieć czy minus - nie zostanie zamieniony na pauzę albo na dywiz . W niektórych czcionkach to nie jest tak dobrze widoczne na pierwszy rzut oka. Wszystko może wyjść w druku.
A teraz zestawienie tych znaczków... — - ‐

2
kochansky napisał(a):

Cześć wam wszystkim, Nurtuje mnie pytanie kiedy warto używać LaTeX'a ,a kiedy to overkill?

Kiedy masz w dokumentach algebrę, fizykę, analizę, chemię, a po wysłaniu ich dalej posypały się na różnych komputerach, to najwyższa pora na lateksa.
Kiedy nie przychodzą skargi, że się sypie, to nie warto.

Im dalej od świata akademickiego i naukowego tym mniej lataksa bo nie ma takiej potrzeby.
Pierwsze i ostatnie użycie będzie ewentualnie przy pisaniu pracy dyplomowej gdy promotor jest latex-ewangelistą.

Programiście w 99% przypadków wystarczy edytor tekstu (komercyjny albo open source) i czytelny font monospaced

3

Bardzo fajna rzecz: https://www.overleaf.com/. Sporo szablonów, niezła dokumentacja, wszystko online.

Sam z WORDa nie korzystam więc ciężko mi się wypowiadać. Nawet do krótkich tekstów używam LaTeXa i raczej nie narzekam, aczkolwiek dla osoby, która musi napisać parę linii tekstu na rok może być overkillem. Trochę jak z vimem. Jeżeli człowiek nauczy się korzystać, to raczej nie chce przesiadać się na nic innego.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1