Poszukiwany router z USB i OpenWRT(?)

0

Od niepamiętnych już czasów (12..15 lat na oko) moim głównym routerem jest ASUS WL-500g Premium z wgranym OpenWRT. Mam tam nawet jakiś mały skrypt, który co 5 minut robi diffa z podłączonych MACów, patrzy, czy mają opis słowny w pliku obok i wrzuca logi co się podłączyło i rozłączyło. Do tego śmiga na nim daemon print servera, by drukarka działała sieciowo (niestety, nie wspiera skanowania :/).

Tak czy siak, sprzęt jest już wiekowy i co jakiś czas mam wrażenie, że jest wąskim gardłem. Ma też dość mały zasięg. Od wczoraj mam nowego notebooka, który marudzi, że szyfrowanie jest niskie i próbuje wybierać drugi access point (mały Linksys WRT54GC), który również od jakiegoś czasu coś nie ogarnia (telefon podłączony do niego często zgłasza problemy z siecią albo net nie działa).

Uznałem więc, że może warto odświeżyć tę warstwę sieciową.

Co byście polecili? Na początek jako zamiana głównego Asuisa. Zobaczę jak będzie z pokryciem i czy nadal będzie potrzebny drugi AP, wtedy pomyślę o zmianie mikrusa Linksysa.

  • wiadomo, nowoczesny (mam dość sporo urządzeń wifi, więc fajnie, jakby nie miał z tym problemu)
  • musi mieć przynajmniej jeden port USB - na drukarkę
  • są jakieś takie, gdzie nie będę musiał zmieniać firmware na openWRT, a nadal będzie dostęp do shella, bym mógł na nim mieć jakieś tam swoje skrypty? Jednak obecnie brakuje czasem interfejsu www, a nie umiem wszystkiego wyklikać z konsoli
  • lepiej taniej niż drożej ;)
0

Czy brak odpowiedzi oznacza, że nie ma takich routerów? ;)

0

No może tak być. Pytanie - czy nie lepiej, zamiast bawić się we flashowanie jakiegoś średniopółkowego routera alternatywnym firmware, kupić coś porządnego - jakieś Ubiquiti czy Mikrotik i dać sobie spokój z partyzantką? OpenWRT jest fajny, jak chcesz coś jeszcze wyciągnąć z zabytkowego TPLinka.

1

Ja używam mikrotika, ale modele z USB nie wspierają drukarki. Możliwości konfiguracji to moim zdaniem niespotykane w tym zakresie cenowym. RouterOS daje konfigurację przez WEB, dostęp do Shella, jest też dedykowana aplikacja desktopowa, naprawdę robi robotę.

W tej cenie (płaciłem niewiele ponad 200 PLN) IMO nie znajdziesz nic bardziej konfigurowalne go.

Używam tego: https://mikrotik.com/product/hap_ac2

Aby nie być gołosłownym demo RouterOS: http://demo.mt.lv/

P.S. Drukarkę zmieniłem na canon ts5050 drukuje z telefonu laptopa po wifi.

0
cerrato napisał(a):

Pytanie - czy nie lepiej, zamiast bawić się we flashowanie jakiegoś średniopółkowego routera alternatywnym firmware

Stąd ten wątek, bo właśnie nie chciałbym się w to bawić. Może tytuł jest nieco mylący, bo nie zależy mi na OpenWRT, ale na shellu po prostu. Nie jest to must-have, ale zdecydowanie wolałbym mieć niż nie mieć, jeśli to nie jest różnica kilku stówek.

A co do opcji @Panczo, to niestety, drukarka po USB to absolutny wymóg, więc wszystko bez tego odpada.

0

Jak będziesz mógł zrezygnować z usb to dlink 878 niszczy wszystko w swojej kategorii cenowej 👍 Producent pisze w specyfiakcji że ac1900 a on ma 2600 😅 OpenWrt i padavan chodzą bez problemów 👍 Wczoraj wycisnąłem z niego 50MB/s za podwójną ścianą 👍

1

To może jeszcze raz, bo za małym drukiem mogłem wspomnieć ;-)
Router musi mieć port USB i wspierać print server, bo muszę mieć możliwość drukowania. Choćby i drinki przynosił, smażył naleśniki i śpiewał do snu, jak nie ogarnia drukarki po USB to nie pasuje do tego wątku :)

2

@Marooned: to polecę Ci mój wybór no.2 ;-) FRITZ!Box 4040, ma wszystko co potrzebujesz i obsługuje mesh ;-) Openwrt też można na tym postawić ;-) Skrypt(przykładowe): https://github.com/jhubig/FritzBoxShell
Tylko każą sobie za niego płacić bo 350 ;-(

0

Jak już ktoś wcześniej wspomniał - czy nie rozważasz osobnego print serwera, wpiętego pomiędzy drukarkę a router? Dodatkowym plusem jest to, że możesz to postawić gdziekolwiek, niekoniecznie w pobliżu routera.

1

Kilka lat temu remont chaty był tak zrobiony, że wszystko mam w jednym miejscu. Nie, nie rozważam osobnego print servera. Prawdę mówiąc myślałem, że takie coś będzie dość standardowym wyposażeniem nowoczesnych routerów, skoro mój dziadek to ogarnia. Jestem w lekkim szoku, że tak nie jest.

@Aryman1983: Ten FRITZ!Box 4040 wygląda nad wyraz obiecująco (choć wizualnie jest brzydki jak noc - na szczęście będzie dość ukryty ;] )! Swego czasu na Alle kupiłem Fritz Box!Fon 7050 za 20zł (bez obudowy, bawiłem się wtedy w różne pomysły do escape rooma). Rozumiem, że bez zmiany firmware nie ma dostępu do ssh, ale ten skrypt, który wrzuciłeś pozwala na jakąś tam zdalną kontrolę? Bo jeśli tak, to skrypt spokojnie mogę przenieść na NAS i stąd odpytywać router - nie wgryzałem się w to, czy da się pobrać listę aktualnie podpiętych urządzeń (adresy MAC), bo dzięki temu mógłbym przenieść swoje logowanie urządzeń online w danej chwili.
Na spory plus też druga sieć WiFi dla gości bez dostępu do sieci lokalnej (czyli NASa z fotkami i innym stuffem).

Widzę też, że mają taki mały repeater, ale on ogarnia tylko po WiFi, a szkoda, bo w danym miejscu mam pociągniętą skrętkę, więc drugi AP po kablu miałby większy sens (tak jak mam teraz wspomnianego LinkSysa, który obsysa ;) ). Przyznam, że nie do końca czuję różnicę pomiędzy siecią mesh, a kilkoma AP o tym samym SSID, tylko na innych kanałach, ale gdzieś w jednym miejscu stwierdzili, że w przeciwieństwie do kurczowego trzymania się jednego kanału, w mesh telefon/notebook przełączy mi się do silniejszego sygnału. To jest bolączka mojego obecnego rozwiązania, jak przechodzę z jednej strony mieszkania na drugie, że mimo silnego drugiego AP, telefon trzyma się kurczowo pierwszego i sieć prawie nie działa - muszę wyłączać i włączać WiFi by się przełączył. Jeśli mesh to rozwiąże, to będę kontent.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0